ўо штовхаЇ п≥дл≥тк≥в на ризикован≥ вчинки?
ўо штовхаЇ п≥дл≥тк≥в на ризикован≥ вчинки?
ўо штовхаЇ п≥дл≥тк≥в на ризикован≥ вчинки?

Ќам часто здаЇтьс€, що наш≥ д≥ти-п≥дл≥тки не мають страху. ј €к ще по€снити необдуман≥ ≥ ризикован≥ вчинки: посиденьки на дахах, джамп≥нг з мосту, небезпечн≥ трюки на велосипедах та ≥н.? ” чому причина дурних р≥шень молод≥, €к≥ можуть коштувати житт€?

јле вчен≥ стверджують, що н≥чого дивного в так≥й повед≥нц≥ п≥дл≥тк≥в немаЇ: досл≥дженн€ показали, що причина розкутост≥ криЇтьс€ в б≥олог≥чн≥й мотивац≥њ.

як показали досл≥дженн€, проведен≥ в ун≥верситет≥ “ехасу, т≥нейджери б≥льш сприйн€тлив≥ до нагород, н≥ж д≥ти або доросл≥. јвтором досл≥дженн€ став професор –ассел ѕолдрек, €кий зробив значн≥ просуванн€ в галуз≥ вивченн€ д≥л€нок мозку п≥дл≥тк≥в, що в≥дпов≥дають за таку повед≥нку ≥ механ≥зм њх д≥њ.

як говорить професор ѕолдрек, необдуман≥ вчинки п≥дл≥тк≥в, наприклад, так≥ €к експерименти з наркотиками або випадковий секс, викликаютьс€ активн≥стю мезол≥мб≥чною дофам≥новою системою. ÷€ система ≥ Ї коренем Ђвс≥х золї в повед≥нц≥ п≥дл≥тк≥в.

” ход≥ досл≥дженн€ сп≥вроб≥тники ун≥верситету використовували зображенн€ мозковоњ активност≥, отриман≥ методом €дерного магн≥тного резонансу.

”часники експерименту, в≥ком в≥д 8 до 30 рок≥в, повинн≥ були виконати завданн€ по сортуванню абстрактного зображенн€ в одну з двох категор≥й. ѕ≥сл€ цього њм показувалас€ правильна в≥дпов≥дь. «а кожну правильну в≥дпов≥дь учасники мотивувалис€ певною сумою грошей.

≈ксперт≥в найб≥льше ц≥кавив момент, в €кому мозок учасник≥в реагував на помилку або р≥зницю м≥ж оч≥куваним ≥ фактичним результатом д≥њ.

"¬ивченн€ €к процес, схоже, будуЇтьс€ на оч≥куванн≥ помилки, бо €кби св≥т був саме таким, €к ви в≥д нього чекаЇте, то н≥чого було б вивчати", - за€вив ѕолдрек. Ќа основ≥ попередн≥х досл≥джень вчен≥ встановили, що дофам≥нова система безпосередньо в≥дпов≥дальна за оч≥куванн€ помилки.

Ѕули вим≥р€н≥ так зван≥ позитивн≥ сигнали оч≥куванн€ помилки серед учасник≥в в момент вп≥знаванн€ правильноњ в≥дпов≥д≥ та розм≥ру винагороди. ѕри цьому у п≥дл≥тк≥в спостер≥галис€ найб≥льш≥ спалахи таких сигнал≥в, що означаЇ у них виробленн€ найб≥льшоњ к≥лькост≥ дофам≥ну.

¬≥домо, що дофам≥н мотивуЇ до пошуку нагороди. ÷е п≥дказуЇ, що б≥льший сигнал передбаченн€ помилки в мозку п≥дл≥тка може зб≥льшувати мотивац≥ю до пошуку позитивного результату, тобто до прийн€тт€ б≥льшого ризику.

јле чи дозвол€Ї дане в≥дкритт€ зн€ти провину з п≥дл≥тк≥в за њх вит≥вки? ÷е питанн€ ф≥лософське ...

11.03.2015