„им б≥льше стрес≥в, тим нижче ≥нтелект?
„им б≥льше стрес≥в, тим нижче ≥нтелект?
„им б≥льше стрес≥в, тим нижче ≥нтелект?

„ому в л≥тньому в≥ц≥ людин≥ стаЇ важче запам'€товувати або розбиратис€ в новому? „исленн≥ досл≥дженн€ цього питанн€ показали, що в м≥ру стар≥нн€ ≥нтелектуальн≥ зд≥бност≥ людини п≥ддаютьс€ р≥зним зм≥нам. ¬елику роль в цих зм≥нах в≥д≥грають стреси, пережит≥ людиною прот€гом житт€.

∆итт€ сучасноњ людини без стресу практично неможливе. ” €к≥сь моменти нашого житт€ кожен з нас стикаЇтьс€ з≥ стресовими ситуац≥€ми. ѕричому, так≥ под≥њ, наприклад, €к вес≥лл€ або початок новоњ справи, - це теж стресове навантаженн€. јле так≥ стреси ц≥лком нав≥ть корисн≥ дл€ мозку ≥ житт€ в ц≥лому. јле в наш≥ дн≥ людину оточуЇ б≥льше стресу, н≥ж потр≥бно.

—трес ≥ мозок т≥сно пов'€зан≥ м≥ж собою, мабуть, так само, €к творч≥сть ≥ мозок. ћожна нав≥ть сказати, що стрес ховаЇтьс€ в наш≥й голов≥. ”чен≥ розр≥зн€ють три област≥ в мозку людини, в≥дпов≥дальн≥ за те, €к ми розп≥знаЇмо ≥ реагуЇмо на стреси - г≥покамп, амигдала ≥ префронтальний кортекс. ÷≥ три област≥ взаЇмод≥ють з г≥поталамусом ≥ здатн≥ включати ≥ в≥дключати виробленн€ гормон≥в стресу ≥ пов'€зан≥ з ним в≥дпов≥д≥ орган≥зму. Ќаприклад, так≥ €к зб≥льшенн€ частоти серцевих скорочень.

јле кр≥м того, що мозок управл€Ї реакц≥Їю на стрес, в≥н ≥ сам п≥ддаЇтьс€ стресу. ¬ивчаючи це питанн€, вчен≥ встановили, що нейрони частини мозку, в≥дпов≥дальноњ за навчанн€ ≥ пам'€ть п≥д час стресу втрачають свою пластичн≥сть - здатн≥сть формувати нов≥ зв'€зки з ≥ншими нервовими кл≥тинами. ѕоступово це впливаЇ на те, €к людина засвоюЇ нову ≥нформац≥ю, формуЇ спогади ≥ приймаЇ р≥шенн€.

¬ ход≥ експерименту щур≥в п≥ддавали хрон≥чному стресу. ¬ результат≥ г≥покамп гризун≥в фактично зменшивс€, але ж саме ц€ область мозку в≥дпов≥дальна за формуванн€ спогад≥в.

¬иходить, що до старост≥ гнучк≥сть мозку людини втрачаЇтьс€ через пережит≥ стреси, стаЇ важче вчитис€. јле все не так безнад≥йно дл€ л≥тн≥х людей. ’оч вивчити ≥ноземну мову њм буде нелегко, але н≥хто не в≥дн≥ме у них життЇвого досв≥ду, €кий забезпечуЇтьс€ м≥цними ст≥йкими зв'€зками м≥ж нейронами.


22.06.2016