—индром китайського ресторану
—индром китайського ресторану
—индром китайського ресторану

∆ител≥ зах≥дних крањн завжди з благогов≥нн€м ставл€тьс€ до сх≥дноњ екзотики, особливо багатьох полонить китайська ≥ €понська кухн€. ¬елика любов Ївропейц≥в ≥ американц≥в до сх≥дних пр€нощ≥в створила величезний прост≥р дл€ п≥дприЇмц≥в, €к≥ на кожному роз≥ в≥дкривають китайськ≥ ресторани.

Ќововведенн€ ресторатор≥в спровокували по€ву нового синдрому у населенн€ Ч синдрому китайського ресторану. ” розвинених крањнах в≥н не в≥домий х≥ба що немовл€т≥ й жител€м глухих с≥л. ÷ей терм≥н позначаЇ наб≥р симптом≥в, що включаЇ в себе почервон≥нн€ обличч€, потовид≥ленн€, головний б≥ль, печ≥нн€ в потиличноњ частини шињ, т€жк≥сть у груд€х та ≥нш≥ неприЇмн≥ в≥дчутт€, €к≥, на думку д≥Їтолог≥в, викликаЇ щедро вживана в китайськ≥й кухн≥ харчова добавка ≈621 Ч глутамат натр≥ю .

 ажуть, що саме глутамат натр≥ю перетворюЇ звичайну людину в гурмана, здатного оц≥нити вс≥ в≥дт≥нки смаку. ƒобавку ≈621 можна знайти в супах швидкого приготуванн€, приправах, соусах, ковбасах ≥ нав≥ть у кондитерських виробах.

јмериканськ≥ вчен≥ називають глутамат натр≥ю найчаст≥шою причиною харчовоњ алерг≥њ.  оли китайськ≥ ресторани к≥лька рок≥в тому т≥льки ув≥йшли в моду, л≥кар≥ вважали алерг≥чну реакц≥ю не б≥льше н≥ж безпечним роздратуванн€м стравоходу. јле незабаром в медичн≥й прес≥ стали з'€вл€тис€ пов≥домленн€ про людей, у €ких п≥сл€ прийому глутамату натр≥ю трапл€лис€ справжн≥ астматичн≥ напади. ” де€ких пац≥Їнт≥в повн≥стю губилас€ чутлив≥сть к≥нц≥вок. јнал≥з кров≥ показав, що кожного разу при алерг≥њ в кров≥ страждальц≥в р≥зко п≥двищувавс€ вм≥ст ≥муноглобул≥н≥в, що часто Ї ознакою алерг≥њ.

¬ивчивши вс≥ симптоми даного синдрому, багато хто може назавжди в≥дмовитис€ про китайськоњ кухн≥. ≤ даремно. Ќезважаючи на вс≥ вищеописан≥ пристраст≥, глютамат натр≥ю, або мононатр≥ева€ с≥ль глютам≥новоњ кислоти, зовс≥м не чужор≥дна дл€ нашого орган≥зму речовина. ¬она утворюЇтьс€ з глютам≥новоњ кислоти, €ка входить до складу майже вс≥х б≥лк≥в. ¬она Ї майже у вс≥х св≥жих овочах, св≥жому м'€с≥ ≥ птаху, саме вона надаЇ апетитний аромат ≥ смак улюбленим продуктам. ќднак збер≥ганн€ та консервуванн€ продукт≥в призводить до того, що к≥льк≥сть ам≥нокислоти зменшуЇтьс€. ћайстри сх≥дноњ кухн≥ за допомогою порошку глютамата €к би виправл€ють ситуац≥ю ≥ повертають втрачений смак.

” 1953 роц≥ вчен≥ описали благотворний вплив глютам≥новоњ кислоти на орган≥зм. «а њхн≥ми в≥домост€ми, вона покращуЇ пам'€ть ≥ допомагаЇ зосередитис€, зм≥цнюЇ нервову систему.

ўо до алерг≥њ, то њњ можуть викликати ≥ сам≥ нешк≥длив≥ продукти Ч молоко, риба, фрукти. ¬се визначаЇ ≥ндив≥дуальна чутлив≥сть орган≥зму. јле тим, хто хоча б раз у житт≥ в≥дчув на соб≥ синдром китайського ресторану, доведетьс€ в≥дмовитис€ в≥д повторного в≥дв≥дуванн€ закладу ≥ нав≥ть виключити глютамат натр≥ю з рац≥ону. ƒл€ цього треба уважно читати склад продукт≥в на етикетц≥.


02.09.2013