ƒумки про грош≥ провокують на обман ≥ агрес≥ю
ƒумки про грош≥ провокують на обман ≥ агрес≥ю
ƒумки про грош≥ провокують на обман ≥ агрес≥ю

“ак уже складаЇтьс€ в нашому житт≥, що грош≥ визначають занадто багато, а тому хочемо ми цього чи н≥, але думаЇмо про грош≥ досить часто. ѕроте вчен≥ пом≥тили, що роздуми про грош≥ робл€ть людину брехливою ≥ злою. ” той же час, розм≥рковуючи про в≥чн≥сть ≥ час, у людини зм≥цнюютьс€ моральн≥ принципи.

ƒан≥ висновки стали результатом досл≥дженн€, €ке вчен≥ провели у √арвардськ≥й школ≥ б≥знесу. ‘ах≥вц≥ показали, що пон€тт€ часу знижуЇ агресивну ≥ брехливу повед≥нку, а також заохочують людей до самозаспокоЇнн€ ≥ розслабленн€.

” той же час гучн≥ випадки шахрайства чи ≥нша неетична ≥ агресивна повед≥нка Ї хорошим ц≥лодобовим п≥дживленн€м дл€ новинних канал≥в. ÷≥каво й те спостереженн€, зг≥дно з €ким, люди, €к≥ в≥дпов≥дають за мораль, б≥льше за ≥нших брешуть ≥ про€вл€ють агрес≥ю.

ѕсихологи провели р€д експеримент≥в, в €ких брали участь ≥ журнал≥сти. ”часникам було потр≥бно вир≥шити к≥лька задач, що включають в себе п≥дтекст грошей. –ешта завдань включали в себе п≥дтекст часу. —уть завдань пол€гала в заповненн≥ в≥дсутн≥х букв, доповненн≥ тексту п≥сень або рахунок. “ак≥ завданн€ викликали в учасник≥в пон€тт€ грошей, часу або нейтральне пон€тт€.

ѕот≥м учасникам було запропоновано вир≥шити головоломки, за кожну з €ких платилис€ грош≥. ”часники мали можлив≥сть легко обдурити, завищити свою продуктивн≥сть, так €к листи головоломки, €к њм здавалос€, були анон≥мними ≥ обробл€лис€ в к≥нц≥ завданн€.

”часникам не сказали, що кожен лист мав св≥й номер, що дозвол€ло досл≥дникам визначити, ск≥льки головоломок учасники фактично вир≥шували, а ск≥льки вони обдурили.

–езультат ви€вивс€ очевидним: коли люди думали про грош≥, вони намагалис€ обдурити ≥ разом з тим ставали агресивними. ” першому експеримент≥, коли завданн€ були пов'€зан≥ з грошима, на обман п≥шло 87,5% учасник≥в! ј ось в задачах з п≥дтекстом часу обман використовували 42,4% досл≥джуваних, причому н≥€коњ агрес≥њ з њх боку не спостер≥галос€.

Ќаступн≥ експерименти так само показали, що м≥ж грошима, агрес≥Їю ≥ брехнею ≥снуЇ т≥сний зв'€зок, а ось роздуми над часом, навпаки, знижують ц≥ пороки.


30.10.2014