Дефіцит йоду і його наслідки
МЕДИЧНА БИБЛЕОТЕКА

Дефіцит йоду і його наслідки

Спектр йододифіцитних захворювань широкий і залежить від того, в якому періоді життя відбувається вплив браку йоду на організм.

Недостача йоду в період вагітності й ембріонального розвитку призводить до високої поширенності спонтаннних абортів, особливо в першому триместрі вагітності; високої перинатальноїі дитячої смертності, уродженим вадам розвитку, уродженому гіпотиреозу з відставанням у фізичному й розумовому розвиткові.

У дитячому і підлітковому віці дефіцит йоду супроводжується збільшенням щитоподібної залози, у деяких випадках з порушенням або затриманням фізичного, розумового й статевого розвитку.

У зрілому віці дефіцит йоду супроводжується різним ступенем збільшення щитоподібної залози. Кретинізм на йододифіцитних територіях трапляється із частотою від 1 до 10%.

Основні симптоми йодного дифіциту в організмі є такі:    

 - емоційні: пригнічений настрій, дратівливість, сонливість, погіршення пам'яті, зниження інтелекту, часті головні болі;  
 - кардіологічні: атеросклероз, аритмія, підвищення нижнього артеріального тиску через набряклість судинних стінок;
 - імунодефіцитні: часті інфекційні і простудні захворювання через зниження функції щитоподібної залози;
 - гінекологічні: нерегулярність менструального циклу, безплідність, мастопатія.

І ще брак природного йоду призводить до накопичення в щитоподібній залозі, особливо у дітей, йоду радоактивного, а це чинник пыдвищенного ризику ракових захворювань.

У нещодавній доповіді комісії ООН говориться: "Дефіцит йоду є причиною вираженої розумової відсталості в 43 мільйонів осіб у всьому світі. Щорічно від браку йоду з'являється на світ 100 тисяч дітей з уродженим кретинізмом".

Отже, йод життєво необхідний для людини.