ƒежавю - розлад роботи мозку
ƒежавю - розлад роботи мозку

Ќапевно, кожному з нас хоча б раз у житт≥ в абсолютно нов≥й ситуац≥њ доводилос€ в≥дчувати почутт€ того, що таке вже з нами в≥дбувалос€. —татистика говорить, що хоча б раз це трапл€лос€ з 97% населенн€.

” чому причина загадкового €вища?

“ерм≥н Ђдежавюї в к≥нц≥ XIX стол≥тт€ вв≥в французький психолог ≈м≥ль Ѕуарак, ≥ означаЇ в≥н в переклад≥ з французькоњ Ђвже баченеї.

ѕрот€гом стол≥ть вчен≥ вивчали загадкове €вище, що в≥дбуваЇтьс€ в мозку людини. ¬ ход≥ численних досл≥джень ви€вилос€, що чим вище р≥вень ≥нтелекту ≥ осв≥ченост≥ людини, тим част≥ше з'€вл€Їтьс€ ефект дежавю. “ак, серед молодших школ€р≥в в≥н був заф≥ксований у 48%, а у дорослих людей з науковими ступен€ми - у 81%.

«а верс≥Їю вчених, по€снюЇтьс€ це тим, що у високо≥нтелектуальних людей мозок здатний обробл€ти величезн≥ обс€ги ≥нформац≥њ, що час в≥д часу призводить до Ђзбоњвї.

ЅуваЇ, що €к≥сь детал≥ навод€ть нас на думку, що дана ситуац≥€ вже трапл€лас€ з нами в минулому. Ќаприклад, перебуваючи у новому м≥сц≥, ми ч≥тко усв≥домлюЇмо, що ран≥ше вже бували тут. јбо €кась людина нам здаЇтьс€ знайомою, хоча це не так.

ўе јристотель висунув г≥потезу про те, що дежавю - не що ≥нше, €к псих≥чний розлад. ” недавньому досл≥дженн≥ група вчених з ћассачусетса прийшла до висновку, що виною всьому скронева частка головного мозку - зубчаста звивина г≥покампа. —аме ц€ д≥л€нка мозковоњ кори даЇ нам можлив≥сть в≥др≥зн€ти минуле в≥д сьогоденн€ та нов≥ враженн€ в≥д побачених ран≥ше.

ѕри надходженн≥ в мозок нових образ≥в, г≥покамп тут же пор≥внюЇ њх з Ђбазою данихї ≥ робить висновок: було вже ран≥ше це в нашому житт≥ або в≥дбуваЇтьс€ вперше. јле стреси, втома ≥ негативн≥ зовн≥шн≥ умови можуть дати зб≥й в цьому механ≥зм≥ ≥ г≥покамп, помил€ючись, говорить нам, що так, це вже трапл€лос€.

ƒежавю може спостер≥гатис€ при депрес≥€х, розладах центральноњ нервовоњ системи, де€ких псих≥чних захворюванн€х. —постереженн€ показали, що у еп≥лептик≥в такий стан передуЇ нападам. ¬≥н може стати ≥ ознакою пухлини мозку, що розвиваЇтьс€. јле консультац≥€ л≥кар€ з цього приводу необх≥дна лише в тому випадку, €кщо ефект дежавю повторюЇтьс€ регул€рно.


11.05.2016