„ому мозок вимагаЇ тиш≥?
„ому мозок вимагаЇ тиш≥?

“иша в нашому галасливому св≥т≥ стала важкодоступною розк≥шшю. Ќаш орган≥зм реагуЇ на це не кращим чином.

Ўумове забрудненн€ ¬ќќ« в 2011 роц≥ назвала Ђчумою сучасного св≥туї. ¬чен≥ отримали достов≥рн≥ докази того, що зашумленн€ навколишнього середовища негативно позначаЇтьс€ на здоров'њ людей.

ѕодумайте, ск≥льки часу кожен день ви проводите в абсолютн≥й тиш≥? Ўвидше за все, це л≥чен≥ хвилини. ћи пост≥йно слухаЇмо музику, або новини, або численн≥ звуки, €к≥ виробл€Їмо сам≥ в режим≥ Ђнон-стопї.

„ому так важливо €комога б≥льше часу проводити в тиш≥?

“иша допомагаЇ позбутис€ в≥д напруги

¬ ход≥ досл≥джень було встановлено, що шумове забрудненн€ веде до п≥двищенн€ кров'€ного тиску, серцевих напад≥в, пог≥ршенн€ слуху ≥ загального стану здоров'€. √учн≥ звуки п≥двищують р≥вень стресу шл€хом впливу на мозжечкову мигдалину, а це призводить до викиду кортизолу - гормону стресу.

ЌедавнЇ досл≥дженн€ показало, що всього дв≥ хвилини тиш≥ волод≥ють б≥льш ефективною заспок≥йливою д≥Їю, н≥ж прослуховуванн€ розслаблюючоњ музики. ÷е пов'€зано з р≥зницею в кров'€ному тиску ≥ циркул€ц≥њ кров≥ в мозку.

“иша допомагаЇ в≥дновити псих≥чн≥ ресурси

Ќа нас пост≥йно обрушуЇтьс€ пот≥к сенсорноњ ≥нформац≥њ.  оли ж ми опин€Їмос€ в тиш≥, центри уваги нашого мозку починають в≥дновлюватис€.

” сучасному св≥т≥ увага людини майже пост≥йно активна, а це важке навантаженн€ дл€ префронтальноњ кори мозку, €ка в≥дпов≥даЇ за вир≥шенн€ завдань ≥ прийн€тт€ р≥шень. ѕост≥йно працюючи в такому Ђвключеномуї режим≥, мозок виснажуЇ своњ ресурси, нам стаЇ важче концентруватис€, ми в≥дчуваЇмо втому, втрачаЇмо здатн≥сть вир≥шувати завданн€ ≥ генерувати нов≥ ≥дењ.

јле в≥дновити когн≥тивн≥ ресурси можна, знизивши р≥вень сенсорноњ ≥нформац≥њ, €ка надходить ззовн≥. Ќайкраще - прогул€тис€ на природ≥ в мовчанн≥.

“иша допомагаЇ переключити мозок в режим пасивноњ роботи

 оли ми занурюЇмос€ в мр≥њ, медитац≥њ, фантаз≥њ про майбутнЇ, включаЇтьс€ Ђсамогенеруюча св≥дом≥стьї.

 оли мозок в≥дключаЇтьс€ в≥д зовн≥шн≥х подразник≥в, у нас з'€вл€Їтьс€ шанс Ђп≥дключитис€ї до потоку внутр≥шн≥х думок, емоц≥й, спогад≥в. ÷е даЇ можлив≥сть переосмислити попередн≥й досв≥д, перейн€тис€ почутт€ми ≥нших людей ≥ адекватно оц≥нити наш розумовий ≥ емоц≥йний стан.

“обто, перебуванн€ в тиш≥ допомагаЇ нам мислити б≥льш глибоко ≥ креативно.

“иша в≥дновлюЇ кл≥тини мозку

¬ ход≥ експеримент≥в вчен≥ з'€сували, що дв≥ години тиш≥ в день призвод€ть до утворенн€ нових кл≥тин г≥покампу - ключового в≥дд≥лу мозку, в≥дпов≥дального за навчанн€, пам'€ть ≥ емоц≥њ.

“аким чином, л≥кар≥ прийшли до висновку, що тиша волод≥Ї терапевтичними властивост€ми при л≥куванн≥ депрес≥њ, хвороби јльцгеймера та ≥нших стан≥в, пов'€заних з≥ зниженн€м темп≥в оновленн€ нейрон≥в.