МЕДИЧНА БИБЛЕОТЕКА

Езофагіт

Езофагіт - це захворювання стравоходу, яке супроводжується запаленням його слизової оболонки.

Симптоми


Характерні симптоми езофагіту - це печіння за грудною кліткою і біль при ковтанні. Хворобливі прояви відчуваються після прийому їжі, також біль стає сильнішою при нахилі тулуба вперед або в сторони. Якщо після прийому їжі або води походити, то біль стає слабкішим, а іноді зникає.

У деяких хворих основним симптомом гострого езофагіту є печія або ж відрижка повітрям, буває блювота з в'язким слизом, іноді з кров'ю. Трапляється, що підвищується температура тіла, іноді виникає стравоходу кровотеча.

Причини


1. Найпоширеніша причина езофагіту - шлунково-стравохідний рефлюкс, який призводить до пошкодження слизової стравоходу в результаті дії кислотно-пептичного фактора. Якщо причиною езофагіту є рефлюкс, то називається він рефлюкс-езофагітом.

2. Причинами езофагіту можуть стати і різні інфекції. Це можуть бути грибки роду кандида або вірус простого герпесу. Дані віруси характерні для хворих з низьким імунітетом, а саме для хворих на СНІД або ж людей, які приймають імуносупресивну терапію, протипухлинні хіміопрепарати.

3. Опіки хімічними засобами, лугом або кислотою, розчинниками (бензином, ацетоном). Таким потужним окислювачем як перманганат калію також можна спровокувати езофагіт. Подібний езофагіт характерний для дітей, випадково випили шкідливої рідини, або для дорослих, при спробі суїциду випили луг, кислоту, розчинник або окислювач. У алкоголіків в цьому випадку етиловий спирт є основним фактором, що ушкоджує.

4. Можливою причиною езофагіту може стати фізичне пошкодження стравоходу в результаті променевої терапії або введення зонда.

Діагностика


Існують наступні види рентгенологічних досліджень;

езофагоскопія - огляд деяких внутрішніх органів із застосуванням ендоскопа. При цьому дослідженні ендоскоп вводиться в порожнині через природні шляхи: в шлунок, наприклад, через рот і стравохід, в бронхи і легені - через гортань, в сечовий міхур - через сечовипускальний канал, також, можливо, через проколи або операційні доступи. 

езофагоманометріі - реєструє різні порушення моторики стравоходу.

мониторная рН-метрія стравоходу - тривалий (від декількох годин до декількох діб) вимір кислотності в різних точках верхніх відділів шлунково-кишкового тракту.

10.09.2016