∆итт€ орган≥зму п≥дпор€дковане генетичному годиннику
∆итт€ орган≥зму п≥дпор€дковане генетичному годиннику
∆итт€ орган≥зму п≥дпор€дковане генетичному годиннику

“≥ло людини схоже на заведений годинник: багато його функц≥й працюють сильн≥ше чи слабше в залежност≥ в≥д часу доби, в≥д чергуванн€ дн€ ≥ ноч≥. —еред таких механ≥зм≥в кров'€ний тиск, число серцевих скорочень, температура т≥ла, активн≥сть ≥мунноњ системи. ¬чен≥ встановили, що нав≥ть леген≥ працюють краще в пер≥од з 16.00 до 17.00.

 р≥м того, вчен≥ встановили, що годинник нашого орган≥зму виконуЇ набагато б≥льше завдань, н≥ж ми думали ран≥ше. ¬чен≥ з центру наукових досл≥джень у —трасбурз≥ з'€сували, €к орган≥зм, що в≥дбиваЇ ритм в г≥поталамус≥ нашого мозку, передаЇ сигнали кл≥тинам ≥ тканинам нашого т≥ла.

ќтже, досл≥дники визначили, що €к т≥льки ми прокидаЇмос€, с≥тк≥вка очей визначаЇ на€вн≥сть або в≥дсутн≥сть св≥тла. —игнал передаЇтьс€ в мозок ≥ дал≥ надходить до кл≥тин окремих орган≥в. —пец≥альн≥ гормони сигнал≥зують про настанн€ голова або сну, але ≥ вони д≥ють за наказом гена з Ђговор€чоюї назвою Clock.

“епер досл≥дникам вдалос€ зрозум≥ти, €к працюЇ ген Clock. ¬≥н виробл€Ї б≥лок, €кий д≥Ї всередин≥ кожноњ кл≥тини, привод€чи в д≥ю гени, в≥дпов≥дальн≥ за р≥зн≥ функц≥њ. ÷е запускаЇ процеси в≥дчутт€ голоду, сну, зм≥нюЇтьс€ температура т≥ла ≥ т. п. —хоже нав≥ть, що Clock напам'€ть знаЇ весь ланцюжок ƒЌ  ≥ натискаЇ на певн≥ кнопки, щоб домогтис€ потр≥бного ефекту в будь-€ку годину дн€ ≥ ноч≥. ¬чен≥ прийшли до висновку, що саме Clock управл€Ї центральним механ≥змом процес≥в, що прот≥кають в людському т≥л≥.

¬≥дтепер знанн€ про вплив гена Clock на д≥€льн≥сть ≥нших ген≥в допоможе вченим боротис€ з порушенн€ми сну ≥ збо€ми б≥олог≥чних часових ритм≥в при ав≥аперельотах на велик≥ в≥дстан≥. “акож експерти тепер змогли по€снити, чому де€к≥ л≥ки принос€ть користь, €кщо њх приймати в певн≥ години, але ви€вл€ютьс€ марними ≥ нав≥ть шк≥дливими, €кщо приймати њх в недозволений час.


04.01.2022