Дисфункція яєчників
МЕДИЧНА БИБЛЕОТЕКА

Дисфункція яєчників

Яєчники - жіночі органи репродуктивної та ендокринної систем. Обидві ці системи функціонують в тісному взаємозв'язку між собою. Відмінною рисою нормальної роботи яєчників і виконання ними репродуктивних завдань є регулярний менструальний цикл.

Щомісяця гормональні та морфологічні процеси яєчників закінчуються дозріванням яйцеклітини, готової до запліднення. Вихід яйцеклітини в порожнину матки називається овуляцією. При порушенні цього процесу можлива затримка овуляції і дефіцит стероїдних гормонів.

В процесі старіння кількість фолікул яєчника зменшується, знижуються репродуктивні здібності, і настає повне і необоротне припинення менструацій - менопауза. Середній вік менопаузи для жінок - 51 рік.

Дисфункція яєчників - це їх нездатність повною мірою виконувати свої функції. У жінок молодше 40 років порушення проявляються слабкою ендокринною або репродуктивною функцією яєчників, жінка не може завагітніти, у неї можуть з'являтися захворювання репродуктивних органів.

Дисфункція яєчників може бути викликана первинним розладом або порушенням всередині цього органу, а також вторинними причинами, такими як порушення роботи гіпофіза і гіпоталамуса, які не в змозі забезпечити достатню кількість гонадотропіну.

Первинна дисфункція яєчників (передчасне згасання функції яєчників, передчасна менопауза) - це стан, що характеризується аменореєю, збільшенням кількості естрогенів і підвищенням сироваткових рівнів гонадотропінів у жінок молодше 40 років. При цьому у більшості жінок з дисфункцією яєчників репродуктивна функція зберігається багато років, на відміну від жінок, у яких згасання репродуктивної функції викликано природним процесом старіння.

Надлишок естрогену

Загальноприйнято естроген вважати «жіночим» гормоном, в той час як тестостерон - «чоловічим». У той же час обидва цих гормону є як в жіночому, так і в чоловічому організмі. Але у жінок більше естрогену, а у чоловіків - тестостерону.

Естроген грає важливу роль в статевому розвитку жінки, також він регулює менструальний цикл, впливає на функції жіночої репродуктивної системи. Але якщо рівень естрогену істотно перевищує норму, організм може зіткнутися з певними проблемами, серед яких і дисфункція яєчників.

Перевищення нормальних рівнів гормону може бути природним процесом, а може бути чимось спровокованим, наприклад, прийомом лікарських препаратів.

Симптоми надлишку естрогену

При несинхронізованих рівнях естрогену і тестостерону можуть з'явитися такі симптоми:

- набряк і болючість грудей,

- зниження статевого потягу,

- нерегулярні менструальні періоди,

- перепади настрою,

- головні болі,

- фіброцистичні новоутворення в грудях,

- збільшення ваги,

- випадання волосся,

- відчуття втоми і нестачі енергії,

- прохолодні кінцівки,

- проблеми із запам'ятовуванням,

- безсоння,

- інтенсивні симптоми ПМС.

У чоловічому організмі також можливий надлишок естрогенів, який проявляється наступними симптомами:

- безпліддя (при високому рівні естрогену кількість сперматозоїдів знижується в насінній рідини);

- гінекомастія (стимуляція зростання молочної залози у чоловіків);

- еректильна дисфункція.

Небезпека надлишку естрогенів для жінок ще й в тому, що при цьому підвищується ризик розвитку раку молочної залози і утворення злоякісних пухлин ендометрія.

Лікування надлишку естрогенів

Щоб зменшити рівень естрогенів, рекомендується дотримуватись деяких правил. Раціон необхідно збагатити вітамінами і мінералами. Дієта повинна бути збалансованою: овочі та фрукти, білок, корисні жири, достатня кількість клітковини. Естроген виділяється в кишечник, при затримці калових мас залишений там естроген всмоктується.

Нормалізує рівень естрогену і позбавлення від зайвих кілограмів. Корисні силові тренування, біг, йога. Чистка печінки від токсинів надає аналогічний ефект.

Ще один спосіб контролю естрогенів в організмі - зменшення кількості стресових ситуація, так само, як відмова від кофеїну, алкоголю та інших засобів, що стимулюють нервову систему.

Ефективний спосіб нормалізації рівня естрогенів - використання біодентічного крему з прогестероном (2%). Його необхідно наносити в кількості 2-2,5 грам, втираючи в шкіру обличчя, грудей, рук або живота раз в день.

Надлишок андрогенів

Андрогени вважаються чоловічими гормонами, але в організмі жінки вони відповідають більш ніж за 200 процесів, а їх кількість навіть вище, ніж естрогенів. Головні андрогени - тестостерон і андростендіон.

У жінок андрогени виробляються яєчниками, наднирковими залозами і в жирових клітинах. Такі гормональні розлади як дефіцит або надлишок андрогенів досить поширені серед жінок. Андрогени стимулюють початок статевого дозрівання, ріст волосся на лобку і в пахвових западинах. Ці гормони регулюють функцію репродуктивної системи, м'язів, печінки, нирок, кісток. У дорослих жінок андрогени виконують роль синтезатора естрогенів і грають ключову роль в запобіганні втрати кісткової тканини, зберігають на стабільному рівні сексуальне бажання, дозволяють відчувати оргазмічні відчуття.

Симптоми надлишку андрогенів

- акне,

- гірсутизм (надмірне зростання волосся на підборідді або верхній губі),

- облисіння або витончення волосся.

Лікування надлишку андрогенів

Лікування повинно бути переважно негормональним. Але якщо без гормонів не обійтися, приймають естрогени, присутність яких в організмі сприяє збільшенню кількості білків, що зв'язують андрогени і допомагають знизити вплив андрогенів на організм.