ўо ви думаЇте про йодний деф≥цит?
ўо ви думаЇте про йодний деф≥цит?
ўо ви думаЇте про йодний деф≥цит?

—ьогодн≥ про проблему йодного деф≥циту Ї багато ≥нформац≥њ. Ќайчаст≥ше так≥ публ≥кац≥њ мають не зовс≥м точн≥ в≥домост≥, €к≥ часом б≥льше можна визначити €к м≥фи, що переход€ть з одн≥Їњ статт≥ в ≥ншу.

ћ≥ж тим, проблема йодного деф≥циту досить актуальна, тому що б≥льша частина густозаселених територ≥й в≥дчуваЇ нестачу йоду у вод≥, грунт≥ та продуктах харчуванн€ м≥сцевого походженн€. Ќам вже добре знайоме, що йод Ї життЇво необх≥дним м≥кроелементом, €кий в основному концентруЇтьс€ в щитовидн≥й залоз≥ ≥ в кров≥.

ќсновна роль йоду Ч участь в утворенн≥ гормон≥в щитовидноњ залози. ¬ останн≥ роки з'€вилис€ в≥домост≥, що деф≥цит йоду може розвивати хвороби молочноњ залози. јле головне значенн€ йоду пол€гаЇ в тому, що в≥н Ї незам≥нним компонентом тиреоњдних гормон≥в, роль €ких важко переоц≥нити. ” нашому орган≥зм≥ немаЇ такого органу або системи, €к≥ б не потребували њх.

ќтже, одним з найпоширен≥ших м≥ф≥в про йододеф≥цит Ї опис його симптом≥в. ƒе€к≥ публ≥кац≥њ м≥ст€ть ц≥л≥ списки симптом≥в. Ќасправд≥ йодний деф≥цит проходить безсимптомно, через що його часто називають Ђприхований голодї.

Ќер≥дко п≥д ознаками йодного деф≥циту привод€ть симптоми г≥потиреозу. ¬ д≥йсност≥ при нестач≥ йоду в харчуванн≥ може розвинутис€ це захворюванн€, так €к щитовидна залоза буде мати потребу в цьому Ђбуд≥вельному матер≥ал≥ї дл€ синтезу гормон≥в.

≤снуЇ помилкова думка, що Ђйодна с≥ткаї допомагаЇ визначити нестачу йоду. јле досл≥дженн€ показали, що м≥ж деф≥цитом йоду та потьм€н≥нн€м йодноњ с≥тки на шк≥р≥ немаЇ н≥€кого зв'€зку. Ќасправд≥ найнад≥йн≥шим методом визначенн€ нестач≥ в орган≥зм≥ йоду Ї анал≥з сеч≥ на йод, так €к 90% йоду, €кий надходить в орган≥зм з њжею, виводитьс€ з сечею.

Ќаступною помилкою Ї в≥ра в те, що багато продукт≥в багат≥ на йод. јле чи можна за њх допомогою нормал≥зувати р≥вень йоду в орган≥зм≥? ƒ≥йсно, в морських водорост€х, риб≥, креветках, м≥д≥€х та ≥нших морепродуктах м≥ститьс€ багато йоду. ѕроте його зм≥ст залежить в≥д м≥сц€ вилову, а щоб людин≥ поповнити необх≥дний запас йоду за допомогою продукт≥в харчуванн€, њх треба споживати у величезн≥й к≥лькост≥. —хоже, це доступно т≥льки €понц€м.

„им загрожуЇ йодний деф≥цит?

¬ище ми вже в≥дзначили, що це свого роду прихований голод.  ≥лька рок≥в тому одним з його про€в≥в вважавс€ зоб. ѕри цьому його поширен≥сть визначалас€ географ≥чно. јле сьогодн≥ в будь-€к≥й частин≥ планети можна знайти людей, €к≥ страждають зобом. ≤ найчаст≥ше хвороба прот≥каЇ безсимптомно, в чому ≥ пол€гаЇ њњ п≥дступн≥сть. јдже л≥куванн€ потр≥бно починаЇ своЇчасно.

ƒобова потреба в йод≥ становить 100Ц200 мкг, а в пер≥од ваг≥тност≥ Ч 230Ц260 мкг. «а в≥домост€ми ¬сесв≥тньоњ орган≥зац≥њ охорони здоров'€, нестача йоду Ї найголовн≥шою причиною розумовоњ в≥дсталост≥, €ку можна попередити.

ќдним ≥з способ≥в проф≥лактики деф≥циту йоду Ї вживанн€ в њжу йодованоњ сол≥. …одована с≥ль Ч проф≥лактичний продукт, €кий рекомендуЇтьс€ практично вс≥м. ƒумка, що споживанн€ йодованоњ сол≥ може привести до надлишку йоду в орган≥зм≥ Ч ще одна помилка. Ќормативи вм≥сту йоду в сол≥ розрахован≥ на покритт€ ф≥з≥олог≥чноњ потреби орган≥зму в м≥кроелемент≥. 


19.08.2013