„ому в мозку стираютьс€ спогади раннього дитинства?
„ому в мозку стираютьс€ спогади раннього дитинства?
„ому в мозку стираютьс€ спогади раннього дитинства?

”н≥кальн≥сть живих орган≥зм≥в пол€гаЇ в тому, що вони мають властив≥сть в≥дновленн€ нових кл≥тин. ÷е дуже корисно дл€ вс≥х систем ≥ орган≥в, особливо дл€ мозку. јле ≥нод≥ цей процес може перешкодити, Ђстершиї ранн≥ спогади.

–≥дк≥сний дорослий може згадати своЇ житт€ до трьох рок≥в. ѕричини ц≥Їњ дит€чоњ амнез≥њ до недавн≥х п≥р не були з'€сован≥. ќднак проведене досл≥дженн€ показало, що коли в мозку маленьких д≥тей починаЇтьс€ активне утворенн€ безл≥ч≥ нових нейрон≥в, це перешкоджаЇ €к≥сн≥й робот≥ довготривалоњ пам'€т≥.

ƒо 90-х рок≥в минулого стол≥тт€ вчен≥ вважали, що мозок людини нездатний до регенерац≥њ ≥ що ми народжуЇмос€ з певним запасом нейрон≥в на все житт€. јле б≥льш п≥зн≥ досл≥дженн€ показали, що додатков≥ нейрони утворюютьс€ прот€гом усього житт€. Ќейрогенез в≥дбуваЇтьс€ в мозков≥й структур≥, що бере участь у формуванн≥ пам'€т≥.

ѕ≥к активност≥ нейрогенеза припадаЇ на перш≥ роки житт€, п≥сл€ цього швидк≥сть виробництва нових кл≥тин знижуЇтьс€. ¬≥домо, що у людей, мишей ≥ ще де€ких вид≥в нейрогенез триваЇ все житт€ в област≥ мозку, €ка координуЇ прост≥р та под≥њ Ц зубчаст≥й звивин≥ г≥покампу. ÷€ зубчаста звивина у дорослоњ людини, наприклад, виробл€Ї близько 700 нових кл≥тин мозку щодн€.

—п≥вроб≥тники дит€чого госп≥талю в “оронто провели експеримент на мишах ≥ з'€сували, що у гризун≥в нейрогенез спов≥льнюЇтьс€ п≥сл€ народженн€, €к ≥ у людини, що т€гне за собою дит€чу амнез≥ю.

“акож група вчених вивчила, чи може швидк≥сть нейрогенеза впливати на пам'€ть. ¬≥домо, що ф≥зичн≥ вправи пол≥пшують нейрогенез приблизно на 50%, а тому миш≥ були пом≥щен≥ пор€д з колесом, в €кому за день вони ц≥лком можуть наб≥гати до 5 км.  р≥м того, де€к≥ групи мишей п≥ддавалис€ впливу л≥карських препарат≥в, €к≥ прискорюють утворенн€ нових нейрон≥в.

” ход≥ експерименту ви€вилос€, що прискорений нейрогенез допом≥г дорослим особинам досить швидко Ђзабути дит€ч≥ спогадиї. ” той же час був пом≥чений €кийсь парадокс: ц≥ нов≥ нейрони покращували здатн≥сть до навчанн€ ≥ запам'€товуванн€ новоњ ≥нформац≥њ в майбутньому, стираючи спогади про минуле.

јвтор досл≥дженн€  етр≥н ≈йкерс так коментуЇ даний процес: Ђ«а одн≥Їю з верс≥й, коли в дит€ч≥ роки ≥нтенсивно формуютьс€ з'Їднанн€ нейрон≥в, це може порушувати ≥снуюч≥ зв'€зки в г≥покамп≥, що й спри€Ї забуванню. ÷е може перешкодити збер≥ганню вже ≥снуючих спогад≥в, ≥ наш≥ експерименти це досить добре довели. “ой же процес прот≥каЇ ≥ в орган≥зм≥ д≥тей людини. ¬исок≥ темпи нейрогенеза спри€ють придбанню дит€чоњ амнез≥њї.