¬чен≥ збираютьс€ л≥кувати глухоту простою ≥н'Їкц≥Їю
¬чен≥ збираютьс€ л≥кувати глухоту простою ≥н'Їкц≥Їю
¬чен≥ збираютьс€ л≥кувати глухоту простою ≥н'Їкц≥Їю

«датн≥сть чути - одна з необх≥дних умов дл€ повноц≥нного житт€ людини. Ќа жаль, в останн≥ роки проблеми глухоти ≥ приглухуватост≥ набувають поширенн€ по всьому св≥ту, тому вчен≥ вз€лис€ б≥льш детально досл≥дити цю патолог≥ю з метою знайти можлив≥сть перешкоджати њњ розвитку.

«овс≥м недавно британськ≥ вчен≥ провели повномасштабне досл≥дженн€, €ке дозволило знайти ген, в≥дпов≥дальний за слух. √оловне в≥дкритт€ вчених пол€гало в тому, що вони встановили, що точков≥ мутац≥њ цього гена привод€ть до зниженн€ здатност≥ чути, особливо високочастотн≥ звуки.

ћедицин≥ давно в≥домо, що схильн≥сть до приглухуватост≥ передаЇтьс€ спадково, хоча про генетичн≥ п≥дстави цього €вища в≥домо вкрай мало. ўоб д≥статис€ до корен€ цього питанн€, група вчених з King's College London зробила найб≥льш масштабне з ус≥х, що проводилис€ дос≥, геномне досл≥дженн€ слуховоњ функц≥њ, в €кому вз€ло участь близько 5 тис€ч дорослих жител≥в ™вропи ≥ б≥льше тис€ч≥ британських близнюк≥в.

Ќа першому етап≥ був проведений мета-анал≥з отриманих даних про р≥вень слуху учасник≥в та присутн≥х в њх геномах точков≥ мутац≥њ. ¬ результат≥ було проанал≥зовано понад 2,3 м≥льйона випадк≥в однонуклеотидних пол≥морф≥зму (SNP) - в≥дм≥нностей в посл≥довност≥ ƒЌ  розм≥ром в один нуклеотид. ¬изначенн€ корел€ц≥њ м≥ж показниками дало можлив≥сть встановити, що €к≥сть слуховоњ функц≥њ залежить в≥д гена SIK3 (salt-inducible kinase 3).

“акож в кв≥тн≥ поточного року китайськ≥ вчен≥ опубл≥кували в журнал≥ Cell Death & Disease результати досл≥дженн€, зг≥дно з €ким кодований геном SIK3 однойменний б≥лок Ї важливим регул€тором процесу м≥тозу (д≥ленн€ кл≥тин) у ссавц≥в.

ѕ≥дтвердити зв'€зок м≥ж SIK3 ≥ слухом вченим вдалос€ за допомогою досл≥дженн€ тканини внутр≥шнього вуха мишей р≥зного в≥ку на предмет на€вност≥ даного б≥лка. ¬ результат≥ њм вдалос€ встановити на€вн≥сть SIK3 в волос€них кл≥тинах сп≥рального вузла равлики в пер≥од раннього розвитку ≥ в дорослому в≥ц≥ мишей.

јвтори в≥дкритт€ вважають, що це маЇ велике значенн€ дл€ розум≥нн€ молекул€рних механ≥зм≥в, що забезпечують здатн≥сть чути звуки навколишнього св≥ту, а також причин порушенн€ ц≥Їњ здатност≥.

Ќа сьогодн≥шн≥й день почала застосовуватис€ генна терап≥€, €ка передбачаЇ введенн€ нешк≥дливого в≥русу люд€м, €к≥ втратили слух, внасл≥док чого буде викликано в≥дростанн€ сенсорних рецептор≥в у вухах. ѕрот€гом двох м≥с€ц≥в глух≥ люди знайдуть здатн≥сть знову чути. –≥к тому доктор ’айнр≥х Ўтайкер з ”н≥верситету  анзасу ≥ його колеги ввели нешк≥дливий в≥рус в равлика мишей, у €ких майже вс≥ волосков≥ кл≥тини були зруйнован≥. ”же через два м≥с€ц≥ було пом≥чено пол≥пшенн€ слуху мишей на 20 децибел. “епер вчен≥ займаютьс€ пошуками 45 добровольц≥в з серйозними порушенн€ми слуху, викликаних поб≥чними ефектами л≥к≥в.


21.05.2014