—трес веде до безпл≥дд€?
—трес веде до безпл≥дд€?


Ќегативний вплив стресу на орган≥зм доведено множинними досл≥дженн€ми. Ќещодавно вчен≥ ви€вили ще один дуже драматичний насл≥док стресу - неможлив≥сть заваг≥тн≥ти.


ƒосл≥дженн€ показали, що у ж≥нок, у чињй слин≥ ви€влений високий р≥вень б≥омаркер≥в стрессу, мають вельми висок≥ шанси на безпл≥дд€. ” ж≥нок з високим р≥внем јльфа-ам≥лази - б≥олог≥чного ≥ндикатора стресу, що знаходитьс€ в слин≥, на 29% нижче можлив≥сть заваг≥тн≥ти щом≥с€ц€. “аким ж≥нкам в два рази част≥ше ставитьс€ кл≥н≥чний д≥агноз Ђбезпл≥дд€ї, н≥ж ж≥нкам з низьким р≥внем даного б≥лка ≥ фермент≥в.

” досл≥дженн≥ бралис€ до уваги дан≥ анал≥з≥в 501 ж≥нки у в≥ц≥ в≥д 18 до 40 рок≥в, у €ких не спостер≥галос€ поширених проблем з фертильн≥стю ≥ €к≥ почали спроби заваг≥тн≥ти. —постереженн€ тривало прот€гом 12 м≥с€ц≥в або поки у ж≥нки не настане ваг≥тн≥сть. ” рамках досл≥дженн€ були з≥бран≥ зразки слини учасниць на ранок п≥сл€ реЇстрац≥њ або повторно вранц≥ першого дн€ менструального циклу. ” слин≥ були вим≥р€н≥ на€вн≥сть слинних јльфа-ам≥лази ≥ кортизолу - б≥омаркери стресу. ¬и€вилос€, що ж≥нки з високим р≥внем слинних б≥омаркер≥в мають меншу ймов≥рн≥сть стати мамами.

“аким чином, досл≥дженн€ показало, що стрес в≥д≥граЇ важливу роль у процес≥ фертильност≥. ∆≥нки, часто в≥дчувають стресов≥ ситуац≥њ, в два рази част≥ше ризикують придбати безпл≥дд€. ‘ах≥вц≥ рекомендують таким ж≥нкам навчитис€ керувати своњм напругою за допомогою йоги, медитац≥њ ≥ концентрац≥њ на позитив≥.

 

” той же час пари н≥ в €кому раз≥ не повинн≥ звинувачувати себе в проблемах з фертильн≥стю, оск≥льки стрес - не Їдиний фактор, що стоњть бар'Їром на шл€ху до ваг≥тност≥.


15.09.2014