«олотистий ≥ дуже небезпечний
«олотистий ≥ дуже небезпечний
«олотистий ≥ дуже небезпечний

—в≥ту загрожуЇ нова супер≥нфекц≥€ Ч золотистий стаф≥локок, ст≥йкий до мет≥цилл≥ну. ќстанн≥ розробки всел€ють певний оптим≥зм. ≈ксперти-песим≥сти стверджують, що дл€ л≥куванн€ стаф≥лококу, що не реагуЇ на л≥ки, у найближч≥ 5-10 рок≥в н≥чого нового не з'€витьс€.


ўо це таке?

—таф≥лококи Ч це ц≥лий вид бактер≥й. Ќа сьогодн≥ в≥домо вже 27 р≥зновид≥в (з них 14 пост≥йно присутн≥ на шк≥р≥ та слизистих оболонках людини). якщо ≥мун≥тет не ослаблений, то б≥льш≥сть цих мешканц≥в нашого т≥ла не загрожують здоровТю. Ќа превеликий жаль Ї патогенн≥ стаф≥лококи, здатн≥ знищувати жив≥ кл≥тини. Ќайнебезпечн≥ший мет≥цилл≥н-резистентний золотистий стаф≥локок (MRSA або ћ–«—). ¬≥н не реагуЇ на л≥куванн€ в≥домими антиб≥отиками ≥ в 31% випадк≥в призводить до смерт≥ пац≥Їнта. “ести дл€ того, щоб його ви€вити тривають два тижн≥, а в≥н здатен убити впродовж одного дн€.  ≥льк≥сть ≥нф≥кованих у всьому св≥т≥ неухильно зростаЇ. ” —Ўј стаф≥лококи, ст≥йк≥ до мет≥цил≥ну становл€ть б≥льше 60% смертельно небезпечних бактер≥й у л≥карн€х. ” медичних установах контактним шл€хом в≥дбуваЇтьс€ кожне шосте з семи заражень. ћайже 2 м≥льйони пац≥Їнт≥в заражаютьс€ щор≥чно п≥д час в≥дв≥дувань л≥карень. 18 тис€ч житт≥в забираЇ ≥нфекц≥€ щор≥чно. ÷е можна пор≥вн€ти з≥ смертн≥стю в≥д —Ќ≤ƒу. ѕрактично 30% людей перенос€ть золотистий стаф≥локок на шк≥р≥. ѕри цьому симптоми до пори до часу не про€вл€ютьс€. Ѕактер≥€, що розповсюджена в медичних установах (ћ–«— Ч джерело головноњ проблеми в л≥карн€х), стаЇ все б≥льше небезпечною у побут≥. ≤нфекц≥€ поширюЇтьс€ в навчально-виховних закладах, ф≥зкультурно-оздоровчих комплексах... ѓњ нос≥€ми можуть бути також св≥йськ≥ тварини.

÷ей вид стаф≥лококу може вразити абсолютно здорову людину, ≥ до того ж у будь-€кому в≥ц≥. —имптоми MRSA схож≥ з про€вами ≥нших внутр≥шн≥х порушень. –озп≥знати њх важко, ≥ тому ≥нфекц≥€ може бути ви€влена вже в запущен≥й стад≥њ. Ѕактер≥њ золотистого стаф≥лококу мутують ≥ стають причиною серйозних захворювань. ƒихальним шл€хам загрожуЇ некротизуюча пневмон≥€, очам Ч коньюктив≥ти та ендофтальм≥ти, серцю Ч ендокардит та перикардит, опорно-руховому апарату Ч остеом≥Їл≥т та ≥нфекц≥йний артрит. —таф≥локок золотистий викликаЇ р≥зноман≥тн≥ ≥нфекц≥њ шк≥ри аж до смертельно небезпечного сепсису. “≥ препарати, що допомагали вчора, не д≥ють сьогодн≥. –езультати досл≥джень науковц≥в √арвардського ун≥верситету довод€ть, що ц€ бактер≥€ стаЇ ст≥йкою практично до вс≥х вид≥в антиб≥отик≥в. „имало експерт≥в вважають, що лише наукове дос€гненн€, р≥вне за значенн€м в≥дкриттю пен≥цил≥ну здатне зм≥нити ситуац≥ю. ” той же час науковц≥ пост≥йно шукають спос≥б боротьби з MRSA.


” Ђпошуках √раал€ї

Ќауковц≥ з ¬еликобритан≥њ к≥лька рок≥в тому за€вили, що ћ–«— п≥ддаЇтьс€ впливу антиб≥отика ¬анком≥цину (Vancomyc≥n), потужного антибактер≥ального засобу. јле €к з'€сувалос€, небезпечна бактер≥€ швидко розвиваЇ оп≥рн≥сть до ц≥Їњ д≥ючоњ речовини.

ѕредставники американськоњ б≥отехнолог≥чноњ компан≥њ Paratek у 2008 роц≥ оголосили про позитивн≥ результати антиб≥отика PTK 0896 у боротьб≥ з ћ–«— у 234 пац≥Їнт≥в. ѕозитивн≥ результати спостер≥галис€ в 98% учасник≥в досл≥дженн€.

” тому ж роц≥ швейцарська компан≥€ Arp≥da опубл≥кувала результати ≤≤≤ фази кл≥н≥чних випробувань антиб≥отика ≤клапр≥м (≤clapr≥m). ” 92,3% випадк≥в препарат вил≥кував MRSA-≥нфекц≥ю. ” випробуванн€х вз€ли участь 494 пац≥Їнти. ≈фективн≥сть можна пор≥вн€ти з антибактер≥альним препаратом «ивокс (Zyvox) компан≥њ Pf≥zer, але поб≥чн≥ ефекти спостер≥галис€ р≥дше. ¬ той же час р€д експерт≥в песим≥стично ставл€тьс€ до результативност≥ цих нових антиб≥отик≥в.


«ас≥б Ч п≥д носом

Ќауковець “акаюк≥ ≤васе з колегами з €понського ун≥верситету ƒжикей (“ок≥о) зазначили, що в лабораторних умовах еп≥дермальний стаф≥локок зм≥г винищити колон≥њ золотистого стаф≥лококу. ¬≥н здобув перемогу у в≥йн≥ за територ≥ю в нос≥ пац≥Їнта. ≈п≥дермальний стаф≥локок (еп≥дерм≥с Ч поверхневий шар шк≥ри) може жити на слизистих оболонках, на будь-€к≥й д≥л€нц≥ шк≥ри. ќрган≥зм здоровоњ людини з ним легко боретьс€ ≥ ймов≥рн≥сть захворюванн€ невелика (може викликати розвиток запальноњ реакц≥њ в м≥сц≥ введенн€ в орган≥зм стороннього предмету). Ќа його основ≥ буде розроблений спрей, €кий, €к запевн€ють науковц≥, дозволить позбавити орган≥зм в≥д так званих супербактер≥й.

—п≥вроб≥тник британськоњ компан≥њ B≥ocontrol Ltd у Ѕедфордшир≥ ћарко ≈нрайт, що займаЇтьс€ пошуками метод≥в в≥дд≥ленн€ нешк≥дливих м≥кроб≥в в≥д ≥нфекц≥йних збудник≥в, упевнений, що жив≥ бактер≥њ еп≥дермального стаф≥лококу можуть не т≥льки прогнати небезпечного конкурента, але й забезпечити довготривалий ефект.


ћанука проти золотистого

ƒл€ куп≥руванн€ ≥нфекц≥й ще до по€ви антиб≥отик≥в активно використовували мед. јнтисептичн≥ засоби, €к≥ м≥ст€тьс€ в ньому, наст≥льки потужн≥, що можуть подавити поширенн€ ≥нфекц≥њ, ст≥йкоњ до антиб≥отик≥в.

ƒоктор Ќ≥к —лев≥н разом ≥з своњми колегами з  орол≥вського госп≥талю ћанчестеру вивчають вплив на пац≥Їнт≥в меду новозеландського чайного дерева ћанука. ÷ей мед Ч потужна антисептична речовина, що усуваЇ запаленн€, €ке заважаЇ загоЇнню ран, стимулюЇ р≥ст тканини та в≥дновленн€ шк≥ри. …ого л≥кувальний вплив оснований на оксидази глюкози Ч фермент≥, знайденому в слин≥ бдж≥л. ѕри з'Їднанн≥ з нектаром фермент утворюЇ мед.  ислотност≥ меду достатньо дл€ зупинки росту бактер≥й. ‘ермент також перетворюЇ глюкозу в перекис водню, що Ї дез≥нф≥куючим засобом. Ќ≥к —лев≥н вважаЇ, що цей мед допоможе знизити ймов≥рн≥сть зараженн€ MRSA. ƒосл≥дники також оброблюють дорогим медом чайного дерева ћанука од€г медпрац≥вник≥в ≥ пац≥Їнт≥в л≥карн≥ (звичайн≥ методи дез≥нфекц≥њ бактер≥й не знищують).


05.09.2022