«нанн€ другоњ мови проти хвороби јльцгеймера
«нанн€ другоњ мови проти хвороби јльцгеймера
«нанн€ другоњ мови проти хвороби јльцгеймера

’вороба јльцгеймера Ї одн≥Їю з загадок медицини, над €кою б'ютьс€ л≥кар≥ вс≥х крањн. як зупинити в≥ков≥ ≥зменен≥€ в мозку ≥ залишитис€ в здоровому глузд≥ до к≥нц€ дн≥в?

ќдним з останн≥х в≥дкритт≥в вчених став позитивний вплив на мозок вивченн€ другоњ мови. “ак-так. якщо хочете в≥дсунути важк≥ насл≥дки јльцгеймера в старост≥, с≥дайте за п≥дручники. јле краще нехай додатков≥ знанн€ допоможуть вам у сп≥лкуванн≥ п≥д час подорожей.

ќтже, психолог ≈лен Ѕел≥сток разом з≥ своњми колегами з …оркського ”н≥верситету (“оронто) встановили, що мозок людей, €к≥ волод≥ють двома мовами, функц≥онуЇ краще ≥ довше п≥сл€ розвитку хвороби.

” досл≥дженн≥ вз€ло участь 450 пац≥Їнт≥в з д≥агнозом хвороби јльцгеймера. ¬и€вилос€, що т≥ з них, хто говорив на двох мовах, були д≥агностован≥ чотирма роками п≥зн≥ше.  р≥м того, Ђпол≥глотиї з≥знавалис€, що симптоми у них почали розвиватис€ в середньому п'€тьма роками п≥зн≥ше, н≥ж у тих, хто волод≥в лише р≥дною мовою.

"ћи змогли показати, що серед пац≥Їнт≥в, €к≥ страждають јльцгеймера ≥ знаход€тьс€ на однаков≥й стад≥њ розумових пог≥ршень, в середньому числ≥ хвороба розвивалас€ ≥з зап≥зненн€м чотири-п'€ть рок≥в у тих, хто говорив на двох мовах", - сказала психолог.

—кануванн€ мозку хворих показало, що у одномовних пац≥Їнт≥в пог≥ршенн€ мозковоњ д≥€льност≥ прогресуЇ швидше. ѕри цьому вчен≥ в≥дзначають, що люди, що говор€ть на двох мовах, д≥€ли под≥бно пац≥Їнтам, що розмовл€ють одн≥Їю мовою. јле €к т≥льки хвороба почне вражати цей рег≥он мозку, люди, €к≥ волод≥ють двома мовами, можуть продовжувати функц≥онувати. “обто двомовн≥сть захищаЇ л≥тн≥х людей нав≥ть п≥сл€ того, €к хвороба починаЇ вражати њх п≥знавальну д≥€льн≥сть.

—права в тому, що люди, що розмовл€ють двома мовами, весь час повинн≥ контролювати ≥ тренувати мозкову д≥€льн≥сть, щоб уникнути зм≥шуванн€ мов одну з одною. ѓх мозок робить численн≥ опц≥њ дл€ одного слова, перемикаючись пост≥йно м≥ж двома мовами. ¬с€ ц€ робота приносить користь розумовому здоров'ю.

«вичайно, волод≥нн€ двома мовами не обер≥гаЇ в≥д хвороби, але психологи кажуть, що так≥ навички дозвол€ють хворим јльцгеймера переносити хворобу. ѕсихологи зазначають, що так≥ переваги в≥днос€тьс€ не т≥льки до тих людей, €к≥ з народженн€ говор€ть на двох мовах, але так само до тих, €к≥ вивчали ≥ноземн≥ мови прот€гом житт€.

13.03.2015