—товбуров≥ кл≥тини в≥дновл€ть п≥сл€ ≥нсульту?
—товбуров≥ кл≥тини в≥дновл€ть п≥сл€ ≥нсульту?
—товбуров≥ кл≥тини в≥дновл€ть п≥сл€ ≥нсульту?

≤нсульт Ч т€жке захворюванн€, перен≥сши €ке щор≥чно м≥льйони людей на земл≥ залишаютьс€ ≥нвал≥дами. ѕроте вчен≥ шукають пор€тунок дл€ таких хворих, ≥ найперспективн≥шим на сьогодн≥шн≥й день Ї використанн€ стовбурових кл≥тин.

Ќещодавно британськ≥ медики встановили, що ≥н'Їкц≥€ стовбурових кл≥тин в ушкоджений ≥нсультом мозок допомагаЇ в≥дновити функц≥њ мозку, хоча б частково. ” той же час вченим поки не в≥дом, €к довго може тривати цей ефект ≥ чи можна говорити про широке застосуванн€ такого методу.

ѕро своњ усп≥хи, дос€гнут≥ у кл≥н≥чних випробуванн€х стовбурових кл≥тин у п≥сл€≥нсультних хворих, оголосили досл≥дники з ”н≥верситету √лазго. Ќайб≥льша небезпека ≥нсульту в тому, що при ≥нсульт≥ через нестачу харчуванн€ ≥ кисню гинуть нейрони головного мозку, причому необоротно. ÷е, природно, призводить до порушень мозкових функц≥й, в≥д моторних (в≥дпов≥дають за рухи т≥ла) до вищих когн≥тивних (мова, пам'€ть ≥ т.д.). Ќаш мозок, на жаль, не здатний самов≥дновлювати нейрони, а тому вчен≥ спробували повернути п≥сл€≥нсультному мозку його функц≥њ за допомогою стовбурових кл≥тин.

” досл≥дженн≥ вз€ли участь дев'€ть хворих 60Ц80 рок≥ , €к≥ у р≥зний час пережили ≥нсульт, в≥д п'€ти до п≥втора рок≥в.  ожному з них в пошкоджену область мозку вводили стовбуров≥ кл≥тини. « ц≥Їю метою використовувалас€ л≥н≥€ стовбурових кл≥тин, створена близько дес€ти рок≥в тому з зразка нервовоњ тканини зародка. “обто дан≥ стовбуров≥ кл≥тини були Ђзапрограмован≥ї перетворитис€ на нейрони.  ер≥вник досл≥дженн€,  ≥та ћ'юњра, зазначив, що н≥ в одному з випадк≥в не спостер≥галос€ в≥дторгненн€ стовбурових кл≥тин. јле найважлив≥ше те, що в п'€ти випадках вони допомогли!

Ќезважаючи на загальновизнаний медичний факт, що в≥дновленн€ функц≥й мозку через п≥вроку п≥сл€ ≥нсульту дуже низьке, був дос€гнутий позитивний ефект. “од≥ €к учен≥ спод≥валис€ хоча б на незначн≥ зм≥ни стану, д≥йсн≥сть п≥днесла њм приголомшливий сюрприз. “≥ хвор≥, €к≥ були повн≥стю парал≥зован≥ прот€гом дек≥лькох рок≥в, почали ворушити пальц€ми, а т≥, хто не м≥г ходити, почали зд≥йснювати прогул€нки навколо будинку ! “≥ ≥нсультник≥, €к≥ не могли об≥йтис€ без сторонньоњ допомоги, почали сам≥ од€гатис€ ≥ готувати соб≥ каву.

–езультати експерименту були оголошен≥ на ™вропейськ≥й конференц≥њ з ≥нсульту, що проходить в Ћондон≥.

¬чен≥ за допомогою проведеного експерименту зробили справжн≥й прорив в галуз≥ л≥куванн€ ≥нсульту. ќднак сам≥ вони з≥знаютьс€, що њм потр≥бна ще дуже довга робота, щоб абсолютно достов≥рно п≥дтвердити, що причиною вил≥куванн€ стали саме стовбуров≥ кл≥тини. јдже вчен≥ не виключають, що мав м≥сце ефект плацебо Ч хвор≥ стали краще себе почувати, тому що просто пов≥рили в новий зас≥б!

“акож досл≥дникам належить упевнитис€, що отриманий ефект довготривалий ≥ хворим не потр≥бно пост≥йно вводити стовбуров≥ кл≥тини. ≤ €кщо час покаже, що вони на в≥рному шл€ху, можна буде приступати до точних розрахунк≥в ≥ застосуванн≥ терап≥њ в конкретних кл≥н≥чних умовах.

Ќезважаючи на всю результативн≥сть експерименту, Ї й т≥, хто вважаЇ його аморальним, адже стовбуров≥ кл≥тини були отриман≥ з тканини зародк≥в...


06.12.2013