ћораль ставить обмеженн€ на потенц≥йн≥ можливост≥ людини
ћораль ставить обмеженн€ на потенц≥йн≥ можливост≥ людини
ћораль ставить обмеженн€ на потенц≥йн≥ можливост≥ людини

самого раннього в≥ку нас привчали, що ми повинн≥ жити за моральними принципами, з огл€ду на потреби ≥нших член≥в сусп≥льства. ќднак нещодавно американськ≥ вчен≥ прийшли до висновку, що загальноприйн€т≥ сусп≥льн≥ норми обмежують наше у€вленн€ про те, що можливо, а що - н≥.

ѕроведене досл≥дженн€ показало, що люди за замовчуванн€м розгл€дають аморальн≥ д≥њ €к Ђабсолютно неможлив≥ї.

¬иходить, що де€к≥ люди не робл€ть певн≥ вчинки, так €к знають, що це Ђнеправильної (Ђнекрасивої, Ђпоганої). ≤нш≥ ж не робл€ть цього, оск≥льки розум≥ють, що цей крок дл€ них буде занадто ризикованим, тобто вони не керуютьс€ при прийн€тт≥ р≥шенн€ етичними нормами.

ѕри цьому нове досл≥дженн€ показуЇ, що дл€ б≥льшост≥ людей негайне р≥шенн€ про аморальний вчинок вигл€даЇ €к неможливе, без вар≥ант≥в.

 оли люди вчин€ють аморально, ≥нш≥ схильн≥ оц≥нювати це €к Ђнеправильнеї або Ђнеможливеї. ѕ≥сл€ сер≥њ експеримент≥в вчен≥ встановили, що мозок людини в≥дноситьс€ до таких аморальних речей €к до фантастики - в≥н реагуЇ на вар≥анти злочин≥в €к на пропозиц≥ю перетворити свою машину, наприклад, в кр≥сло, або щось таке ж ≥рреальне. —аме така реакц≥€ допомагаЇ люд€м д≥€ти ≥ вести себе етично в реальному св≥т≥.

≈ксперти по€снюють, що в людському мозку звучить €к би два голоси, €к≥ пропонують можливост≥ - б≥льш ≥нтуњтивн≥, €к≥ поважають закони морал≥, ≥ б≥льш практичн≥, €к≥ дотримуютьс€ закон≥в природи. „астина прийн€тих р≥шень, €к≥ узгоджуютьс€ з етичними нормами, йде в розр≥з з лог≥кою ≥ ≥нтересами людини, тим самим обмежуючи њњ потенц≥йн≥ можливост≥.

18.08.17