Хронічний простатит
МЕДИЧНА БИБЛЕОТЕКА

Хронічний простатит

Хронічний простатит – це запалення передміхурової залози з клінічними проявами більше 3 місяців. Захворювання виявляється у 30-45% чоловіків у віці від 20 до 50 років. Внаслідок незначної вираженості початкових проявів простатиту число хворіючих ним значно більше, ніж число пацієнтів, що звертаються по медичну допомогу. Це позначається на частоті ускладнень, які призводять до зниження фертильності (чоловічого безпліддя), а значить і показників народжуваності, тому проблема в рівній мірі як медична, так і соціальна. 

Значимість проблеми хронічного простатиту обумовлена фізіологічним значенням передміхурової залози для чоловічого організму. Простата приймає участь в регуляції чоловічого статевого гормону тестостерону, перетворюючи його в активну форму дегідротестостерон. Тому запалення залози призводить до порушення репродуктивної та статевої функції.

Прояви

Прояви хронічного простатиту умовно розділяють на три групи: больовий, дизуричний та сексуальний. Біль тупого чи ниючого характеру, що локалізується в промежині, в низу живота, ділянці куприку. Дизуричними проявами є часте, утруднене сечовипускання, різь під час сечовипускання. Сексуальні розлади проявляються зниженням потенції, прискореною еякуляцією, зниженням статевого потягу. Частота рецидивів хронічного простатиту складає більше 50% та при оптимально підібраній терапії безрецидивний період тривалий.

Причини

Причини хронічного простатиту можна розділити на дві групи: інфекційні та неінфекційні. Доведена роль у розвитку простатиту збудників інфекцій, які викликають запалення уретри: хламідії, трихомонади, стафілокок та інші. Після проникнення збудників та наявності сприятливих для їхнього розмноження факторів (переохолодження, шкідливі звички) виникає запалення. Неінфекційна причина – застій крові в органах малого тазу внаслідок малорухливого способу життя, нерегулярних статевих стосунків.

Діагностика

Діагностика хронічного простатиту включає: огляд лікаря-уролога, двосклянкова проба сечі, аналіз простатичного соку, визначення рівня тестостерону (після 40 років), при необхідності обстеження на урогенітальні інфекції та ультразвукове дослідження. 

Лікування

Лікування хронічного простатиту залежить від форми простатиту (бактеріальний чи абактеріальний) та стадії захворювання і спрямоване на відновлення секреторної функції, купування больового синдрому, нормалізації кровотоку в тканині, елімінацію збудників. Комплексне лікування включає медикаментозну терапію в поєднанні з фізіотерапевтичними процедури та місцевим лікуванням.


Профілактика

Профілактика включає усунення сприятливих факторів для розвитку захворювання. Ведення активного способу життя, регулярне статеве життя та періодичне, профілактичне звернення до лікаря значно зменшує Ваші шанси захворіти. 

По рекомендаціям Європейської асоціації урологів (EAU) профілактичний огляд уролога потребує кожен чоловік після 30 років 1 раз на рік!

Григорій Журенко

30.01.2013 р.