МЕДИЧНА БИБЛЕОТЕКА

Водяна мозоль

Водяна мозоль - це міхур в якому міститься прозора рідина, який утворився на поверхні шкіри в результаті її механічного пошкодження тертям. Іншими словами в народі називають дану проблему «водянка». Водяні мозолі найчастіше появляються в ділянках пальців та долонь, що тримають під час роботи будь-які інструменти, а також у тих місцях, де взуття дотикається до ступень. Якщо дбайливо та правильно проводити лікування пошкодженої ділянки, то водяний мозоль дуже швидко загоюється і не залишає ніяких слідів.

Причини

Тертя є самим основним фактором, який викликає утворення водяної мозолі. При носінні жорсткого, незручного та занадто тісного взуття відбувається тертя тих ділянок шкірного покриву стопи, які стикаються з взуттям. Наявність дирки у шкарпетці або пітливість ніг сприять появі водяної мозолі. На тілі також може утворитися "водянка", якщо тісний одяг буде постійно тертися в якусь ділянку шкіри. Водяна мозоль може утворитися якщо тривалий час працювати із інструментом (гра в теніс, під час скопування землі, чистка овочів, робота пилою) на шкірі кисті. У людей з чутливою та ніжною шкірою при посиленому потовиділенні появляються також водяні мозолі.

Прояв водяної мозолі

На початку розвитку хвороби в місці тертя появляється болючість, почервоніння та невелика набряклість. Пізніше виникає на шкірі міхур, який заповнений прозорою рідиною – це і є водяна мозоль. В даній стадії від найменшого дотику до міхура виникає сильна біль, тому що напружуються його стінки і біль посилюється. При механічній травмі на водяну мозоль (здавлення, удар, тривале тертя та ін.) відбувається його розрив, а рідина, що міститься всередині мірура починає витікати. Якщо при розриві водяного міхура відбувається відрив стінок, то на шкірі лишається мокнуча червона рана.

Після того як розірвалась водяна мозоль може виникнути її інфікування. Якщо мозоль розкрилася з відриву стінки, то потрапляння стрептококової або стафілококової інфекції є набагато небезпечнішим. До ознак інфекційного процесу відносять: помутніння рідини, яка знаходиться у водяній мозолі; виділення гною з мозолі; підвищення температури тіла; почервоніння, що виходить за межі мозоля; наявність корочок жовтого кольору навколо мозолі, наявність інтенсивного білю без механічного впливу.

Профілактика 

Найпершим, що вважається профілактикою утворення «водянки» – є захист шкіри від тертя. Щоб на руках не появлялися мозолі потрібно працювати у захисних рукавичках. Щоб на ногах не появлялися мозолі потрібно правильно вибирати взуття. Воно повинна бути зручним та не тісним вже при першій примірці. Для занять спортом потрібно купувати призначений для цього виду спорту одяг та взуття.

Закрите взуття потрібно завжди носити на носок. Також потрібно пам'ятати, що акриловий носок набагато краще захищає від тертя ногу, ніж бавовняний. Це тому, що бавовняна тканина після декількох стірок стає грубою. Тканина не дає можливості поту випаровуватися і при цьому намокає разом з ногами, що в свою чергу підсилює тертя. Якщо у людини постійно посилені навантаження (спортивні ігри, тривала ходьба, стрибки, біг), то бажано надягати два носки: спочатку акриловий, а поверх нього бавовняний.

Волога шкіра найшвидше піддається розтиранню з утворенням водяної мозолі. Тому завжди потрібно ретельно витирати руки перед тим, як братися за ніж для чищення овочів. Взуття завжи потрібно просушувати ретельно, а також потрібно з пітливістю ніг боротися. На сьогоднішній день є велика кількість різних спреїв та кремів для боротьби з поиленим потовиділенням.