—порт робить нас розумн≥шими?
—порт робить нас розумн≥шими?
—порт робить нас розумн≥шими?

ЌедавнЇ досл≥дженн€ вчених показало, що зан€тт€ спортом робл€ть нас не т≥льки ф≥зично здоров≥шими, але й розумн≥шими. ¬и€вл€Їтьс€, пост≥йн≥ навантаженн€ прискорюють процес навчанн€ ≥ покращують приплив кров≥ до мозку.

‘ах≥вц≥ ѕ≥тсбургського ћедичного ”н≥верситету провели експерименти на приматах ≥ ви€вили, що ≥нтенсивн≥ ф≥зичн≥ вправи допомагали мавпам краще виконувати тести, що несуть п≥знавальну функц≥ю.  р≥м того, обс€г кров≥ в мозку у таких рухливих тварин був значно б≥льшим, н≥ж у њхн≥х малорухомих родич≥в. ¬чен≥ стверджують, що активн≥сть в≥щуЇ ф≥зично активним люд€м таку ж користь.

≈ксперимент пол€гав в тому, що дорослих самок мавп тренували в б≥гу зг≥дно з нормативами, передбачених дл€ людей, прот€гом години щодн€. ÷е тривало 5 дн≥в на тиждень прот€гом п'€ти м≥с€ц≥в. ƒруга група мавп була малорухомою. ѕоловина б≥гун≥в три м≥с€ц≥ вели звичайний спос≥б житт€ без ф≥зкультури п≥сл€ пер≥оду ≥нтенсивних навантажень. ћавпи, учасники досл≥дженн€, були середнього в≥ку (10-12 рок≥в) ≥ б≥льш похилого (15-17 рок≥в).

Ќа п'€тому тижн≥ тренувань було введено стандартне тестуванн€ розумовоњ д≥€льност≥, €ке виконувалос€ п'€ть дн≥в на тиждень, 24 тижн≥ посп≥ль. ѕерше завданн€ мавп пол€гало в тому, щоб п≥дн€ти кришку невеликого лотка, за що вони отримували винагороду у вигл€д≥ њж≥, €ка там лежала.

¬ результат≥ експерименту ви€вилос€, що мавпи, €к≥ вели рухливий спос≥б житт€, навчилис€ швидше п≥дн≥мати кришку, н≥ж т≥ тварини, €к≥ були малорухлив≥. ’оча й останн≥ намагалис€ виконати завданн€, але це давалос€ њм нелегко, з допущенн€м безл≥ч≥ помилок.

ƒал≥ мавп вс≥х груп стали однаково практикувати у виконанн≥ цього завданн€, ≥ згодом вони вс≥ стали справл€тис€ з ним. ÷е говорить про те, що все-таки розумов≥ вправи переважно б≥льше впливають на п≥знавальн≥ функц≥њ.

¬ивчивши зразки тканини мозковоњ кори, €к≥ в≥дпов≥дають за рухову функц≥ю, вчен≥ ви€вили, що зр≥л≥ мавпи, €к≥ ≥нтенсивно б≥гали, волод≥ють б≥льшим обс€гом судин, н≥ж б≥гуни середнього в≥ку.  р≥м того, було в≥дм≥чено, що частина мавп, переведених на малорухливий спос≥б житт€, п≥сл€ п'€тим≥с€чних тренувань в≥дбувалис€ зм≥ни кров'€ного потоку ≥ вони поверталис€ в первинний стан.

ƒане досл≥дженн€ п≥дтверджуЇ той факт, що ф≥зична активн≥сть, ф≥зична прац€ корисна дл€ людини з багатьох причин.

16.05.2015