як зм≥нюЇтьс€ наш мозок з в≥ком?
як зм≥нюЇтьс€ наш мозок з в≥ком?
як зм≥нюЇтьс€ наш мозок з в≥ком?

” нашу епоху ≥нформац≥њ дуже важливо збер≥гати здоровим ≥ активним мозок. як не допустити пог≥ршенн€ мозковоњ д≥€льност≥ ≥ вплинути на здоров'€ мозку?  оли мозок починаЇ стар≥ти ≥ €к своЇчасно це пом≥тити ≥ пригальмувати процес?

Ќайважлив≥ш≥ кл≥тини в орган≥зм≥ людини - кл≥тини мозку. ¬они починають формуватис€ вже з 4 тижн€ зачатт€ плоду. Ќа цьому першому етап≥ вони потребують особливо здорового середовища. якщо до народженн€ малюка мати вела здоровий спос≥б житт€, а, отже, стежила за здоров'€м своЇњ дитини, вона народжуЇтьс€ з≥ здоровим мозком. як дал≥ п≥де процес розвитку, залежить в≥д багатьох фактор≥в. ¬чен≥ вважають, що найважлив≥ший пер≥од дл€ здоров'€ мозку - 5-6 рок≥в. „исленн≥ досл≥дженн€ показали, що основну частину ≥нформац≥њ про св≥т людина засвоюЇ саме в цьому в≥ц≥, а п≥зн≥ше в≥дбуваЇтьс€ лише корекц≥€ цих знань ≥ зб≥льшенн€ њх обс€гу. “акий феномен поглинанн€ величезноњ к≥лькост≥ ≥нформац≥њ в дитинств≥, можливий завд€ки велик≥й к≥лькост≥ нейрон≥в. —постереженн€ показують, що нейрон≥в в цей пер≥од в два рази б≥льше, н≥ж потр≥бно. якщо ≥нтенсивно навантажувати мозок роботою, то нейрони не постраждають, навпаки, вони будуть функц≥онувати, розширюючи ≥нтелектуальн≥ можливост≥ людини.

ћозок, на подобу м'€зам, потребуЇ пост≥йного тренуванн€. “≥льки при пост≥йн≥й активност≥ в≥н служитиме €к≥сно ≥ довго.

ѕ≥к активност≥ мозку випадаЇ на 22-27 рок≥в. ≤стор≥€ знаЇ безл≥ч приклад≥в, коли музиканти, поети, вчен≥, полководц≥ зд≥йснювали своњ в≥дкритт€, подвиги чи писали шедеври саме в цей пер≥од житт€. ¬се по€снюЇтьс€ тим, що до 30 рок≥в мозок працюЇ з максимальною силою. ƒо 25 року канали на поверхн≥ мозку в≥дкрит≥ найб≥льш широко, це пер≥од, коли мозок повн≥стю сформований. ‘ах≥вц≥ рад€ть люд€м, що знаход€тьс€ на даному етап≥ житт€, не втрачати н≥ хвилини, а завантажувати мозок безперервною роботою. ÷е допоможе вм≥ти планувати нов≥ ≥ збер≥гати в пам'€т≥ стар≥ под≥њ, мати навички координувати к≥лька под≥й одночасно. ≤ це дуже важливо, тому що саме на цьому в≥др≥зку в≥д 25 до 35 рок≥в людин≥ необх≥дно вир≥шувати дек≥лька завдань одночасно: особисте житт€, просуванн€ по служб≥, вихованн€ д≥тей.

¬важаЇтьс€, що стар≥нн€ мозку починаЇтьс€ з 45 рок≥в. ” пер≥од 45-49 рок≥в ефективн≥сть мозку знижуЇтьс€ на 3,6%. “обто людина вже не зможе добре запам'€товувати, обгрунтовувати прийн€т≥ р≥шенн€, детально вникати в детал≥ €коњ-небудь справи.

ўо в≥дбуваЇтьс€ з мозком людини в Ђос≥нньо-зимовийї пер≥од житт€ (65-70 рок≥в)? ¬≥дростки нейрон≥в починають потихеньку в≥дмирати, зв'€зки в мозку поступово перериваютьс€, активн≥сть мозковоњ д≥€льност≥ знижуЇтьс€. ƒо цього моменту чолов≥ки втрачають приблизно 9,6% мозкових кл≥тин, а ж≥нки - 7,4%. Ѕ≥льше того, до 80 рок≥в через втрату р≥дини мозок нав≥ть втрачаЇ у ваз≥. “ут не допоможе нав≥ть посилене вживанн€ води або переселенн€ в б≥льш волог≥ кл≥матичн≥ зони. ” цьому в≥ц≥ всихаЇ все т≥ло: м'€зи, сухожилл€, шк≥ра. “ак ≥ мозок висихаЇ ≥ ужимаетс€. ÷е призводить до пог≥ршенн€ пам'€т≥, здатност≥ засвоювати нове, робити умовиводи, швидко реагувати на зовн≥шн≥ чинники.

јле такий стан речей не означаЇ, що треба скласти руки ≥ чекати свого перетворенн€ в рослину. ¬чен≥ говор€ть, що зберегти жвав≥сть мозковоњ д≥€льност≥ допоможе регул€рна ф≥зкультура ≥ р≥шенн€ лог≥чних ≥ математичних задачок. «вичайно, краще готуватис€ до цього в молодост≥, але мало молодих людей у€вл€ють себе старими. “ому в б≥льшост≥ випадк≥в легковажно ставл€тьс€ до майбутнього. Ќав≥ть у похилому в≥ц≥ не п≥зно схаменутис€ ≥ почати боротис€ за повноц≥нне житт€. Ќасправд≥ все просто: 8-годинний сон, пом≥рн≥ ф≥зичн≥ навантаженн€ (б≥г, ходьба, плаванн€) ≥ пост≥йна зайн€т≥сть. якщо зробити вс≥ ц≥ правила звичкою, то попереду оч≥куЇ щаслива стар≥сть ... «вучить заманливо.


09.05.2014