„им небезпечн≥ сучасн≥ рослинн≥ жири?
„им небезпечн≥ сучасн≥ рослинн≥ жири?
„им небезпечн≥ сучасн≥ рослинн≥ жири?

” прагненн≥ зберегти молод≥сть ≥ здоров'€, ми намагаЇмос€ вживати в њжу корисн≥ продукти. —еред них особливе м≥сце займають рослинн≥ жири, €к≥ Ї корисною альтернативою «шк≥дливим» тваринним жирам. ѕроте вчен≥ встановили, що не вс≥ рослинн≥ жири однаково корисн≥.

ћайже вс≥ рослинн≥ масла в≥днос€тьс€ до категор≥њ ненасичених жир≥в, що м≥ст€ть незам≥нн≥ жирн≥ кислоти ќмега-3 ≥ ќмега-6.

¬иробники рослинних жир≥в, у спроб≥ зб≥льшити њх терм≥н збер≥ганн€, п≥ддають њх х≥м≥чн≥й обробц≥. “аким чином створюютьс€ транс-жири, що м≥ст€ть транс≥зомери ненасичених жирних кислот. –≥дк≥ рослинн≥ масла в результат≥ процесу г≥дроген≥зац≥њ перетворюютьс€ на тверд≥ рослинн≥ жири — спреди, маргарини ≥ кул≥нарн≥ жири.

’арчова промислов≥сть виробл€Ї багато жировм≥сних продукт≥в, а з урахуванн€м величезних обс€г≥в затребуваност≥, важливою вимогою дл€ жир≥в стала саме можлив≥сть тривалого збер≥ганн€ ≥ плавленн€ при певних температурах, а варт≥сть при цьому повинна бути менше вартост≥ вершкового масла. “ак≥ жири, €к правило, виробл€ють з використанн€м дешевих рослинних масел.

–≥дке масло робл€ть твердим, п≥ддаючи його г≥дроген≥зац≥њ Ч при висок≥й температур≥ насичуючи воднем. ѕри цьому процес≥ близько 30% молекул рослинного масла зм≥нюють свою структуру, перетворюючись в транс≥зомери. ” транс≥зомер≥в структура далека в≥д њх природного аналога. ¬будовуючись в кл≥тини нашого орган≥зму, трансжири порушують кл≥тинний метабол≥зм. √≥дроген≥зован≥ жири перешкоджають повноц≥нному живленню кл≥ток ≥ спри€ють накопиченню токсин≥в, що викликаЇ р≥зн≥ захворюванн€.

” природ≥ трансжири присутн≥ в невеликих к≥лькост€х у м'€с≥ ≥ молоц≥ жуйних тварин. “акож вони з'€вл€ютьс€ при доданн≥ маслу б≥льш стаб≥льного стану. ƒо реч≥, вм≥ст трансжир≥в у використан≥й дл€ смаженн€ ол≥њ в дес€тки раз≥в б≥льше, н≥ж у н≥й же до початку смаженн€.

” ход≥ неодноразових досл≥джень вчен≥ встановили, що вживанн€ трансжир≥в призводить до порушенн€ обм≥нних процес≥в орган≥зму, що в свою чергу призводить до зм≥ни обм≥ну ≥нсул≥ну (розвитку д≥абету) ≥ ожир≥нн€. “акож в ход≥ досл≥джень встановлено, що вживанн€ трансжир≥в нав≥ть у невеликих к≥лькост€х досить швидко може призвести до ≥шем≥чноњ хвороби серц€. Ќадлишок трансжир≥в в орган≥зм≥ призводить до в≥дкладенн€ холестерину на ст≥нках судин, а це вже пр€ма дорога до атеросклерозу. ¬чен≥ вважають, що надлишок в орган≥зм≥ таких жир≥в знижуЇ ефективн≥сть ≥мунноњ системи ≥ п≥двищуЇ ймов≥рн≥сть виникненн€ онколог≥чних захворювань.

«г≥дно з рекомендац≥€ми ¬сесв≥тньоњ орган≥зац≥њ охорони здоров'€, орган≥зм здоровоњ людини повинен отримувати норму трансжир≥в, що становить не б≥льше 1% в≥д добовоњ норми загального споживанн€ калор≥й (близько 2,5–3 г жир≥в). ƒо в≥дома: в одн≥й порц≥њ улюбленоњ вс≥ма картопл≥ фр≥ вм≥ст трансжир≥в дос€гаЇ 7 г. Ћ≥дером за зм≥стом трансжир≥в Ї страви фаст-фуду, у виробництв≥ €ких використовуютьс€ дуже дешев≥ зам≥нники натуральних ол≥й.

«меншити споживанн€ трансжир≥в дуже просто Ч викреслити з≥ свого рац≥ону маргарини, в≥дмовитис€ в≥д ч≥пс≥в, майонез≥в та ≥нших продукт≥в, що м≥ст€ть фабричн≥ жири.