„ому шк≥дливо њсти на н≥ч?
„ому шк≥дливо њсти на н≥ч?

” середовищ≥ вчених медик≥в не один дес€ток рок≥в ведутьс€ дискус≥њ про те, корисно шк≥дливо њсти на н≥ч. —умн≥ви з приводу корист≥-шкоди н≥чних трапез мучать багатьох людей. яке ж твердженн€ Ї правдивим?

ƒе€кий час тому австрал≥йськ≥ вчен≥ з —≥днейського ун≥верситету прийшли до висновку, що њжа на н≥ч приносить користь орган≥зму. ќсь таке неспод≥ване виправданн€ тим, хто любить себе побалувати њжею перед сном. ѕо€снили це вчен≥ тим, що п≥сл€ њж≥ в орган≥зм≥ п≥двищуЇтьс€ р≥вень ам≥нокислот триптофан≥в. ѕри зб≥льшенн≥ числа триптофан≥в зб≥льшуЇтьс€ вм≥ст у мозку серотон≥ну, гормону щаст€, €кий благотворно д≥Ї на нервову систему ≥ допомагаЇ швидко заснути.

ќднак так≥ доводи були спростован≥ вченими з ÷ентру б≥олог≥њ та циркадних ритм≥в в штат≥ ≤лл≥нойс. ‘ах≥вц≥ виступили ≥з за€вою, що њсти на н≥ч все ж шк≥дливо. ¬чен≥ годували дв≥ групи мишей - одну вдень, ≥ншу Ч на н≥ч. ѕ≥сл€ шести тижн≥в обидв≥ групи мишей погладшали, але по р≥зному: т≥, що њли на н≥ч погладшали на 48%, а т≥, що харчувалис€ в правильний час Ч на 20%.

¬чен≥ встановили, що зв'€зок м≥ж добовими ритмами ≥ обм≥ном речовин в≥дбуваЇтьс€ на р≥вн≥ ген≥в. «окрема вони показали, що мутац≥€ гена сlock Ч основного гена б≥олог≥чного годинника людини Ч завжди призводить до порушенн€ обм≥ну речовин, ≥ €к насл≥док, до ожир≥нн€.

—поживан≥ нами продукти м≥ст€ть вуглеводи, що легко засвоюютьс€, п≥двищуючи р≥вень глюкози. якщо людина веде активний спос≥б житт€, отриманий цукор повн≥стю засвоюЇтьс€ нашими м'€зами, тому його не залишаЇтьс€ на Ђзайв≥ї к≥лограми. јле не вс≥ в силах дотримуватис€ режиму нормального харчуванн€, а тому перебиваютьс€ перекушуванн€ми ≥ р€сною вечерею перед сном.

ќтриманий з њжею цукор не встигаЇ переробл€тис€ м'€зами, так €к п≥сл€ њж≥ ми в≥дразу йдемо спати. Ќеперероблена глюкоза надходить в печ≥нку ≥ там перетворюЇтьс€ в жир, €кий ос≥даЇ по всьому орган≥зму у вигл€д≥ зайвоњ ваги. Ќа перших етапах це може призвести до ожир≥нн€ внутр≥шн≥х орган≥в, а пот≥м ≥ до цукрового д≥абету, г≥пертон≥њ ≥ атеросклерозу.

” пер≥од сну ≥ в≥дпочинку в≥дпочиваЇ не т≥льки наш мозок ≥ органи, але також ≥ наша вечер€ Ђспитьї у дванадц€типал≥й кишц≥. ≤ поки де€к≥ органи спл€ть, п≥дшлунков≥й залоз≥ доводитьс€ активно працювати, виробл€ючи ферменти, необх≥дн≥ дл€ розщепленн€ спожитих б≥лк≥в, жир≥в ≥ вуглевод≥в, а жовчний вид≥л€Ї жовч, €ка перетравлюЇ њжу. ќднак на шл€ху жовч стикаЇтьс€ ≥з застоЇм у дванадц€типал≥й кишц≥ ≥ не може потрапити дал≥ по шлунково-кишковому тракту. —аме в так≥й ситуац≥њ жовч перетворюЇтьс€ спочатку в густу масу, а пот≥м у камен≥.  р≥м того, в кишечнику в≥дбуваютьс€ процеси брод≥нн€ неперетравленоњ њж≥, €к≥ викликають алерг≥ю ≥ ≥нтоксикац≥ю. ѕродукти розпаду в результат≥ гнитт€ потрапл€ють в кров, чим викликаЇтьс€ отруЇнн€ всього орган≥зму.

” зв'€зку з ус≥м вище описаним, д≥Їтологи рекомендують вечер€ти не п≥зн≥ше н≥ж за 2Ц3 години до сну. ѕ≥сл€ њж≥ корисно де€кий час присв€тити ф≥зичним навантаженн€м, наприклад, прогул€тис€ перед сном. ѕ≥зн€ вечер€ не повинна включати продукти з високим вм≥стом вуглевод≥в Ч рис, борошн€н≥ вироби, картопл€.  раще њх зам≥нити овочами та гречаною кашею.


20.12.2013