МЕДИЧНА БИБЛЕОТЕКА

Веснянки

Веснянки (ефеліди) – жовтувато-коричневого кольору, множині, дрібні пігментні плями, які мають округлу форму та переважно розміщуються на відкритих ділянках тіла (грудній клітці, спині, руках, плечах, обличчі). У п'ять-шість років зазвичай починають появлятися перші висипання, повністю вони дозрівають у період статевого дозрівання. Причина виникнення веснянок - це спадковий фактор. Під впливом сонячних променів у весняно-літній період кількість веснянок збільшується. Проте зимою прояви веснянок менш помітні. Ефеліди (веснянки) найбільше виражені в людей із рудим та світлим волоссям, але зменшуються їх кількість із віком. 

Причини

Вирішальна роль у появі веснянок в людей надається спадковому фактору, який пов'язаний із змінами структури клітин-меланоцитів, що синтезують такий пігмент як меланін: набагато інтенсивніше меланоцити починають виробляти меланін. А також нерівномірний розподіл в шкірі клітин-меланоцитів під дією ультрафіолетових променів призводить до виникнення нерівномірної засмаги, а до появи веснянок. У людей рудоволосих та світловолосих із блакитними очима в шкірі міститься недостатня кількість меланіну, тому веснянки є особливо численні. Взагалі веснянки – це реакція захисту шкіри на ультрафіолетове випромінювання, що в свою чергу рятує від злоякісного переродження клітин шкіри та сонячних опіків.

Також на появу веснянок у людей впливають часті пілінги, гіповітаміноз,  захворювання печінки і жовчного міхура, стреси, гормональний дисбаланс. Тому на першому місці треба ставити питання про профілактику винекнення веснянок, а не їх лікування. 

Профілактика 

Для того щоб з настанням весни запобігти більшій висипці веснянок потрібно в раціон харчування включити продукти, які багаті нікотиновою (вітаміном РР та С) та аскорбіновою кислотою, нестача яких в організмі людей призводить до більшої пігментації. З великою кількістю овочів та фруктів, ми отримуємо вітамін С, а нікотинова кислота знаходиться у таких продуктах як гречана крупа, печінка, яловичина, м'ясні курки.

Для того, щоб шкіра людини звикала до ультрафіолетового випромінювання, це потрібно робити нерізко, поступово, щоб більш рівномірним було вироблення пігменту. У сонячну погоду людям потрібно носити сонцезахисну парасольку або капелюх з полями. З одинадцятої по п'ятнадцяту годину не потрібно виходити на прогулянку на вулицю, тому що в даний час є найвища сонячна активність. 

З березня місяця та до самої осені потрібно наносити на шкіру лосьйони або креми, до складу яких входять природні компоненти, такі як какао-масло, екстракт кави, сік чистотілу і молочаю. Дані засоби допомагають знизити негативний вплив ультрафіолету на шкіру. Можна використовувати пудри, які містять у своєму складі салол або хінін, вони володіють захисною властивістю. 

У кабінетах косметологів використовують хімічні методи видалення ефелідів (веснянок), такі як пілінги з комплексом кислот, метод апаратного пілінгу, метод діатермокоагуляції, метод кварцування шкіри та інші.