ава на н≥ч шк≥длива не вс≥м
 ава на н≥ч шк≥длива не вс≥м

якщо ви останн≥м часом погано спите, то намагаЇтес€ не пити каву в друг≥й половин≥ дн€ ≥, тим б≥льше, на н≥ч. ќднак останн≥ досл≥дженн€ показують, що все залежить в≥д того Ђсоваї ви або Ђжайворонокї.

Ќещодавно фах≥вц≥ з —тенфордського ”н≥верситету перев≥рили вплив кофењну на людей з р≥зними хронот≥пам≥. —аме в≥д вашого хронотипу залежить, в €кий час доби ви б≥льш активн≥, а в €кий вам потр≥бен в≥дпочинок.

” ход≥ досл≥дженн€ 50 студент≥в коледжу попросили простежити за своњм споживанн€м кави, а також за тим, в €кий час вони прокидалис€ ≥ л€гали спати. ўоб вим≥р€ти р≥вень кофењну в орган≥зм≥, були вз€т≥ зразки слини.  р≥м того, учасники експерименту повинн≥ були носити спец≥альн≥ наручн≥ пристроњ, за допомогою €ких учен≥ визначали пер≥оди неспанн€ ночами.

ћ≥ж вченими вже давно не припин€Їтьс€ суперечка: Ђ орисна кава або шк≥длива?ї –езультати досл≥дженн€ показали, що студенти-Ђжайворонкиї, €к≥ вживали кофењн прот€гом дн€, част≥ше прокидалис€ посеред ноч≥, н≥ж студенти-Ђсовиї, €к≥ також пили каву в прот€гом дн€. “обто, чим вище був р≥вень кофењну в кров≥ у Ђжайворонк≥вї, тим г≥рше вони спали вноч≥. ” той же час це н≥€к не позначалос€ на Ђсовахї, вони не в≥дчували проблем ≥з засипанн€м ≥ н≥чним сном.

“епер вчен≥ планують вивчити вплив кофењну на р≥зн≥ групи людей. ћожливо, незабаром вони зможуть точно сказати, коли саме сл≥д припин€ти пити каву, щоб м≥цно спати вноч≥. ’оча вже зараз можна сказати: €кщо ви належите до Ђжайворонк≥вї, то краще утримайтес€ в≥д кави, м≥цного чаю та ≥нших напоњв, що м≥ст€ть кофењн, у веч≥рн≥й час.