„ому минуле житт€ нам здаЇтьс€ кращим?
„ому минуле житт€ нам здаЇтьс€ кращим?
„ому минуле житт€ нам здаЇтьс€ кращим?

Ќам часто здаЇтьс€, що ран≥ше житт€ було краще: трава зелен≥ша, зима сн≥жн≥ша, небо €скрав≥ше, ф≥льми ц≥кав≥ше, враженн€ гостр≥ше ... Ќостальг≥€ за минулим зац≥кавила вчених €к психолог≥чне €вище, що впливаЇ на сучасне житт€.

ѕитанн€ вивчив  ер≥ ћов≥дж з ”н≥верситету  арнег≥ (—Ўј). ” своЇму досл≥дженн≥ в≥н спробував з'€сувати, чи д≥йсно в минулому жилос€ краще, або все це ≥люз≥€ людського розуму. “ак, люди, €ким здаЇтьс€, що мелод≥њ молодост≥ були красив≥ш≥ сучасних жанр≥в, насправд≥ сприймають њх такими, бо просто не пам'€тають њх найг≥рш≥ зразки.

”часникам експерименту було запропоновано оц≥нити ф≥льми ≥ телешоу. ќдн≥ к≥нокартини ≥ телепередач≥ були сучасними, ≥нш≥ - з минулого. ¬ результат≥ старе, природно, отримало вищу оц≥нку. ѕсихологи по€снили, що це в≥дбуваЇтьс€ через переваги нашоњ пам'€т≥, €к≥й властиво забувати неприЇмний досв≥д, що мав м≥сце в минулому. якщо к≥но минулого нам подобаЇтьс€ б≥льше, то лише тому, що в пам'€ть вр≥залис€ шедеври к≥нематографу минулих рок≥в, а от нов≥ ф≥льми ще практично вс≥ св≥ж≥ в пам'€т≥, серед €ких багато досить посередн≥х.

«а словами психолога, базова оц≥нка минулого ви€вл€Їтьс€ завищеною. ћи пор≥внюЇмо хороше з кращим. ј ось в сьогоденн≥ нам доводитьс€ мати справу з д≥йсно неприЇмними спогадами. ≤ншими словами, з минулого ми оц≥нюЇмо лише те, що запам'€талос€ (сподобалос€) найб≥льше, а ось до тепер≥шнього оц≥нки ≥ вимоги б≥льш сувор≥ ≥ б≥льш об'Їктивн≥, тому сучасн≥сть ≥ програЇ минулому, викликаючи ностальг≥ю.

Ќа перший погл€д, така проблема може здатис€ не такою вже актуальною, що стосуЇтьс€ лише л≥тн≥х людей. јле спробуйте познайомитис€ з де€кими м≥ркуванн€ми мистецтвознавц≥в, к≥нокритик≥в, геопол≥тик≥в про минуле ≥ майбутнЇ, ≥ ви зрозум≥Їте, наск≥льки велика влада ностальг≥њ над людською псих≥кою.


05.02.2015