ћозок Ч це дуже дивний предмет
ћозок Ч це дуже дивний предмет
ћозок Ч це дуже дивний предмет

ћ≥льйони на в≥тер

ƒосл≥дники з ¬еликоњ Ѕритан≥њ д≥йшли до висновку, що вправи дл€ головного мозку, спр€мован≥ на п≥двищенн€ загальних розумових зд≥бностей Ч не принос€ть корист≥. “аким чином, ≥ндустр≥€ програм, а це м≥льйони фунт≥в стерл≥нг≥в, не приносить люд€м, €к≥ прагнуть п≥двищити св≥й ≥нтелектуальний р≥вень фактично н≥€коњ корист≥.

Ќауковц≥ з в≥дд≥ленн€ наук про мозок ≥ св≥дом≥сть Ѕританськоњ ради з медичних досл≥джень п≥д кер≥вництвом ≈др≥ана ќуена запросили 11 тис€ч 430 добровольц≥в. ƒл€ експерименту з ≤нтернету були вз€т≥ спец≥ально розроблен≥ програми дл€ покращенн€ загальних розумових зд≥бностей (принаймн≥, так стверджували њх розробники). Ў≥сть тижн≥в, по 10 хвилин на день, добровольц≥ старанно виконували вправи дл€ тренуванн€ пам'€т≥, обірунтованост≥ прийн€тт€ р≥шень, плануванн€, покращенн€ навичок ор≥Їнтуванн€ в простор≥, уваги тощо. як з'€сувалос€, ц≥ вправи насправд≥ призвод€ть до пол≥пшенн€ €кост≥ виконанн€ лише тих конкретних завдань, ≥з €кими люди зустр≥чаютьс€ п≥д час тренуванн€. ” той же час вони не п≥двищують €к≥сть ≥ швидк≥сть виконанн€ загальних розумових завдань.

 оманда ќуена зробила висновок, що ефективн≥сть пропонованих програм Ч нульова. Ђћи не ви€вили статистичноњ р≥зниц≥ м≥ж покращенн€ми, що спостер≥галис€ в тих, хто пройшов програму ≥нтелектуальних ≥гор, ≥ тими людьми, €к≥ аналог≥чний час просто проводили в ≤нтернет≥ї, Ч п≥дкреслив кер≥вник групи.


ќсь вже цей ≤нтернет

” той же час тривале блуканн€ ≤нтернетом зм≥н€Ї роботу мозку, не говор€чи вже про спос≥б житт€ людини. ћозок Ч система, €ка швидко адаптуЇтьс€, ≥ пост≥йн≥ користувач≥ мережевих серв≥с≥в бажаючи цього чи н≥, перебудовують його д≥€льн≥сть. ƒо такого висновку прийшли нейроф≥з≥ологи з ун≥верситету Ћос-јнджелеса.

ƒл€ експерименту було вз€то 24 людини. ѕоловина з них тривалий час проводила в мереж≥, ≥нша Ч користувалас€ ≤нтернетом дуже зр≥дка. јктивн≥сть фронтальних областей мозку було проанал≥зовано за допомогою магн≥тного атомного резонансу. «'€сувалос€, що в активних користувач≥в активн≥сть фронтальних зон мозку значно вища, вони швидше ф≥льтрують ≥нформац≥ю та ухвалюють р≥шенн€, але г≥рше розп≥знають м≥м≥ку, њм складн≥ше сп≥лкуватис€ в реальному св≥т≥.


Ќе все так просто й у реал≥

ј в реальному св≥т≥ з кожним днем усе б≥льше людей страждають ожир≥нн€м ("найтовст≥ш≥" - американц≥). ” той же час надлишков≥ к≥лограми негативно впливають на роботу головного мозку. ” товстун≥в на 8% менше мозкових тканин, а мозок вигл€даЇ на 16 рок≥в старшим, н≥ж у њх ровесник≥в з нормальною вагою.

ѕри цьому скорочуютьс€ тканини лобовоњ й скроневоњ частки мозку, по€сноњ звивини, г≥ппокампу й базальних гангл≥й. ¬они в≥дпов≥дають за плануванн€ й пам'€ть, контролюють увагу та координують роботу систем орган≥зму, в≥дпов≥дають за довгочасну пам'€ть ≥ за рухи. ” гладких людей зменшуютьс€ тканини б≥лоњ речовини, т≥м'€ноњ частки, базальних гангл≥й ≥ променистого в≥нц€. “аким чином зменшуютьс€ когн≥тивн≥ резерви людей, а в той же час зб≥льшуЇтьс€ ризик виникненн€ хвороби јльцгеймера та ≥нших захворювань мозку.

Ќауковц≥ з  ал≥форн≥йського ун≥верситету в Ћос-јнджелес≥ з'€сували, що зменшенн€ обс€гу головного мозку викликаЇ ген, що в≥дпов≥даЇ за додатков≥ к≥лограми (ран≥ше ф≥з≥ологи вважали, що це в≥дбуваЇтьс€ через зменшенн€ просв≥ту кровоносних судин). ¬насл≥док цього в гладких людей знижуЇтьс€ приплив кров≥ до кл≥ток мозку, ≥ вони гинуть. √ен FTO на€вний у половини людей Ївропейського й зах≥дноафриканського походженн€. ¬≥н бере участь у процесах метабол≥зму та збер≥ганн€ жировоњ тканини. Ќа 67% п≥двищуЇтьс€ ризик розвитку ожир≥нн€ в пор≥вн€нн≥ з тими людьми, у €ких цього гену немаЇ.

Ѕуло проведено комп'ютерне скануванн€ головного мозку в 206 ос≥б у в≥ц≥ в≥д 70 до 80 рок≥в, що не мають розумових проблем. √рупа ѕола “омпсона встановила, що люди, ƒЌ  €ких м≥стить одну коп≥ю гену FTO, мають у середньому на 8% меншу за обс€гом лобову частку головного мозку й на 12% Ч потиличну, у пор≥вн€нн≥ з тими, у кого такий ген був в≥дсутн≥й.

«апам'€таЇмо, що харчуватис€ треба лише здоров≥шою њжею, контролювати вагу, б≥льше рухатис€ на св≥ж≥м пов≥тр≥ та щиро посм≥хатис€!


ƒарунок „орного континенту

” той же час шматочок Ч два темного шоколаду в день не т≥льки допоможе покращити роботу головного мозку, спов≥льнити процес стар≥нн€, але Ї приЇмною проти≥нсультною проф≥лактикою утворенн€ ракових пухлин. ƒо того ж п≥дн≥маЇтьс€ настр≥й. Ѕажано вживати в день 30 грам≥в чорного шоколаду, що м≥стить не менш 56% какао.

Ќауковц≥ з ун≥верситету Ќоттингема (¬елика Ѕритан≥€) експериментальним шл€хом довели, що флавоноли, €к≥ Ї в какао, а також у червон≥м вин≥, темних сортах пива, зеленому чањ, чорниц≥, цедр≥ цитрусових, фруктах ≥ €годах, цибул≥, обл≥пис≥ пол≥пшують розумов≥ здатност≥ людини. ” людей, що випили нап≥й (на основ≥ какао), в €кому було багато флавонол≥в на 2-3 години п≥дсиливс€ кровооб≥г найважлив≥ших д≥л€нок головного мозку. ¬≥дбуваЇтьс€ розширенн€ судин, д≥л€нки мозку одержують б≥льше кров≥, краще забезпечуютьс€ киснем. ¬насл≥док цього покращилас€ км≥тлив≥сть, реакц≥€.

Ќауковц≥ з ¬еликоњ Ѕритан≥њ встановили, що к≥лька шматочк≥в темного шоколаду м≥ст€ть достатню к≥льк≥сть антиоксидант≥в, щоб спов≥льнити процес стар≥нн€ орган≥зму. —мачний продукт особливо корисний дл€ шк≥ри Ч запоб≥гаЇ по€в≥ зморшок, знижуЇ ймов≥рн≥сть захворюванн€ раком шк≥ри. —истематичне вживанн€ г≥ркого шоколаду п≥де лише на користь при боротьб≥ з безсонн€м, синдромом хрон≥чноњ втоми, запальними процесами. јнтиоксиданти, що м≥ст€тьс€ в какао-бобах в≥дом≥ своњми проти≥нсультними властивост€ми.

“емний шоколад внесено у перел≥к продукт≥в, €к≥ не т≥льки слугують орган≥зму в €кост≥ њж≥, але й убивають раков≥ кл≥тини. ј люди, схильн≥ до сильного стресу, вже через два тижн≥ регул€рного вживанн€ чорного шоколаду, в≥дчувають полегшенн€.


09.09.2022