ўо таке у€вн≥ хвороби?
ўо таке у€вн≥ хвороби?

Ќер≥дко л≥кар≥ ф≥ксують у пац≥Їнт≥в ц≥лком реальн≥ симптоми, але самого захворюванн€ не ви€вл€ють. —права в тому, що багато хвороб обумовлен≥ скор≥ше психолог≥чним настроЇм, н≥ж ф≥з≥олог≥чним процесом.

ћедицин≥ в≥домо чотири найб≥льш поширених €вища, причини €ких в людськ≥й псих≥ц≥.

1. ≈фект плацебо

≈фект плацебо - це своЇр≥дний феномен пол≥пшенн€ здоров'€ людини завд€ки в≥р≥ в результативн≥сть будь-€ких метод≥в л≥куванн€ (процедур, таблеток). ѕри цьому плацебо, €к правило, представлений пустушкою або звичайними в≥там≥нами. –езультат л≥куванн€ залежить в≥д ступен€ впевненост≥ в ефективност≥ л≥к≥в або процедури.

” 2010 роц≥ “ед  апчук, досл≥дник з √арварду, ви€вив, що плацебо ЂпрацюЇї ≥ без обману пац≥Їнта, тобто в тому випадку, €кщо хворий знаЇ, що застосован≥ л≥ки - пустушка.

2. ≈фект ноцебо

÷ей ефект пр€мо протилежний плацебо. “обто при прийом≥ нешк≥дливоњ речовини в≥дзначаЇтьс€ негативний ефект через негативн≥ оч≥куванн€ або псих≥чного стану пац≥Їнта.

3. «ц≥ленн€ позитивними думками

÷е €вище передбачаЇ, що людина може вил≥кувати сама себе за допомогою самонав≥юванн€. яскравим прикладом цьому Ї випадок, €кий ставс€ з л≥карем-неврологом ƒжо ƒ≥спензой. „олов≥к опинивс€ в ≥нвал≥дному кр≥сл≥ п≥сл€ автомоб≥льноњ авар≥њ. …ому запропонували провести операц≥ю на хребт≥, щоб в≥н знову зм≥г ходити, але при цьому в≥н би в≥дчував сильн≥ бол≥. ƒ≥спенза в≥дмовивс€ в≥д операц≥њ, а через три м≥с€ц≥ став на ноги з прекрасним самопочутт€м. —ам в≥н стверджуЇ, що вил≥кував себе за допомогою самонав≥юванн€.

Ћ≥кар≥ стверджують, що при цьому метод≥ дл€ хворого важливо зрозум≥ти причину своЇњ недуги ≥ працювати над цим.

4. ѕсихосоматичн≥ захворюванн€

“ак≥ захворюванн€ т≥льки наполовину мають ф≥з≥олог≥чну природу виникненн€. ƒ≥агноз таких захворювань найчаст≥ше ставитьс€ пац≥Їнтам, €к≥ мають реальн≥ симптоми, що виникають унасл≥док психолог≥чного або емоц≥йного характеру. ќдним з найперших в≥домих медицин≥ пс≥хосомат≥чек≥х захворювань стала ≥стер≥€, описана ще в XIX стол≥тт≥.