7 захисних функц≥й орган≥зму
7 захисних функц≥й орган≥зму

ќрган≥зм людини - складне поЇднанн€ р≥зних систем, зрозум≥ти €к≥ часто нам непросто. ќдна з головних систем пост≥йно надаЇ захист в≥д ус≥л€ких загроз. ѕри цьому ми часто не здогадуЇмос€, що де€к≥ €вища Ї захисними функц≥€ми орган≥зму. ћаютьс€ на уваз≥, наприклад, чханн€, пот€гуванн€, гус€ча шк≥ра ≥ т.п. ÷≥каво, що про механ≥зм виникненн€ под≥бних €вищ ми знаЇмо зовс≥м небагато.

1. „ханн€

ћехан≥зм чханн€ запускаЇтьс€ при на€вност≥ надлишку в носов≥й порожнин≥ алерген≥в, пилу ≥ м≥кроб≥в. ѕри чханн≥ ми позбавл€Їмос€ в≥д всього зайвого в носоглотц≥. ƒо реч≥, в одному Ђчихуї м≥ститьс€ 100 тис€ч хвороботворних бактер≥й, €к≥ вил≥тають з носа з≥ швидк≥стю 160 км/ч. “ому не забувайте прикриватис€ носовою хусткою, коли чхаЇте.

2. √икавка

” першу чергу, ц€ захисна реакц≥€ орган≥зму вказуЇ на проблеми з травленн€м. «вичайно, гикавка може з'€витис€ ≥ без особливоњ причини, але в кожному раз≥, це сигнал про те, що њж≥ стало занадто багато. ќсобливо часто гикавка виникаЇ у тих, хто њсть швидко, заковтуЇ великими шматками ≥ перењдаЇ. ” цьому випадку в≥дбуваЇтьс€ роздратуванн€ блукаючого нерва, т≥сно пов'€заного з д≥афрагмою ≥ шлунком.

3. √ус€ча шк≥ра

÷ьому €вищу ≥снуЇ два по€сненн€. ” першу чергу, гус€ча шк≥ра допомагаЇ зберегти тепло. —корочуючи пори на шк≥р≥, орган≥зм може з≥гр≥тис€ неспри€тливих умовах. јле також, кажуть вчен≥, гус€ча шк≥ра д≥сталас€ нам у спадок в≥д наших предк≥в. ѕри сильному емоц≥йному сплеску в≥дбуваЇтьс€ напруга волос€них цибулин, ≥ волоски з них п≥двод€тьс€. “ак шерсть на т≥л≥ наших предк≥в п≥дн≥малас€, в≥зуально зб≥льшуючи розм≥ри т≥ла, що вигл€дало дл€ ворог≥в страх≥тливо.

4. ѕот€гуванн€

’оч пот€гуванн€ ми здатн≥ контролювати, це теж своЇр≥дний механ≥зм захисту. “ак орган≥зм готуЇтьс€ до ф≥зичних навантажень - м'€зи розминаютьс€ п≥сл€ сну, в≥дновлюЇтьс€ кровооб≥г, пол≥пшуЇтьс€ настр≥й.

5. —льози

ѕ≥двищене сльозовид≥ленн€ знижуЇ збудженн€ кори головного мозку при больових в≥дчутт€х.

6. «морщена шк≥ра в≥д вологи

«а допомогою цього €вища орган≥зм робить нашу шк≥ру б≥льш шорсткою, а значить - ч≥пкою. јдже де мокро, там ≥ слизько.

7. ћ≥оклон≥чн≥ судоми

ќдна з найважлив≥ших захисних функц≥й орган≥зму. Ќапевно, кожен з нас знайомий з в≥дчутт€м, коли п≥д час сну т≥ло н≥би вдар€ють струмом, м'€зи р≥зко ≥ сильно скорочуютьс€, здаЇтьс€, нас п≥дкидаЇ або ми падаЇмо. ј виникаЇ це унасл≥док зниженн€ диханн€ ≥ розслабленн€ м'€з≥в п≥д час сну, такий стан мозок помилково сприймаЇ €к передсмертний! ћ≥оклон≥чн≥ судоми - своЇр≥дний ≥мпульс, за допомогою €кого орган≥зм р€туЇтьс€.


05.07.2015