„им багатший Ч тим розумн≥ший?
„им багатший Ч тим розумн≥ший?
„им багатший Ч тим розумн≥ший?

√рош≥ Ї одним з визначальних фактор≥в €кост≥ нашого житт€. як б не доводили протилежне скептики, але р≥вень доход≥в безпосередньо впливаЇ на матер≥альн≥ можливост≥ людини. ѕроте вчен≥ довели, що к≥льк≥сть грошей також впливаЇ на ≥нтелект.

” ход≥ спостережень вчен≥ з'€сували, що ф≥нансов≥ турботи, пост≥йн≥ думки про неоплачен≥ рахунках здатн≥ зменшити IQ до 13 очок. як результат, люди, б≥льш обмежен≥ в коштах, б≥льш ≥мов≥рно зробл€ть нев≥рн≥ р≥шенн€, наприклад, при оформленн≥ занадто великого кредиту, €кий лише посилить њхн≥ ф≥нансов≥ проблеми. ƒосл≥дники ви€вили ≥ зворотний зв'€зок: позбавленн€ в≥д ф≥нансового т€гар€ повертаЇ ≥нтелект на колишн≥й р≥вень, що ≥ у людей з високим доходом.

—ендх≥л ћулла≥тхан, економ≥ст з √арварду, розпов≥в, що за даними досл≥джень, грош≥ — не Їдине, чого не вистачаЇ людин≥ в скрутному ф≥нансовому становищ≥. Ќа меж≥ ви€вл€ютьс€ ≥ когн≥тивн≥ зд≥бност≥. ÷е не означаЇ, що б≥дн≥ люди не так≥ розумн≥, €к забезпечен≥. ” ход≥ досл≥джень було встановлено, що п≥д час ф≥нансових труднощ≥в людина в≥дчуваЇ когн≥тивний деф≥ци , €кий зникаЇ, коли њњ становище стаб≥л≥зуЇтьс€. ѕомилково буде думати, що чињсь когн≥тивн≥ зд≥бност≥ менше через те, що людина б≥дна. ” д≥йсност≥ зменшуЇтьс€ ефективна Їмн≥сть, адже ф≥нансов≥ проблеми викликають занепокоЇнн€, чим поглинають основн≥ ресурси мозку ≥ не дають зосередитис€ на основному.

—ендх≥л пор≥вн€в людей з ф≥нансовими труднощами з комп'ютером, €кий спов≥льнивс€, оск≥льки виконуЇ в≥дразу к≥лька завдань.

ƒл€ доказу своњх припущень команда американських, канадських ≥ британських учених провела сер≥ю експеримент≥в, результати €ких опубл≥кувала в журнал≥ «Ќаука». ћайданчиком дл€ експеримент≥в був обраний один з торгових центр≥в —Ўј. Ќавманн€ було в≥д≥брано 400 ос≥б, €ких розд≥лили на багатих ≥ б≥дних, залежно в≥д р≥вн€ доходу, ≥ попросили њх пройти тест на ≥нтелект.

ƒо початку проведенн€ експерименту половину учасник≥в просили подумати про те, €к вони заплат€ть 1,5 тис. долар≥в за терм≥новий ремонт автомоб≥л€ у раз≥ його поломки. ћетою експерименту було примус учасник≥в зосередитис€ на власних ф≥нансових турботах. ƒосл≥дженн€ показало, що б≥дн≥ учасники впоралис€ ≥з завданн€м г≥рше, €кщо перед ним вони думали про своњ доходи. ј ось у груп≥, де учасник≥в не просили думати про своЇ ф≥нансове становище, р≥вень доход≥в не вплинув на результати.

”часниками другоњ сер≥њ тест≥в стали фермери з ≤нд≥њ, €к≥ б≥льш≥сть своњх рахунк≥в оплачують раз на р≥к. ƒосл≥дники встановили, що фермери краще справл€лис€ з тестами на ≥нтелект прот€гом м≥с€ц€ п≥сл€ того, €к розраховувалис€ з боргами. –езультативн≥сть в цьому випадку п≥двищувалас€ приблизно на 10 бал≥в.