ўо об≥ц€Ї використанн€ стовбурових кл≥тин?
ўо об≥ц€Ї використанн€ стовбурових кл≥тин?
ўо об≥ц€Ї використанн€ стовбурових кл≥тин?

” сучасн≥й медицин≥ наст≥льки попул€рна тема стовбурових кл≥тин, що вона обговорюЇтьс€ не т≥льки у вчених колах, а й у засобах масовоњ ≥нформац≥њ, ≥ на с≥мейних радах. —товбуров≥ кл≥тини стали над≥Їю людства на подоланн€ важких захворювань, збереженн€ краси та молодост≥.

ўо таке стовбуров≥ кл≥тини?

—ьогодн≥ вже майже вс≥м в≥домо, що стовбуров≥ кл≥тини Ч це т≥ перш≥ кл≥тини, з €ких починаЇтьс€ розвиток будь-€кого орган≥зму, саме вони перетворюютьс€ на кл≥тини, з €ких формуютьс€ тканини ≥ органи.

Ѕританське виданн€ ЂNew England Journal of Medicineї ≥нформуЇ, що найб≥льш правдивим показником стану здоров'€ людини Ї к≥льк≥сть стовбурових кл≥тин, €к≥ циркулюють в його кров≥. Ќайб≥льше њх у новонародженого, але з в≥ком к≥льк≥сть стовбурових кл≥тин зменшуЇтьс€, що знижуЇ здатн≥сть орган≥зму до регенерац≥њ ≥ саморегул€ц≥њ.

–езультати досл≥дженн€ стовбурових кл≥тин

¬чен≥ ™вропи та јмерики ведуть пост≥йний пошук метод≥в зб≥льшенн€ стовбурових кл≥тин. ” рамках недавн≥х досл≥джень вони д≥йшли висновку, що грудне вигодовуванн€ не просто корисно, а й життЇво необх≥дно дл€ малюка, так €к у грудному молоц≥ м≥ститьс€ 3 види стовбурових кл≥тин.

–азом з тим вчен≥ працюють дал≥ ≥ знаход€ть все нов≥ методи п≥дтримки к≥лькост≥ стовбурових кл≥тин в орган≥зм≥ дорослоњ людини. Ѕ≥льше того, вже Ї результати, причому вельми неспод≥ван≥. ¬ одному з досл≥джень, €ке проводили в  орол≥вському ун≥верситет≥ Ѕелфаста, ¬еликобритан≥€, було встановлено, що зан€тт€ сексом стимулюють перетворенн€ стовбурових кл≥тин в нейрони головного мозку.

” свою чергу н≥мецьк≥, американськ≥ та €понськ≥ вчен≥ довели, що виробленн€ кл≥тин-попередник≥в судин ≥ основних структур серц€ зб≥льшують зан€тт€ спортом. ¬ одному з попул€рних британських медичних журнал≥в була опубл≥кована наукова статт€, в €к≥й йдетьс€, що п≥сл€ ф≥зичних навантажень зб≥льшуЇтьс€ здатн≥сть стовбурових кл≥тин до м≥грац≥њ. ¬чен≥ по€снюють це тим, що м'€зов≥ кл≥тини при скороченн≥ стимулюють дозр≥ванн€ стовбурових кл≥тин.

 итайськ≥ вчен≥ в ход≥ своњх досл≥джень встановили, що осв≥та стовбурових кл≥тин стимулюЇ аскорб≥нова кислота (в≥там≥н —), тому вони рекомендують регул€рно вживати багат≥ на нењ шипшину, чорну смородину, брюссельську капусту ≥ лимон.

ѕроте, жоден з цих метод≥в поки не даЇ повноњ гарант≥њ захисту в≥д руйнуванн€ стовбурових кл≥тин з в≥ком.

ѕуповинна кров та стовбуров≥ кл≥тини

—амим останн≥м ≥ найб≥льш над≥йним джерелом стовбурових кл≥тин, знайденим вченими, стала пуповинна кров. ѕуповинна кров маЇ високу концентрац≥ю кл≥тин, що м≥ст€тьс€ в к≥стковому мозку, њх ще називають Ђгемопоетичн≥ї стовбуров≥ кл≥тини. “ака кров збираЇтьс€ певним чином, обробл€Їтьс€ ≥ збер≥гаЇтьс€ в спец≥альних банках. ” розвинених крањнах св≥ту давно ф≥нансуютьс€ под≥бн≥ орган≥зац≥њ, так €к усв≥домлюють, наск≥льки це безц≥нний матер≥ал. ¬ ”крањн≥ донедавна щор≥чно викидалис€ тонни пуповинноњ кров≥, €ка могла вр€тувати тис€ч≥ житт≥в. “епер ≥ в наш≥й крањн≥ ≥снуЇ —≥мейний банк пуповинноњ кров≥ √емафонд, де можна збер≥гати кров вашого малюка.

—ьогодн≥ наш≥ л≥кар≥ навчилис€ за допомогою пуповинноњ кров≥, багатоњ в≥дроджучими стовбуровими кл≥тинами, р€тувати житт€ д≥тей, €к≥ хвор≥ вродженим пороком серц€, у €ких в≥дхиленн€ в розвитку, захворюванн€ центральноњ нервовоњ системи. —в≥това медицина, використовуючи стовбуров≥ кл≥тини, навчилас€ боротис€ з б≥льше ста захворюванн€ми.


09.10.2013