„ому в≥д де€ких звук≥в Ђмурашки по шк≥р≥ї?
„ому в≥д де€ких звук≥в Ђмурашки по шк≥р≥ї?
„ому в≥д де€ких звук≥в Ђмурашки по шк≥р≥ї?

Ќавколишн≥й св≥т переповнений вс≥л€кими звуками. ƒе€к≥ з них ми часто не пом≥чаЇмо, де€к≥ приЇмн≥ слуху, але Ї так≥, €к≥ змушують мурашки б≥гти по шк≥р≥ ...

ћи говоримо про т≥ звуки, €к≥ дратують нервову систему. Ќаприклад, мало хто буде радий звуку електродрил≥ або пронизливому плачу чужого немовл€ти. ј згадайте своњ в≥дчутт€ в≥д скрипу крейди по шк≥льн≥й дошц≥ або в≥д др€панн€ н≥гт€ми по €к≥й-небудь шереховат≥й поверхн≥. ƒл€ багатьох це справжнЇ катуванн€.

” чому причина такого сприйн€тт€?

ƒосл≥дники встановили, що вина лежить на особливост€х сприйн€тт€ звук≥в, що сформувалис€ в процес≥ розвитку виду Homo sapiens. ” 2011 роц≥ вчен≥ провели досл≥дженн€, в результат≥ €кого з'€сували, що за специф≥чноњ форми вушноњ раковини звуки певного д≥апазону часто здаютьс€ набагато голосн≥ше за ≥нших.

¬чен≥ припустили, що вуха людей в загальн≥й звуков≥й картин≥ вид≥л€ють ауд≥о-сигнали, €к≥ стали життЇво значущими в ход≥ еволюц≥њ. “ак, р≥дко €кий дорослий залишитьс€ байдужим до плачу немовл€ти, тому що швидка реакц≥€ наших предк≥в на дит€чий плач п≥двищувала безпеку потомства, а значить - покращувала виживанн€ виду. «вичайно, в наш≥ дн≥, на щаст€, батькам не доводитьс€ негайно кидатис€ на крик дитини, щоб вирвати њњ з лап шаблезубого тигра. јле пронизливий крик малюка, нав≥ть чужого, породжуЇ негайне бажанн€ в≥дреагувати, усунувши причину плачу.

яка частота звуку стаЇ нестерпною?

÷е частоти, що в≥днос€тьс€ до д≥апазону 2000-4000 √ц. ¬они породжуютьс€ царапанн€м н≥гт€ми по ст≥н≥, скреготом металевоњ губки по посуду, скрипом п≥нопласту, шумом електропили - загалом, вс≥ма звуками, €к≥ ми так Ђлюбимої. ѕом≥чено, що при видаленн≥ цих частот людина перестаЇ сприймати так≥ звуки €к неприЇмн≥.

ƒал≥ вчен≥ продовжили експеримент ≥ з'€сували, що Ђмурашки по шк≥р≥ї Ї насл≥дком поб≥чного ефекту ф≥з≥олог≥чноњ реакц≥њ орган≥зму на найсильн≥ший ауд≥о-подразник. Ќаприклад, коли людина чуЇ др€панн€ крейди по дошц≥, у нењ спостер≥гаютьс€ вс≥ ознаки стресу, тобто зм≥нюЇтьс€ артер≥альний тиск, частота серцебитт€, електропров≥дн≥сть поверхн≥ шк≥ри.

Ѕританськ≥ вчен≥ склали рейтинг найб≥льш неприЇмних нашому слуху звук≥в. ўоб електропров≥дн≥сть нашоњ шк≥ри зм≥нилас€, досить просто згадати про них:

1. —крег≥т ножа по пл€шц≥

2. —крип вилки про склу

3. —крип крейди по шк≥льн≥й дошц≥

4. “ерт€ л≥н≥йки по пл€шц≥

5. ƒр€панн€ н≥гт€ми по дереву

6. ѕронизливий ж≥ночий крик

7. ¬ереск електропили

8. —крип велосипедних гальм

9. √учний плач немовл€ти

10. «вук електродрил≥.

 ¬≥дчули?