ћалорухливий спос≥б житт€ швидше наближаЇ стар≥сть
ћалорухливий спос≥б житт€ швидше наближаЇ стар≥сть
ћалорухливий спос≥б житт€ швидше наближаЇ стар≥сть

ќстанн≥м часом активний спос≥б житт€ став актуальним серед прогресивних людей. —порт, активний в≥дпочинок, прогул€нки, сп≥лкуванн€ з близькими та друз€ми - все це робить наше житт€ не просто повноц≥нн≥ше, але ≥ здоров≥ше. ј от в≥д сид€чоњ роботи ми не т≥льки здобуваЇмо ц≥лий р€д захворювань, але ≥ швидше стар≥Їмо.

Ћондонськ≥ вчен≥ провели досл≥дженн€, €ке довело, що малорухливий спос≥б житт€ спри€Ї стар≥нню в середньому на дес€ть рок≥в ран≥ше.

”часниками досл≥дженн€ стали 2400 пар близнюк≥в. ¬они заповнили анкети, вказавши частоту ≥ ≥нтенсивн≥сть ф≥зичних навантажень, а також здали анал≥з кров≥. ” ход≥ експерименту кер≥вник досл≥дженн€ Ћ≥нн „еркас з колегами вим≥р€ли довжину т≥лом≥р хромосом в кл≥тинах кров≥ п≥ддосл≥дних ≥ з≥ставили отриман≥ показники з даними опитуванн€.

“≥лом≥рами називаютьс€ к≥нцев≥ фрагменти хромосом, що не несуть спадковоњ ≥нформац≥њ. ѓх головна функц≥€ в захист≥ кл≥тинноњ ƒЌ  в≥д деформац≥й ≥ пошкоджень. ƒовжина т≥лом≥р, €к≥ скорочуютьс€ з кожним под≥лом кл≥тини, вважаЇтьс€ основним ≥ндикатором стар≥нн€ орган≥зму. ¬чен≥ встановили, що з кожним роком довжина т≥лом≥р скорочуЇтьс€ в середньому на 21 пару нуклеотид≥в - елементарних структур молекули ƒЌ .

≈ксперимент показав, що в учасник≥в цей показник ≥стотно в≥др≥зн€вс€ в залежност≥ в≥д ступен€ ф≥зичноњ активност≥. ¬и€вилос€, що довжина т≥лом≥р учасник≥в з м≥н≥мальним ф≥зичним навантаженн€м (до 16 хвилин на тиждень) була на 200 нуклеотид≥в коротше, н≥ж у самих ф≥зично активних людей (до 200 хвилин на тиждень). “обто т≥, хто регул€рно займавс€ ф≥зичними навантаженн€ми, мали таку ж довжину т≥лом≥р, €к ≥ люди, молодш≥ њх на 10 рок≥в, але з пасивним способом житт€. ќсобливо така р≥зниц€ впадала в оч≥ у близнюк≥в, €к≥ ведуть р≥зний спос≥б житт€.

«а припущенн€ми вчених, орган≥зм людей з малорухливим способом житт€ б≥льш сприйн€тливий до запалень ≥ пошкоджень кл≥тин п≥д впливом кисню. ј ось ф≥зично активн≥ люди легше справл€ютьс€ з≥ стресами, €к≥ спри€ютьскороченню т≥лом≥р≥в.