„ому ранок р≥дко буваЇ бадьорим?
„ому ранок р≥дко буваЇ бадьорим?
„ому ранок р≥дко буваЇ бадьорим?

–анок за ранком багато хто з нас в≥дчуваЇ одне ≥ те ж: голова чавунна ≥ здаЇтьс€, що змусити встати себе з л≥жка немаЇ н≥€ких сил. Ќормальним такий стан н≥€к не назвеш, тому вчен≥ прид≥лили цьому феномену достатню увагу.

ѕричин ранковоњ втоми може бути багато. ќдна з найпоширен≥ших: невм≥нн€ орган≥зувати св≥й режим дн€, коли ми ЂзасиджуЇмос€ї далеко за п≥вн≥ч, а вставати треба рано. јле ви€вл€Їтьс€, можна проспати 10Ц12 годин, а вранц≥ все одно не в≥дчувати припливу сил ≥ енерг≥њ. “акий стан змушуЇ нас зловживати стимул€торами, кавою ≥ м≥цним чаЇм, а де€к≥ нав≥ть перенос€ть на веч≥р важлив≥ справи. јле чи можна перенести все житт€ на п≥сл€об≥дн≥й час? ¬чен≥ допомогли люд€м зрозум≥ти причини ранковоњ розбитост≥ ≥ впоратис€ з ними.

¬ ун≥верситет≥ Ѕоулдера, штат  олорадо, вчен≥ спостер≥гали за добровольц€ми ≥ вим≥рювали р≥вень мелатон≥ну у них в кров≥. «а спостереженн€ми фах≥вц≥в, причина сонливост≥ у високому р≥вн≥ цього гормону. ћелатон≥н вид≥л€Їтьс€ у кожноњ людини, коли настаЇ час заснути, а в ранковий час в≥н руйнуЇтьс€. ќднак ми вже виробили у себе звичку засинати набагато п≥зн≥ше заходу сонц€, а вставати набагато п≥зн≥ше сходу, тим самим порушуючи природн≥ ритми сну ≥ неспанн€. як показало досл≥дженн€, в кров≥ руйнуванн€ мелатон≥ну починаЇ в≥дбуватис€ не п≥д час п≥дйому, а на к≥лька годин п≥зн≥ше. ќсь ≥ виходить, що людина спить на ходу. ј ми ще й змушуЇмо себе працювати в такому стан≥, надаючи тим самим значне навантаженн€ на вс≥ системи орган≥зму.

«а твердженн€ми вчених, мелатон≥н може стати л≥ками в≥д старост≥. “акож вони встановили, що р≥вень мелатон≥ну ц≥лком можна коригувати без л≥к≥в ≥ серйозних вплив≥в. ƒл€ того щоб мелатон≥н вчасно виробл€вс€ ≥ вчасно руйнувавс€, треба перегл€нути св≥й режим сну, ран≥ше л€гати, виключити вплив штучного св≥тла п≥д час сну ≥ в≥дразу перед ним.

“им, хто хоче швидше нормал≥зувати ситуац≥ю, можна вињхати на пару дн≥в на природу. Ќа св≥жому пов≥тр≥ людина мимовол≥ засинаЇ ран≥ше ≥ прокидаЇтьс€ теж ран≥ше. ≤ хоча тривал≥сть сну при цьому не зм≥нюЇтьс€, але от загальний стан стаЇ зовс≥м ≥ншим. ƒобровольц≥ п≥сл€ такого сну змогли назвати св≥й ранок по-справжньому бадьорим ≥ активним.

¬чен≥ довели, що повн≥стю в≥дновити б≥оритми можна всього за тиждень. ј ось чи збережемо ми ц≥ б≥оритми Ч це вже повн≥стю залежить в≥д нас. якщо ми пожертвуЇмо п≥зн≥м перегл€дом телев≥зора або сид≥нн€м за комп'ютером, то можна сказати, що ми перемогли ≥ тепер щоранку будемо бадьорими ≥ щасливими!


10.12.2013