ѕрост≥ способи зруйнувати самооц≥нку дитини
ѕрост≥ способи зруйнувати самооц≥нку дитини
ѕрост≥ способи зруйнувати самооц≥нку дитини

“урботлив≥ ≥ любл€ч≥ батьки бажають своњм д≥т€м т≥льки найкраще, намагаютьс€ вберегти в≥д переживань ≥ п≥дготувати до життЇвих труднощ≥в. јле часто доросл≥ висловлюють невинн≥ на њх погл€д фрази ≥ не усв≥домлюють, €к повзе вниз дит€ча самооц≥нка. Ќаприклад, звичайне Ђруки-крюкиї, коли у дитини не виходить щось, може перерости в справжн≥й комплекс. јле ж без комплекс≥в жити куди прост≥ше ≥ приЇмн≥ше.

Ћюдина з нормальною самооц≥нкою завжди знайдетьс€, що в≥дпов≥сти в суперечц≥ ≥ не побоњтьс€ посто€ти за себе. ј ось комплекс неповноц≥нност≥ в≥дбиваЇтьс€ нав≥ть на усп≥шност≥, не кажучи про розчаруванн€ в житт≥.

як батьки найчаст≥ше губл€ть самооц≥нку дитини?

ЅуваЇ, один незграбний вчинок типу пролитого супу або розбитоњ скл€нки, призводить до батьк≥вських висловлювань в стил≥ Ђнезграбний, €к слонї. Ѕатьки ≥ не п≥дозрюють, що таким чином дають вичерпну характеристику своЇму чаду. ƒоросл≥, не замислюючись, нав≥шують €рлики типу Ђнечупараї, Ђкопухаї, або любл€ть пор≥внювати з ≥ншими д≥тьми ( Ђј ось т≥тки ћашина ќл€ завжди за собою посуд миЇї). ѕри цьому дитина засвоюЇ лише одне - вона недостатньо хороша дл€ своњх батьк≥в.

¬≥дсутн≥сть дов≥ри

ѕочутт€ власноњ г≥дност≥ д≥тей ірунтуЇтьс€ на думц≥ близьких про себе ≥ част≥й перев≥рц≥, на що вони здатн≥ без допомоги дорослих. јле що робл€ть надм≥рно турботлив≥ батьки? Ђƒай € сама тар≥лку до столу донесу, щоб ти не проливї, ЂЌе л≥зь на цю г≥рку - впадешї. Ќе найкорисн≥ш≥ фрази дл€ шестир≥чноњ дитини. —проби контролювати кожен крок призвод€ть до того, що дитина в≥дчуваЇ себе невпевнено. јле €кщо дати дитин≥ б≥льше можливостей пов≥рити в себе, ви виховаЇте самост≥йн≥сть в н≥й.

ѕереоц≥нка можливостей

ƒитина т≥льки почала вивчати англ≥йську, а в≥д нењ вимагають читанн€ Ўексп≥ра в ориг≥нал≥ ≥ дивуютьс€, що вона не може, адже на зан€тт€ ходить. «авищен≥ оч≥куванн€, нев≥дпов≥дн≥сть в≥ку дитини з поставленими завданн€ми призвод€ть до того, що малюк починаЇ розчаровуватис€ в соб≥ ≥ своњх зд≥бност€х.

Ќе варто квапити дитину, вимагати результат≥в завчасно. ј ось п≥дтримка ≥ ваше розум≥нн€ в раз≥ виникненн€ труднощ≥в дуже знадобл€тьс€.

Ќеконтрольований стрес

÷е ситуац≥њ, до €ких неможливо пристосуватис€ або з них неможливо просто вийти. якщо людина довго перебуваЇ в так≥й ситуац≥њ, то починаЇ впадати у в≥дчай ≥ розум≥ти, що в≥д нењ н≥чого не залежить.

Ѕатьки розвивають под≥бн≥ стани у д≥тей ц≥лком нешк≥дливим способом. Ќаприклад, дитина довгий час просить купити њй цуцен€ ≥ не отримуЇ згоди.  оли ж вона перестаЇ спод≥ватис€, то отримуЇ довгооч≥куваний сюрприз. «давалос€ б, н≥чого поганого в цьому немаЇ, з позиц≥њ дорослого. јле дл€ дитини вс€ ситуац≥€ незрозум≥ла ≥ не передбачувана, ≥ вплинути на под≥њ вона н≥€к не може.

якщо батьки в≥дмовл€ють дитин≥ в проханн≥, то повинн≥ по€снювати своЇ р≥шенн€ ≥ по€снювати чому пот≥м передумали.

Ќепом≥чен≥ усп≥хи

„асто батьки звертають увагу на проступки дитини, зовс≥м не пом≥чаючи нехай ≥ невелик≥, але усп≥хи. Ќаприклад, висок≥ оц≥нки по малюванню або ф≥зкультури залишаютьс€ непом≥ченими на тл≥ посередн≥х з математики або л≥тератури. “ак дитина звикаЇ до того, що вона просто дурна, н≥ на що не здатна.

ѕереживанн€ батьк≥в з приводу усп≥шного навчанн€ зрозум≥л≥, але варто в≥дзначати ≥ озвучувати д≥т€м нав≥ть найменш≥ њхн≥ усп≥хи в будь-€к≥й област≥ життЇд≥€льност≥. “ак дитина буде точно знати, що вона не бездарна ≥ на щосьздатна.

03.08.17