як високий кровТ€ний тиск впливаЇ на мозок?
як високий кровТ€ний тиск впливаЇ на мозок?
 як високий кровТ€ний тиск впливаЇ на мозок?

≤нсульт, що Ї насл≥дком високого тиску, Ї серйозною загрозою дл€ мозку. ѕроте вчен≥ встановили, що нав≥ть без ≥нсульту високий тиск виробл€Ї в мозку др≥бн≥ пошкодженн€, що позначаютьс€ на розумов≥й д≥€льност≥, особливо це стосуЇтьс€ процес≥в пам'€т≥.

ѕрот€гом багатьох рок≥в фах≥вц≥ проводили досл≥дженн€, в €кому вз€ли участь понад 4000 ос≥б. —ередн≥й в≥к добровольц≥в становив 50 рок≥в. Ќа момент початку досл≥дженн€ н≥ у кого з випробовуваних проблем з пам'€ттю або розумовою д≥€льн≥стю не спостер≥галос€. ѕрот€гом тривалого часу випробуваним вим≥рювали р≥вень кров'€ного тиску. Ќа момент, коли добровольц≥ дос€гли 76-р≥чного в≥ку, њм зробили томограф≥ю головного мозку.

–езультати досл≥дженн€ показали, що у тих учасник≥в, у €ких весь час був п≥двищений тиск, Ї велик≥ проблеми з пам'€ттю. Ѕ≥льш того, п≥двищений артер≥альний тиск спри€в стр≥мкому розвитку старечоњ деменц≥њ.

¬чен≥ по€снюють, що до старост≥ кровоносн≥ судини стають тонкими й тенд≥тними, а в раз≥ високого тиску утворюютьс€ м≥кророзриви або м≥кротр≥щини. ÷е ≥ призводить до множинних крововилив≥в в мозкову тканину. –езультатом таких крововилив≥в стаЇ загибель величезноњ к≥лькост≥ нейрон≥в, що ≥ стаЇ причиною порушенн€ розумовоњ д≥€льност≥ ≥ пам'€т≥.

ѕод≥бне досл≥дженн€ було проведено шведськими вченими в 1999 роц≥. ќбстеженн€ майже 1000 ос≥б однозначно показало, що високий кров'€ний тиск може стати причиною ослабленн€ ≥нтелекту. ” чолов≥к≥в, що мали проблеми з високим кров'€ним тиском 20 рок≥в тому, €ким тепер було за 50, в останн≥х тестах ви€вивс€ найб≥льший занепад розумових зд≥бностей ≥ координац≥њ рух≥в. Ќайб≥льш постраждало мисленн€ у чолов≥к≥в з високим д≥астол≥чним (нижн≥м) тиском 105 мм. ћаксимально пог≥ршилис€ розумов≥ зд≥бност≥ у тих, хто не займавс€ вир≥шенн€м проблеми високого тиску.

јмериканськ≥ вчен≥ сп≥вв≥днос€ть високе систол≥чне (верхнЇ) значенн€ в середньому в≥ц≥ з р≥зким занепадом ≥нтелекту п≥сл€ 60. “ак, у тих, хто мав систол≥чний тиск вище 140 мм прот€гом 25 рок≥в ступ≥нь занепаду розумовоњ д≥€льност≥ удв≥ч≥ вище, н≥ж у людей з нормальним тиском.

Ќа основ≥ проведених спостережень вчен≥ планують приступити до пошуку медикамент≥в, €к≥ дозвол€ть пом'€кшити вплив кров'€ного тиску на людський мозок ≥ розвиток деменц≥њ.


22.04.2014