МЕДИЧНА БИБЛЕОТЕКА

Панічні атаки

Панічні атаки - напади, що починаються раптовим чином, супроводжувані інтенсивними страхами з низкою характерних симптомів. Це швидко наростаючий комплекс вегетативних розладів (серцебиття, утруднення в грудях, відчуття задухи, нестачі повітря, пітливість, запаморочення), що поєднується з відчуттям насування смерті, страхом втрати свідомості або втрати контролю над собою, божевіллям.

Панічні атаки тривають не більше півгодини і виникають в середньому до трьох разів на тиждень.

Напади панічної атаки можуть виникнути в самих різних ситуаціях, але частіше за все відзначається їх поява при знаходженні хворих в громадському транспорті, умовах замкнутого простору і в людних місцях.

Причини панічних атак

На сьогодні ще немає чіткої відповіді, чому виникають панічні атаки. Але фахівці дотримуються думки, що в більшості випадків розвиток панічних атак відбувається у людей, які пережили ситуації психотравмуючго масштабу, не виключається одноразове виникнення важкої стресовій ситуації.

Разом з тим, не всі люди, що опинилися в складній психотравмуючій ситуації, згодом відчувають психічні атаки. Це дало підставу вченим припустити, що не останню роль в їх формуванні відіграє спадковість, особистісні особливості, темперамент, стан гормонального фону і т.п. Також панічні атаки нерідко виникають на тлі тих чи інших захворювань, що стосуються роботи внутрішніх органів (щитовидна залоза, підшлункова залоза, серце).

Симптоми панічної атаки

Панічні атаки виділяють в типовій або атиповій їх формі. Цьому можна визначити деяку умовність, так як варіабельність проявів цих станів може характеризуватися значно більшою широтою в залежності від конкретної ситуації і пацієнта, у кожного з яких напади можуть відрізнятися.

Типова панічна атака

В основному для цього виду панічної атаки властива течія в комплексі з серцево-судинною симптоматикою. Також значно може зрости артеріальний тиск. Через страх поступового розвитку гіпертонічного кризу, а також властивих йому ускладнень, хворі постійно вимірюють тиск, навіть перебуваючи в періоді між нападами. Ще одна скарга з боку пацієнта - задуха. Також типовими є такі симптоми як страх, нудота, припливи холод/спека, дереалізація, запаморочення.

Атипова панічна атака

Таким напад вважається при розвитку наступної симптоматики: порушення слуху/зору, порушення в ході, м'язові судоми, блювота, втрата свідомості, «клубок у горлі». Завершення нападу закінчується нерідко рясним сечовипусканням.

Лікування панічних атак

Ще недавно лікування панічних атак зводилося виключно до вживання транквілізаторів, за допомогою яких з'являється можливість усунення надмірної тривоги, актуальної для пацієнтів. Також транквілізатори допомагають усунути порушення сну і настрою. Але транквілізатори мають цілу низку побічних ефектів, тому їх прийом повинен відбуватися під пильним контролем лікаря.

На сьогодні велику популярність в лікуванні панічних атак набувають лікарські трави, ромашка, березове листя, пустирник, валеріана. Сучасні аптеки пропонують ряд препаратів, які не потребують рецепту, але надають таку ж дію, як транквілізатори: ново-пасив, персен, нормоксан та ін.

Однак виключно медикаментозне лікування рідко дає ефективний результат. З найкращого боку проявляє себе психотерапія.

14.05.17