10 помилок при наданн≥ першоњ допомоги
10 помилок при наданн≥ першоњ допомоги
10 помилок при наданн≥ першоњ допомоги

Ќамагаючись надати соб≥ або ≥ншим люд€м першу медичну допомогу, ми часто допускаЇмо прикр≥ помилки через незнанн€.

1. ќп≥ки не можна мазати маслом

ћасло створюЇ шар, €кий заважаЇ кисню д≥статис€ до рани. ¬ результат≥ рана не буде гоњтис€ ≥ б≥ль посилитьс€.

 раще охолодити обпечене м≥сце. якщо оп≥к невеликий, то його можна просто п≥дставити п≥д холодну воду. ѕри значному пошкодженн≥ обробити прохолодною водою, накласти стерильну пов'€зку (без вати) ≥ звернутис€ до травматолога.

якщо застосовувати пантенол, то потр≥бно вибирати не мазь або крем, а п≥ну, €ка забезпечуЇ доступ кисню до рани.

2. ¬≥дкриту рану не можна змащувати йодом ≥ зеленкою

—пиртовий склад цих засоб≥в поспри€Ї створенню х≥м≥чного оп≥ку, €кий буде гоњтис€ довго ≥ може залишити рубець.

ƒл€ дез≥нфекц≥њ використовуйте перекис водню, а зверху наклад≥ть марлеву пов'€зку.

3. ќбмороженн€ не можна розтирати

якщо на мороз≥ поб≥л≥ли вуха, пальц≥, щоки, ми починаЇмо њх €комога сильн≥ше розтирати. јле робити цього не можна! јдже в≥дбуваЇтьс€ спазм судин, пог≥ршуЇтьс€ кровооб≥г ≥ судини стають ламкими. –озтираючи обмороженн€, ми наносимо шк≥р≥ м≥кротравми.

якщо в≥дморозили вуха, пальц≥, щоки, потр≥бно п≥ти з морозу ≥ поступово в≥д≥гр≥тис€. Ќехай т≥ло саме Ђв≥дтанеї в теплому прим≥щенн≥. ѕри цьому потр≥бно допомагати йому з≥гр≥ватис€ зсередини, але не алкоголем, звичайно, а гар€чим чаЇм, краще солодким.

4. ѕри лихоманц≥ ≥ висок≥й температур≥ не можна кутатис€

ѕри п≥двищенн≥ температури пог≥ршуЇтьс€ терморегул€ц≥€. √ар€чому т≥лу стаЇ холодно, так €к зб≥льшуЇтьс€ р≥зниц€ температури т≥ла ≥ к≥мнати. ÷е викликаЇ в≥дчутт€ ознобу. «вичайно, в≥дразу хочетьс€ б≥льше укутати, об≥йн€тис€ з гр≥лкою. јле таким чином ми не даЇмо т≥лу охолонути ≥ знизити температуру.

” раз≥ п≥двищенн€ температури, потр≥бно розкритис€, прикласти до лоба холодну мокру хустку ≥ випити жарознижуюче.

5. якщо подавивс€ - не можна плескати

якщо хтось при нас поперхнувс€, ми послужливо пропонуЇмо поплескати по спин≥. јле такий спос≥б може лише пог≥ршити ситуац≥ю. Ќайправильн≥ше в такий момент - кашель. якщо ж плескати по спин≥, предмет, €ким подавивс€ потерп≥лий, може просунутис€ ще глибше в дихальн≥ шл€хи.

6. «акладений н≥с не можна гр≥ти

Ќагр≥ванн€ перен≥сс€ при нежит≥ нав≥ть небезпечно, так €к судини розширен≥. “епло може т≥льки посилити в≥дт≥к слизу, а в пазухах розвинетьс€ запаленн€, що може привести нав≥ть до мен≥нг≥ту.

” раз≥ нежитю судини, навпаки, потр≥бно звужувати.

7. ” раз≥ нещасного випадку не можна застосовувати тепло

¬ивихи, розт€жки, удари супроводжуютьс€ набр€ком тканин. “епла гр≥лка лише посилить набр€к ≥ больов≥ в≥дчутт€.

Ѕуде правильно обмежити рухи, прикласти л≥д ≥ д≥статис€ до травмпункту.

8. ѕри кровотеч≥ з носа не можна закидати голову

÷е не допоможе зупинити кровотечу, але зм≥нить њњ напр€мок - кров п≥де в носоглотку ≥ нав≥ть може п≥ти в шлунок ≥ викликати криваву блювоту.

“реба с≥сти пр€мо, злегка нахилившись вперед. ” н≥здр≥ пом≥стити тампон з перекисом водню, а на перен≥сс€ накласти холод.

9. јлкоголь не зам≥нить Ђанестез≥юї

—пирт д≥йсно д≥Ї €к Ђанестетикї, а це небезпечно. јдже, що не в≥дчуваючи болю при травмах, людина робить зайв≥ рухи, чим посилюЇ своњ травми. Ћ≥карю теж непросто з п'€ним пац≥Їнтом, так €к той не може описати св≥й стан ≥ своњ в≥дчутт€. Ѕ≥льш того, багато знеболююч≥ та ≥нш≥ препарати несум≥сн≥ з алкоголем.

10. ћарганц≥вка може нашкодити

ўе наш≥ бабус≥ при отруЇнн€х користувалис€ марганц≥вкою. ћарганц≥вка, звичайно, вбиваЇ ≥нфекц≥ю, але використовувати њњ потр≥бно обережно, адже вона €вл€Ї собою скупченн€ м≥крокристалик≥в. ѕроблем в тому, що кристали розчин€ютьс€ у вод≥ не до к≥нц€, т≥льки при кип'€т≥нн≥. ѕ≥сл€ повного розчиненн€ розчин марганц≥вки ще потр≥бно пропустити через хороший ф≥льтр, наприклад, через к≥лька шар≥в марл≥. ј потрапивши на слизову шлунка, кристал марганц≥вки може викликати серйозний х≥м≥чний оп≥к.


26.05.2016