ћатюки допомагають заглушити б≥ль при травмах
ћатюки допомагають заглушити б≥ль при травмах
ћатюки допомагають заглушити б≥ль при травмах

 ожному доводилос€ чути, €к людина, що одержала травму ≥ в≥дчуваЇ б≥ль, використовуЇ лайку Ч м≥цне сл≥вце. ¬чен≥ з'€сували, що в≥дбуваЇтьс€ це не через невихован≥сть, а за ц≥лком з'€сованими причинами.

¬и€вл€Їтьс€, лаючись матом, отримуючи травму, ми заглушаЇмо б≥ль. “акий висновок з≥ своњх досл≥джень зробили вчен≥  ≥льського ун≥верситету. ¬живанн€ матюк≥в може мати знеболюючий ефект, особливо дл€ людей, €к≥ в звичайному житт≥ не користуютьс€ ненормативною лексикою.

” досл≥дженн≥ вз€ли участь студенти-волонтери. ¬они опускали руки у в≥дро з крижаною водою, при цьому висловлювали почутт€ з використанн€м свого запасу матюк≥в. „ерез де€кий час вони знову повторювали вправу, але при цьому не ла€лис€, а використовували ц≥лком пристойн≥ фрази. ¬ результат≥ проведених таким чином експеримент≥в з'€сувалос€, що студенти, повторюючи лайки, могли набагато довше тримати руки в крижан≥й вод≥. ÷е допомогло встановити зв'€зок м≥ж лайкою ≥ зб≥льшенн€м больового порога. “акож вчен≥ встановили, що ефект знеболенн€ в чотири рази б≥льше у тих добровольц≥в, що в звичайному житт≥, €к правило, не лихословл€ть ≥ вживанн€ матюк≥в не Ї дл€ них чимось звичайним.

√рупа вчених, €к≥ проводили досл≥дженн€, вважаЇ, що ефект зменшенн€ чутливост≥ до болю в≥дбуваЇтьс€ через те, що лайка запускаЇ в орган≥зм≥ механ≥зм Ђборотьби за виживанн€ї.

ћатюки були в≥дом≥ людству з давн≥х в≥к≥в, вони представл€ють собою майже ун≥версальний л≥нгв≥стичний феномен. ѕри вживанн≥ лайки збуджуютьс€ емоц≥йн≥ центри мозку, €к≥ знаход€тьс€ в прав≥й п≥вкул≥, пов'€зан≥ з насолодою, тод≥ €к основне виробництво мови в≥дбуваЇтьс€ в л≥в≥й п≥вкул≥ мозку.

ƒо реч≥, це досл≥дженн€ в≥дкрило одну з можливих причин по€ви вживанн€ ненормативноњ лексики з використанн€м матюк≥в ≥ чому воно збер≥гаЇтьс€ ≥ в наш≥ дн≥.


30.01.2014