ўо Ї причиною шизофрен≥њ?
ўо Ї причиною шизофрен≥њ?

ѕон€тт€ шизофрен≥њ в XX стол≥тт≥ постало в повс€кденн≥й мов≥ €к образ безумства ≥ душевноњ хвороби взагал≥. « точки зору культурноњ ≥стор≥њ минуле стол≥тт€ називають стол≥тт€м шизофрен≥њ, €ка, схоже, зат€глас€.

Ўизофрен≥€ Ч псих≥чний розлад, хвороба, щодо €коњ думки вчених, л≥кар≥в та публ≥цист≥в, письменник≥в та режисер≥в, пол≥тик≥в ≥стотно р≥зн€тьс€. Ѕез сумн≥ву, шизофрен≥€ привертаЇ до себе пильну увагу. ≤ хоч досл≥дники доклали значних зусиль, але до цих п≥р залишаЇтьс€ не до к≥нц€ зрозум≥лим питанн€ про ет≥олог≥ю (походженн€) ц≥Їњ дивноњ хвороби. ” той же час учен≥ однозначно з≥йшлис€ в думц≥, що у виникненн≥ шизофрен≥њ беруть участь €к генетичн≥, так ≥ б≥олог≥чн≥ та соц≥ально-психолог≥чн≥ чинники.

як стверджують вчен≥, здоров'€ нервових кл≥тин залежить в≥д њх здатност≥ вчасно позбуватис€ в≥д вийшли з ладу молекул ≥ органел. якщо така здатн≥сть порушуЇтьс€, то у мозку ≥ починаютьс€ велик≥ неприЇмност≥, у тому числ≥ це може спровокувати розвиток шизофрен≥њ.

–озвиваЇтьс€ шизофрен≥€ в середньому в≥ц≥ в≥д 10 до 30 рок≥в ≥ страждаЇ нею приблизно 1,5% всього населенн€ «емл≥.

’вор≥ шизофрен≥Їю в≥др≥зн€ютьс€ такими особист≥сними особливост€ми, що про€вл€ютьс€ ще до початку захворюванн€, €к спок≥й, пасивн≥сть, замкнут≥сть, зануренн€ в себе, мр≥йлив≥сть. Ўизофрен≥€ в≥др≥зн€Їтьс€ маревним, кататоническим ≥ галюцинаторним синдромами. ¬они можуть бути або незворотними станами з поступовим ускладненн€м, або пер≥одичними нападами. Ќайчаст≥ше шизофрен≥€ приводить до формуванн€ специф≥чних зм≥н особистост≥. ћоже спостер≥гатис€ замкнут≥сть, емоц≥йне зб≥дненн€, зниженн€ активност≥, дивина в повед≥нц≥, чудакуват≥сть, €к≥ заважають хворому адаптуватис€ в сусп≥льств≥, знижують його здатн≥сть до прац≥, можуть вести до ≥нвал≥дност≥. ”чен≥ прот€гом багатьох дес€тил≥ть намагаютьс€ знайти дл€ шизофрен≥њ Ђкор≥нь усьогої, але не завжди виходить.

ўо стосуЇтьс€ л≥куванн€ шизофрен≥њ, то воно в силу неоднозначност≥ та складност≥ захворюванн€ маЇ бути комплексним. Ќа жаль, лише половина л≥к≥в працюють так, €к в≥д них оч≥кують. ÷е пов'€зано з тим, що симптоми захворюванн€ занадто розмит≥, вони не завжди пов'€зан≥ один з одним ≥ незрозум≥ло, чи мають загальну картину.

Ќещодавно сп≥вроб≥тники  ардиффського ун≥верситету у ¬еликобритан≥њ встановили, що причиною шизофрен≥њ можуть бути генетичн≥ мутац≥њ. ј ще ран≥ше вчен≥ д≥йшли висновку, що так≥ псих≥чн≥ захворюванн€ €к аутизм, деф≥цит уваги ≥ синдром г≥перактивност≥, б≥опол€рной розлад, депрес≥€ ≥ шизофрен≥€ мають сп≥льну генетичну основу.


22.02.2014