„ерез стрес Ч до серцевих проблем?
„ерез стрес Ч до серцевих проблем?
„ерез стрес Ч до серцевих проблем?

’вороба — нормальна реакц≥€ орган≥зму на нездоровий спос≥б житт€. ќсобливо часто вона починаЇ в≥дв≥дувати нас, €кщо близько до серц€ приймати негатив.

Ќам вс≥м добре в≥домо, що емоц≥йн≥ потр€с≥нн€ п≥двищують ризик виникненн€ порушень роботи серц€. Ќаше житт€ переповнене емоц≥йною напругою у вигл€д≥ зростанн€ потоку ≥нформац≥њ, ≥нтенсивного темпу д≥€льност≥, в≥дпов≥дальност≥ на робот≥ ≥ в с≥м'њ - все це виснажуЇ нервову систему сучасноњ людини.

Ќа серцево-судинну систему шк≥дливий вплив надають тривал≥ або часто повторюван≥ негативн≥ емоц≥њ Ч гн≥в, зл≥сть, заздр≥сть, ревнощ≥, страх ≥ т.п. ÷≥ емоц≥њ супроводжуютьс€ справжньоњ «вегетативною бурею»: в кров≥ п≥двищуЇтьс€ р≥вень адренал≥ну, битт€ серц€ част≥шаЇ, моб≥л≥зуютьс€ енергетичн≥ ресурси, готуючи орган≥зм до захисту. ќднак сучасна людина не стане р€туватис€ втечею в≥д ворог≥в, не вступить з ними у рукопашний б≥й, а, навпаки, сл≥дуючи правилам пристойност≥, у в≥дпов≥дь на д≥ю, €ка образила њњ, придушить природну реакц≥ю ≥ Ђзажене всерединуї цю бурю, €ку викликали емоц≥њ.

јле бур€ не проходить безсл≥дно. ѕ≥двищений вм≥ст адренал≥ну супроводжуЇтьс€ зб≥льшенн€м к≥лькост≥ жирних кислот ≥ холестерину в кров≥ за рахунок моб≥л≥зац≥њ жирових депо. ѕосилюЇтьс€ синтез л≥попротењд≥в у печ≥нц≥, через що зб≥льшуЇтьс€ њх к≥льк≥сть у кров≥. ” таких ситуац≥€х виникають спазми судин, зб≥льшуЇтьс€ в'€зк≥сть кров≥, що веде до тромбоутворенн€.

Ќаукове по€сненн€ факту порушенн€ роботи серцево-судинноњ системи через стрес знайшли вчен≥ з ”н≥верситету госп≥талю в ÷юр≥ху. ¬они описали на молекул€рному р≥вн≥ зм≥ни, що в≥дбуваютьс€ в ендотел≥альних кл≥тинах кровоносних судин серц€ в момент емоц≥йного стресу. ƒосл≥дники вважають, що саме ц≥ зм≥ни призвод€ть до ст≥йкого спазму судин внасл≥док втрати здатност≥ до розширенн€ ≥ викликають обмеженн€ кровотоку.

ѕроблеми з≥ здоров'€м через нервов≥ навантаженн€ називають психосоматичними.  р≥м серц€, через них страждаЇ шлунково-кишковий тракт, нирки, може розвинутис€ нав≥ть цукровий д≥абет.

‘ах≥вц≥ стверджують, що пор€тунок треба шукати в спорт≥. ѕри ф≥зичних навантаженн€х мозок в≥дпочиваЇ нав≥ть б≥льше, н≥ж у сн≥. ѕсихологи ж рад€ть не сприймати негатив, а дарувати соб≥ б≥льше приЇмних момент≥в. ’оча, це легко сказати, але не так просто виконати. ≤, тим не менше, вс≥ ми вже починаЇмо засвоювати фразу Ч Ђвс≥ проблеми в голов≥ї. “ому, коли на душ≥ к≥шки скребуть, в≥д в≥дчаю н≥кого не хочетьс€ бачити, може, краще пот€гнутис€, посм≥хнутис€, розслабитис€, розгл€нути по сторонах ≥ подумати про себе: Ђякий же € чудовий, ск≥льки всього € можу в цьому житт≥ї?!

Ќе в≥дмовл€йте соб≥ в мр≥€х ≥ задоволенн€х, це зробить вас здоров≥шими ≥ щаслив≥шими!