” чому секрет енергетичних напоњв?
” чому секрет енергетичних напоњв?
” чому секрет енергетичних напоњв?

Ќаука не стоњть на м≥сц≥ ≥ пропонуЇ людству все нов≥ благацив≥л≥зац≥њ. «окрема, сьогодн≥ запросто можна впоратис€ з втомою, всього лише випивши баночку енергетичного напою. ”сього к≥лька ковтк≥в вдов≥льн€ючоњ спрагу р≥дини, ≥ ти в≥дчуваЇшприлив сил ≥ готовий знову поринути з головою у вир справ ≥ турбот.

јле чи все так просто з енергетиками? „и завжди доц≥льно використовуватињх при втом≥? —пробуЇмороз≥братис€, €к вони працюють, чим корисн≥ ≥ чим шк≥длив≥.

ѕерший енергетичний нап≥й з'€вивс€ в јз≥њ в 1962 роц≥.японська фармацевтична компан≥€ Taisho випустила нап≥й Lipovitan D, €кий мавдопомагати службовц€м наполегливо працювати ≥ не засинати в н≥чну зм≥ну.ќсновним компонентом Lipovitan D був кофењн, так само, €к ≥ в сучасних енергетиках.

як впливають наорган≥зм енергетичн≥ напоњ?

–обота кофењну пол€гаЇ у блокуванн≥ ефекту аденозину,гормону, що в≥дпов≥даЇ за сон. Ѕлокуючи аденозин, кофењн змушуЇ нейрони мозкуЂстр≥л€тиї. ѕри цьому в т≥л≥ в≥дбуваЇтьс€ справжн≥й стрес. √≥поф≥з починаЇвикидати адренал≥н, що змушуЇ серце битис€ сильн≥ше, а печ≥нка випускатидодатковий цукор у кров. ¬с≥ ц≥ процеси ≥ дають в≥дчутт€ бадьорост≥.

 р≥м кофењну до складу енергетичних напоњв входить глюкоза. якщокофењн зар€джаЇ орган≥зм силою ≥ бадьор≥стю, то глюкоза Ї паливом, так €к самевона збагачуЇ енерг≥Їю, п≥двищуючи розумов≥ зд≥бност≥ ≥ покращуючи настр≥й.ќднак вчен≥ визнають, що поЇднанн€ цих двох компонент≥в неспри€тливо дл€ нашогоорган≥зму.

ѕрост≥ше кажучи, енергетики викликають штучну бадьор≥стьорган≥зму: сили зак≥нчилис€ ≥ орган≥зм пускаЇ на витрати запасиенерг≥њ.

≤ хоч енергетичн≥ напоњ безпечн≥, але зловживати ними неможна. ѕо-перше, кофењн, що увеликих дозах входить в ц≥ напоњ, може викликати звиканн€. ¬≥н ефективностимулюЇ нервову систему,зн≥маЇ сонлив≥сть, але при великих дозах викликаЇ тах≥кард≥ю та зб≥льшуЇнервозн≥сть. ћаксимально допустима добова доза кофењну - 150 мг. …ого вм≥ст в енергетичних напо€хзнаходитьс€ в межах 150-300 мг/л.  р≥м того, кофењн призводить до вимиванн€кальц≥ю з орган≥зму, що особливо шк≥дливо дл€ п≥дл≥тк≥в ≥ зр≥лих людей.

ўо стосуЇтьс€ глюкози, то вона не т≥льки живить енерг≥Їюмозок ≥ м'€зи, але ≥ в багатораз≥в п≥дсилюЇ калор≥йн≥сть напою. —ам≥ подумайте: до складу входить 10% цукру,це приблизно 30 грам на баночку або 5-6 чайних ложок! Ћюд€м з надм≥рною вагоюабо проблемами з цукром у кров≥ так≥ напоњ однозначно протипоказан≥. “акож неварто вживати енергетики г≥пертон≥кам, люд€м ≥з захворюванн€ми серцево-судинноњ системи, глаукомою, порушенн€м сну, п≥двищеноюзбудлив≥стю ≥ чутлив≥стю до кофењну.

≤ хоч на сьогодн≥шн≥й день не зареЇстровано жодногосмертельного випадку в св≥т≥ в≥д енергетичних напоњв, л≥кар≥ наст≥йнорекомендують вживати њх в м≥ру, т≥льки в раз≥ крайньоњ необх≥дност≥.

05.04.2014