як навчити мозок долати ф≥зичний б≥ль
як навчити мозок долати ф≥зичний б≥ль
як навчити мозок долати ф≥зичний б≥ль

ўо найб≥льше страшить сучасну людину? ‘≥нансова криза? ¬≥йна?  онфл≥кти? Ќ≥ ≥ н≥! Ћюди нашого стол≥тт€ найб≥льше бо€тьс€... болю. ƒе€к≥ подумають, що у пор≥вн€нн≥ з нашими предками у нас знижений больовий пор≥г. Ќасправд≥ всьому виною психолог≥€: ми так звикли до комфорту, що при найменшому ф≥зичному болю б≥жимо в аптеку.

Ѕританськ≥ вчен≥ тим часом встановили, що людина б≥льше боњтьс€ оч≥куванн€ болю, н≥ж самого в≥дчутт€. ¬становити це вони зум≥ли за допомогою експерименту, в €кому брали участь 35 ос≥б, €к≥ за грош≥ погодилис€ п≥ддатис€ сер≥њ удар≥в струмом. ѕеред черговим розр€дом вчен≥ пропонували учасникам досл≥дженн€ вибрати один з двох вид≥в випробуванн€, €к≥ в≥др≥зн€лис€ один в≥д одного силою струму, к≥льк≥стю ≥мпульс≥в ≥ часом оч≥куванн€.

” ход≥ експерименту з'€сувалос€, що його учасники вол≥ли вибирати б≥льш жорстоке випробуванн€, €кщо воно маЇ наступити швидше, н≥ж менш болюч≥.

¬иходить, що вс€ справа в нашому мозку ≥ нашому ставленн≥ до болю, а не в самому ф≥зичному €вищ≥. ј раз так, то повинн≥ бути способи позбавленн€ в≥д болю без таблеток, тобто власний мозок можна просто перехитрити. ќсь к≥лька порад, €к це зробити.

1. ѕийте каву

ќсобливо кофењновм≥сн≥ напоњ допоможуть тим, хто виснажуЇ себе ≥нтенсивними вправами в спортзал≥, а на ранок не може п≥дн€тис€ з л≥жка через дикий б≥ль у м'€зах.

“аким чином, вчен≥ встановили, що кофењновм≥сн≥ енергетики, що загалом-то нам говорить реклама, д≥йсно здатн≥ перетворити нас на екстремал≥в, €к≥ без труда долають будь-€к≥ навантаженн€.

2. ѕодив≥тьс€ на ту частину т≥ла €ка болить

як т≥льки з вами трапилас€ безглузд≥сть типу пор≥заного пальц€ або вивернутоњ ноги, не дайте пан≥ц≥ ≥ думкам типу Ђ«араз € помру в≥д крововтратиї охопити себе. «ам≥сть цього включ≥ть лог≥ку: уважно огл€ньте пошкодженн€ та оц≥н≥ть ступ≥нь його серйозност≥. ¬и нав≥ть не у€вл€Їте, €к це допомагаЇ!

3. —м≥йтес€

ѕсихологи давно нас запевн€ють, що см≥х - найкращ≥ л≥ки. «вичайно, рег≥т навр€д чи допоможе розсмоктатис€ раков≥й пухлин≥ ≥ не зупинить кровотечу, однак почутт€ гумору здатне знизити б≥ль. ≤ цьому нав≥ть Ї своЇ лог≥чне по€сненн€. —м≥х допомагаЇ мозку виробл€ти ендорф≥ни Ч гормони щаст€, €к≥ волод≥ють знеболюючими властивост€ми, завд€ки €ким ви будете менше страждати, €кщо змусите себе розсм≥€тис€ в критичний момент.

4. ѕереконайте себе, що б≥ль Ч це добре

—ьогодн≥ вже багато випробували на соб≥ ефект аф≥рмац≥й, хоча багато хто все одно скептично ставитьс€ до нейрол≥нгв≥стичного програмуванн€. ƒ≥йсно Ч б≥ль болю ворожнеча. якщо у вас розбол≥вс€ зуб, то це сигнал, що говорить про стоматолог≥чн≥ проблеми, а от страждал≥ п≥сл€ тренуванн€ м'€зи - всього лише ознака атроф≥њ, а тому мозок може сприймати б≥ль €к благо.

5. ѕогл€ньте на щось жахливе

Ѕ≥льш≥сть л≥кар≥в, особливо дит€чих, розв≥шують на ст≥нах каб≥нету картини з заспок≥йливими пейзажами або милими котиками, щоб хоч €кось заспокоњти нал€каних пац≥Їнт≥в. Ќа жаль, њм невт€мки, що в цьому випадку набагато ефективн≥ше фотограф≥њ-страшилки.

якщо людина, що зазнаЇ б≥ль, розгл€датиме картини ≥з зображенн€м страждань ≥нших людей то неволею в≥двернетьс€ в≥д власних, що, безсумн≥вно, знизить больов≥ в≥дчутт€.

“ому наступного разу, коли зайдете в каб≥нет стоматолога ≥ побачите на ст≥нах портрети зомб≥ ≥ монстр≥в, не посп≥шайте т≥кати, мабуть, перед вами досв≥дчений фах≥вець, €кий розбираЇтьс€ не т≥льки в стоматолог≥њ, але й у психолог≥њ.


10.01.2014