Ќа боротьбу з раковими кл≥тинами
Ќа боротьбу з раковими кл≥тинами
Ќа боротьбу з раковими кл≥тинами

ѕричина поширенн€ в≥дома

—п≥вроб≥тники ≤нституту ракових досл≥джень (¬еликобритан≥€) з'€сували, що поширенн€ метастаз≥в безпосередньо залежить в≥д ферменту п≥д назвою LOX. —аме в≥н надсилаЇ до раковоњ пухлини сигнали про п≥дготовку нового м≥сц€ в орган≥зм≥.  л≥тини пухлини (метастази) перем≥щуютьс€ в ≥нш≥ д≥л€нки орган≥зму, ≥ створюють там нове вогнище захворюванн€. ћетастази, ор≥Їнтовно в 90% випадк≥в, Ї причиною смерт≥ в≥д ракових захворювань.

ƒжан≥н ≈рлер, кер≥вник досл≥дницькоњ групи вважаЇ, що розум≥нн€ причин поширенн€ метастаз≥в дозволить знайти метод впливу на цей процес. Ђякщо ми зможемо впливати на здатн≥сть орган≥зму готувати нов≥ м≥сц€ дл€ пересуванн€ туди ракових кл≥тин, ми зможемо ефективно запоб≥гати виникненню метастаз≥вї, - стверджуЇ науковець. Ћ≥ки, що блокують д≥€льн≥сть ферменту LOX, допоможуть запоб≥гти поширенню в орган≥зм≥ ракових кл≥тин.


ћолекула, здатна блокувати...

” свою чергу, американськ≥ науковц≥ ≥з Ѕрукхейвенськоњ нац≥ональноњ €дерноњ лаборатор≥њ —Ўј та нью-йоркського медичного коледжу ”ейлл- орнелл стверджують, що створили молекулу, здатну блокувати утворенн€ ракових метастаз≥в.

ћакрокетон, так називаЇтьс€ молекула, розробл€ли на основ≥ м≥грастат≥на, що присутн≥й у бактер≥€х-актином≥цетах. ÷≥ кл≥тини перешкоджають, перем≥щенню кл≥тин пухлини. ≈ксперименти досл≥дник≥в призвели до результату, що дозволив у тис€ч≥ раз≥в п≥дсилити цю здатн≥сть (д≥€ м≥грастат≥на була занадто слабкою). ѕринаймн≥, так стверджуЇ кер≥вник групи доктор ’уан —≥ньюн. ¬≥н пов≥домив, що випробуванн€ на мишах дали обнад≥йлив≥ результати.

ћолекулу, здатну перетворювати сигнали виживанн€ дл€ б≥льшост≥ ракових кл≥тин у сигнали самознищенн€, розробили досл≥дники з ћедичного ≥нституту √оварда ’ьюза (—Ўј). ¬она ем≥туЇ особливий б≥лок (Smac), що змушуЇ кл≥тини Ђзд≥йснювати самогубствої. —творенн€ молекули дозволить зробити терап≥ю б≥льш ефективною. ƒотепер сполуки схожоњ д≥њ були токсичними дл€ здорових кл≥тин. Ќауковц≥ стверджують, що в б≥льшост≥ випадк≥в недр≥бнокл≥тинний рак леген≥в може бути вил≥куваний за допомогою цих молекул.


Ѕагато чого залежить в≥д харчуванн€

—творенн€ л≥к≥в, що ≥м≥тують ефект скудного низькокалор≥йного харчуванн€ допоможе зупинити р≥ст пухлин.

“акий висновок зроблено на основ≥ досл≥джень науковц≥в з ћассачусетського технолог≥чного ≥нституту, €к≥ зум≥ли по€снити, чому р≥ст онколог≥чноњ пухлини залежить в≥д харчуванн€ людини. –езультати досл≥д≥в на мишах показали, що чутлив≥сть раковоњ пухлини до голодуванн€ залежить в≥д активац≥њ ферменту фосфатидилинозитол-3-к≥нази (P≤3K), що в≥д≥граЇ важливу функц≥ю у розмноженн≥ ракових кл≥тин. якщо сигнальний шл€х P≤3K закритий, пухлина в≥дпов≥даЇ на д≥Їтичн≥ обмеженн€, ≥ навпаки.


Ѕезц≥нна магнол≥€

јмериканськ≥ б≥ологи встановили, що один з компонент≥в магнол≥њ блокуЇ шл€х дл€ росту ракових кл≥тин.

ƒосл≥дники ун≥верситету ≈мор≥ стверджують, що орган≥чна сполука хонок≥ол ≥з групи б≥фен≥л≥в, що знаходитьс€ в екстрактах кори магнол≥њ, маЇ протипухлинн≥ властивост≥. ’онок≥ол присутн≥й у р€д≥ €понських ≥ китайських трав'€них л≥к≥в ≥ може пригн≥чувати р≥ст багатьох зло€к≥сних новоутворень. ћагнол≥€ здавна в цих крањнах використовувалас€ дл€ виготовленн€ болезаспок≥йливих, сечог≥нних ≥ протиглистних засоб≥в.  ора рослини зобов'€зана хонок≥олу й своЇю заспок≥йливою д≥Їю.

’онок≥ол пригн≥чуЇ розвиток пухлин, викликаних мутац≥€ми ген≥в ≥з групи RAS. ¬они кодують синтез специф≥чних б≥лк≥в, €к≥ д≥ють €к х≥м≥чн≥ сигнали, що передають ≥нформац≥ю в≥д кл≥тини до кл≥тини. ÷≥ сигнали спричин€ють р≥зн≥ ефекти, зокрема, стимулюють розмноженн€ кл≥тин. “ому дефекти ген≥в с≥мейства RAS можуть призводити до безконтрольного кл≥тинного д≥ленн€ й подальшого виникненн€ зло€к≥сних пухлин.

’онок≥ол було важко отримати в чистому вигл€д≥, тому спов≥льнювалос€ досл≥дженн€ його ц≥лющих властивостей.  ≥лька рок≥в тому професор јрбайзер ≥ його асистенти винайшли б≥льш результативну техн≥ку одержанн€ ц≥Їњ речовини та продовжили њњ вивченн€. —ьогодн≥ проходить процес медичного л≥цензуванн€ хонок≥ола та пов'€заних з ним б≥фен≥л≥в з магнол≥њ. ƒосл≥дники вважають, що л≥карське застосуванн€ хонок≥ола зробить пухлини б≥льш чутливими до традиц≥йноњ х≥м≥отерап≥њ. —полука маЇ сильний захисний ефект проти раку легень та раку сечового м≥хура.


‘рукти, овоч≥ й гриби...

‘рукти та овоч≥ також корисн≥ в боротьб≥ з раком. ≈ксперименти, проведен≥ в ≤нститут≥ харчових досл≥джень (—Ўј) п≥дтвердили, що пектин, €кий Ї в ус≥х видах фрукт≥в й овоч≥в, перешкоджаЇ активност≥ б≥лка галектина 3 (Gal3). ÷ей б≥лок спри€Ї прогресуванню небезпечного захворюванн€. Ќауковц≥ прийшли до висновку, що пектин волод≥Ї сильною протипухлинною д≥Їю. ƒл€ того, щоб в≥н почав про€вл€ти своњ захисн≥ властивост≥, треба з'њдати щодн€ не менше п'€ти продукт≥в.

ўе ран≥ше було ви€влено т≥сний зв'€зок м≥ж споживанн€м б≥льшоњ к≥лькост≥ кл≥тковини й зменшеним ризиком д≥агнозу. ƒотепер було нев≥домо, €к саме волокно зд≥йснюЇ захист. —пец≥ал≥сти припускають, що пектин Ї компонентом д≥Їтичних волокон ≥, швидше за все, запоб≥гаЇ активност≥ ракових кл≥тин завд€ки взаЇмод≥њ з вуглеводами в продуктах.

ўоденне споживанн€ дек≥лькох гриб≥в спри€Ї зм≥цненню здоров'€ й проф≥лактиц≥ ракових пухлин. ¬они ефективно зупин€ють р≥ст ракових утворень р≥зних форм, включаючи рак грудей ≥ простати.


12.09.2022