ўо заважаЇ нормальному сну на новому м≥сц≥?
ўо заважаЇ нормальному сну на новому м≥сц≥?
ўо заважаЇ нормальному сну на новому м≥сц≥?

Ќапевно, кожному з вас доводитьс€ ≥нод≥ засипати на новому м≥сц≥. «ручна подушка, чиста пост≥ль, тиша ≥ спок≥й, але все ж щось не даЇ заснути. Ѕагато людей, намагаючись зануритис€ в сон нав≥ть у найкомфортн≥ших умовах на новому м≥сц≥, пост≥йно крут€тьс€. ¬ результат≥ на ранок людина прокидаЇтьс€ пом'€тою ≥ втомленою, мр≥ючи про р≥дне л≥жко.

ƒосл≥джуючи дане €вище, фах≥вц≥ нав≥ть придумали дл€ нього назву - Ђфеномен першоњ ноч≥ї. „ому на новому м≥сц≥ людин≥ не вдаЇтьс€ спок≥йно поринути в сон?

—постер≥гаючи за сном людей на новому м≥сц≥ прот€гом 50 рок≥в, американськ≥ вчен≥ висунули досить правдопод≥бну теор≥ю: при зануренн≥ в сон в незвичн≥й обстановц≥, наш мозок проводить першу н≥ч в режим≥ Ђскануванн€ї - коли одна п≥вкул€ переходить в спл€чий режим, а ≥нша - пильнуЇ.

≈ксперти по€снюють: коли нам нев≥домо точно, чи Ї к≥мната, в €к≥й ми спимо, безпечною, мозок активуЇ систему спостереженн€, визначаючи потенц≥йну небезпеку.

якщо ц€ теор≥€ буде п≥дтверджена подальшими досл≥дженн€ми, то ефект першоњ ноч≥ може стати людським екв≥валентом сну птах≥в або дельф≥н≥в з в≥дкритим оком, у €ких п≥вкул≥ мозку спл€ть по черз≥, щоб пом≥тити можливий напад хижак≥в.

ќднак, погодьтес€, Ї люди, €ким комфортно ≥ легко засинати в будь-€кому м≥сц≥. ¬и€вл€Їтьс€, мозок таких людей б≥льш адаптований до зм≥н у навколишньому середовищ≥.

–адимо тим, хто страждаЇ в≥д Ђефекту першоњ ноч≥ї, брати з собою в подорож улюблену подушку або п≥дбирати дл€ сну к≥мнати, €ка максимально нагадуЇ ваше звичне м≥сце дл€ сну. ѕерша н≥ч в нов≥й обстановц≥ д≥йсно може ви€витис€ важкою, але з часом мозок адаптуЇтьс€ ≥ його перв≥сна пильн≥сть присипл€Їтьс€.


18.04.2016