Варикоцеле – рання діагностика
МЕДИЧНА БИБЛЕОТЕКА

Варикоцеле – рання діагностика

Найпоширеніше захворювання серед чоловіків - є варикоцеле, яке часто призводить до неприємних наслідків. Варикозне розширення вен яєчка та сім'яного канатика називають - варикоцеле.

Причини варикоцеле

Щоб краще зрозуміти причину виникнення варикоцеле, потрібно зрозуміти анатомічні особливості відтоку крові від яєчок. Відня, що відходять від яєчка, йдуть уздовж сім'яного канатика у вигляді сплетіння, яке називається лозовидним. З виходу з пахового каналу ці вени зливаються в одну, яка називається яєчковою веною. Справа ця ж вена впадає в нижню порожнисту вену, зліва - в ниркову вену. Овсобливість лівої вени в тому що вона впадає в ниркову вену під прямим кутом, а права вена впадає в нижню порожнисту під гострим кутом. Це пояснює, що варикоцеле у більшості випадків зустрічається зліва. 
 
Ще одна з причин це - вроджена слабкість венозної стінки (генетична схильність до варикозу). 
 
Та ще одна з причин є порушення відтоку крові по яєчковій вені може бути зумовлена підвищеним тиском крові у венах малого таза. 

Це буває при пертискуванні яєчкової вени буь якою великою кровоносною судиною, наприклад, аортою або верхньою брижовою артерією.  Одна з причин виникнення безпліддя при варикоцеле, є те, що яєчко  оточується розширеними венами заповненими кров'ю, і тому його температура підвищується, а функція пригнічується ще більше.

 Є 4 ступені розвитку варикоцеле:

І ступінь - вени яєчка не прощупуються руками, їх можна побачи тільки за допомого інструментальних методів діагностики (УЗД, допплерографія).
ІІ ступінь - розширення вен прощупується в положенні стоячи, а в лежачому положенні розширені вени не визначається.
ІІІ ступінь - варикоз прощупується в положені стоячи і лежачи.
IV ступінь - розширені вени яєчка і сім'яного канатика видно неозброєним оком. Найчастіше варикоцеле зустрічається у період статевого дозрівання юнаків. Дуже рідко одна ступінь варикозу переходить в іншу. Майже завжди варикоцеле буває зліва, рідко двостороннім, та ще рідше варикоцеле розвивається справа.

Як проявляється варикоцеле?

Як вже говорили, що при варикоцеле порушується функція яєчка. Це виражається : болями в яєчках або неприємними відчуттями, або ж чоловік стає безплідним.

Діагностика варикоцеле

Другий ступінь варикоцеле уролог може виявляється при огляді. Якщо ступінь варикоцеле маленька, то потрібно провести додаткові обстеження. УЗІ або доплерографія мошонки. При підозрі на варикоцеле, УЗД або допплерографія повинні проводитися у двох положеннях пацієнта - лежачи і стоячи.

Лікування варикоцеле

Існує тільки оперативний метод лікування варикоцеле. Обов'язково потрібно робити операцію лише в тому випадку коли є болі в мошонці або ж безпліддя. Якщо юнака або чоловіка з варикоцеле нічого не турбує, необхідність операції є не обов'язковою.

Профілактика варикоцеле

Варикоцеле розвивається в результаті анатомічної будови або ж в результаті обтяженої спадковості до цього захворювання. Тому ні про яку особливу профілактику варикоцеле мова не йде. Після закінчення періоду статевого дозрівання (18-20 років), юнакам потрібно в обов'язковому порядку проходити обстеження в уролога.

Якщо вже є варикоцеле, то потрібно уникати важких фізичних навантажень та проблем зі стільцем. Все це веде до підвищення внутрішньочеревного тиску і ризику прогресу хвороби. При сильних болях у яєчках, викликаних варикоцеле, першою допомогою буде холод на ділянку мошонки потім судинозвужуючі препарати. Ліки що розширюють судини та тепло категорично протипоказане в такому випадку.

17.07.2013 р.