” чому небезпека асп≥рину ≥ парацетамолу?
” чому небезпека асп≥рину ≥ парацетамолу?
” чому небезпека асп≥рину ≥ парацетамолу?

ѕри в≥дчутт≥ болю або температури ми насамперед хапаЇмос€ за звичн≥ засоби - асп≥рин або парацетамол. ÷≥ традиц≥йн≥ л≥ки здаютьс€ нам найб≥льш нешк≥дливими ≥ в той же час ефективними до л≥карських призначень. јле фах≥вц≥ попереджають, що нав≥ть у невеликих к≥лькост€х асп≥рин ≥ парацетамол можуть стати причиною важкого отруЇнн€.

≤ все це при велик≥й любов≥ американц≥в ≥ Ївропейц≥в до асп≥рину. ¬с≥м в≥домо, що цей зас≥б вони вважають мало не панацеЇю при р≥зних недугах.

јле ≥снують правила, €к≥ варто запам'€тати тим, хто звик призначати л≥куванн€ самост≥йно. √оловне дл€ любител≥в парацетамолу - не припустимо застосовувати б≥льше 4 г цього препарату на добу. ѕрофесор фармаколог≥њ медичного факультету ≈рлангенського ун≥верситету  ай Ѕрунењ зазначив, що €кби л≥цензуванн€ препарату проходило зараз, то цей препарат н≥ за що не потрапив би в продаж. ¬и€вл€Їтьс€, що нав≥ть дозволена доза в 4 г може привести до важкоњ ≥нтоксикац≥њ печ≥нки, а €кщо дозу перевищити в два рази, то це загрожуЇ печ≥нковою недостатн≥стю.

јсп≥рин часто хвал€ть за його здатн≥сть розр≥джувати кров, що запоб≥гаЇ утворенню тромб≥в. ѕроте вс≥ призначенн€ повинн≥ бути строго ≥ндив≥дуальними. јсп≥рин ЂспрацьовуЇ ї у тих, у кого кров досить густа, але €кщо кров не в≥др≥зн€Їтьс€ густотою, то в раз≥ травми кровотечу зупинити буде дуже складно. ѕрофесор Ѕруне каже, що ефект знеболюванн€ зак≥нчитьс€ вже через к≥лька годин. ј от ефект розр≥дженн€ кров≥ збер≥гаЇтьс€ до трьох д≥б. “ому у хворого може в≥дкритис€ кровотеча або закровоточити щойно загоЇна рана.

 ористь ≥ шкода асп≥рину досл≥джував професор лондонського ун≥верситету —в€того √еорг≥€  осик –ейн. ¬≥н п≥дкреслюЇ, що користь асп≥рину в≥дзначаЇтьс€ т≥льки дл€ розр≥дженн€ кров≥ при необх≥дност≥.

 ай Ѕруне попереджаЇ, що особливу небезпеку несуть комб≥нован≥ л≥ки, так≥ €к пенталг≥н. Ќауковець каже, що в таких препаратах позитивн≥ ефекти в≥д складових вкрай р≥дко сумуютьс€, а негативн≥ властивост≥ кожного ≥нгред≥Їнта в сум≥ дають негативний ефект.

«амовчуванн€ наст≥льки негативного впливу фармацевтами ц≥лком зрозум≥ло. јдже це не виг≥дно з економ≥чноњ точки зору. јсп≥рин ≥ парацетамол - це найпопул€рн≥ш≥ л≥ки, €к≥ завжди будуть затребуван≥, ≥ патент дл€ њх виробництва не потр≥бен за строком давност≥ винаходу.

“ак що ж робити, €кщо болить голова або зуб? ƒоктор Ѕруне радить скористатис€ б≥льш сучасними болезаспок≥йливими засобами, до складу €ких не вход€ть асп≥рин ≥ парацетамол.


21.03.2014