оронав≥рус: що важливо знати?
 оронав≥рус: що важливо знати?
 оронав≥рус: що важливо знати?

ќстанн≥й м≥с€ць св≥тов≥ новини студ≥юють головну тему - еп≥дем≥€ коронавируса Covid-19, еп≥центром €кого став багатолюдний  итай.

≤ хоч вчен≥ стверджують, що п≥к захворюванн€, €кий випав на 23 с≥чн€ - 2 лютого, пройшов, однак коронав≥рус поширюЇтьс€ по планет≥, захоплюючи нов≥ територ≥њ. як уберегтис€ в≥д коронав≥руса? як то кажуть, щоб перемогти ворога, його потр≥бно знати в обличч€.

ќтже, коронав≥руси - с≥мейство в≥рус≥в, що вражають в основному тварин, але в де€ких випадках можуть передаватис€ людин≥.

Ўл€хи зараженн€

Ќа сьогодн≥шн≥й день точно в≥домо, що коронав≥рус передаЇтьс€ пов≥тр€но-крапельним шл€хом в≥д людини до людини при чханн≥ або кашл≥. ≤нкубац≥йний пер≥од триваЇ в≥д 2 до 14 дн≥в. ƒе€к≥ вчен≥ припускають, що можливе зараженн€ через фекал≥њ, тобто по канал≥зац≥њ. “акий випадок заф≥ксований в √онконз≥.

—имптоми

  • ¬исока температура

  •  ашель або б≥ль у горл≥

  • ”труднене диханн€

  • Ѕ≥ль у м'€зах

  • ¬≥дчутт€ втоми ≥ слабкост≥.

¬чен≥ також припускають ще два симптоми - д≥аре€ ≥ нудота, €к≥ в≥дзначен≥ у 10% хворих, але з'€вл€ютьс€ на 1-2 доби ран≥ше ≥нших симптом≥в. ¬ окремих випадках розвиваЇтьс€ кон'юнктив≥т. ј в загальному, симптоми схож≥ з тими, що викликаЇ в≥рус грипу.

Ћ≥кар≥ розпов≥дають, що кл≥н≥чн≥ симптоми захворюванн€ зникають прот€гом тижн€, а частка пац≥Їнт≥в з легкою ≥ середнбою формою захворюванн€ перевищуЇ 80%. ѕравильний режим - достатн≥й в≥дпочинок, гарне харчуванн€, своЇчасний прийом медикамент≥в - допоможе ≥мун≥тету впоратис€ з в≥русом.

¬чен≥ закликають людей не пан≥кувати, так €к в переважн≥й б≥льшост≥ коронав≥рус проходить без насл≥дк≥в. Ќайб≥льшому ризику розвитку важких ускладнень схильн≥ люди похилого в≥ку з хрон≥чними захворюванн€ми.

Ћ≥куванн€

Ќа сьогодн≥шн≥й день не ≥снуЇ специф≥чного препарату в≥д коронав≥руса. јле ≥ дл€ л≥куванн€ б≥льшост≥ респ≥раторних в≥рус≥в, що викликають простудн≥ захворюванн€, теж немаЇ специф≥чного л≥куванн€. ¬чен≥ всього св≥ту працюють над створенн€м вакцини проти коронав≥руса.

„отири тижн≥ тому розпочато кл≥н≥чн≥ досл≥дженн€ комб≥нованого препарату, €кий включаЇ в себе велик≥ дози засобу в≥д грипу Oseltamivir, а також препарати Lopinavir ≥ Ritonavir, що застосовуютьс€ дл€ л≥куванн€ —Ќ≤ƒу. √рунтуючись на цих експериментах коронав≥рус в  итањ почали л≥кувати против≥русним препаратом Ђјб≥долї.

Ќайнебезпечн≥ше ускладненн€ коронав≥руса - в≥русну пневмон≥ю - не можна л≥кувати антиб≥отиками. ѕри розвитку пневмон≥њ л≥куванн€ спр€моване на п≥дтримку функц≥њ легень.

ѕроф≥лактика

ћити руки €комога част≥ше з використанн€м дез≥нф≥куючих засоб≥в

Ќамагатис€ не ч≥пати без потреби руками обличч€, н≥с, рот.  ористуватис€ одноразовими серветками, п≥сл€ чого в≥дразу утил≥зувати њх.

”никати близьких контакт≥в з хворими

ƒотриманн€ режиму - збалансоване харчуванн€, вживанн€ достатньоњ к≥лькост≥ р≥дини, достатн≥й сон

ѕров≥трюванн€ та зволоженн€ пов≥тр€ в прим≥щенн≥.

¬≥дмова в≥д сирих або недостатньо терм≥чно оброблених продукт≥в тваринного походженн€.

ѕийте т≥льки бутильовану або кип'€чену воду.

–озкаж≥ть д≥т€м про те, чому важлива г≥г≥Їна рук, €к поширюютьс€ м≥кроби.

 ожна людина у в≥дпов≥д≥ за своЇ здоров'€. “ому при будь-€кому нездужанн≥ терм≥ново зверн≥тьс€ за медичною допомогою. „им ран≥ше ви€влено захворюванн€, тим вище ймов≥рн≥сть його щасливого к≥нц€.03.03.2020