Ќав≥що людин≥ слина?
Ќав≥що людин≥ слина?

ѕрирода створила наш орган≥зм €к гармон≥йне ц≥ле, в €кому немаЇ н≥чого зайвого. ÷е стосуЇтьс€ ≥ слини, €ка в≥д≥граЇ величезну роль в п≥дтримц≥ нормального стану орган≥в ≥ тканин порожнини рота.

якби у нас не було слини, то розвинулас€ б г≥посал≥вац≥€ — сух≥сть у рот≥, через €ку вже через 3–6 м≥с€ц≥в виникло б множинне ураженн€ зуб≥в кар≥Їсом. ѕри нестач≥ або в≥дсутн≥сть слини утруднюЇтьс€ пережовуванн€ ≥ ковтанн€ њж≥.

‘ункц≥њ слини

—лина маЇ непростий склад ≥ виконуЇ р≥зноман≥тн≥ функц≥њ. —еред найб≥льш важливих з них травна, антибактер≥альна, антив≥русна, зволожуюча, захисна, антикар≥Їсна та ≥н.

« слини вид≥лений парот≥н, що волод≥Ї гормонопод≥бними властивост€ми. «авд€ки слин≥ формуЇтьс€ харчова грудка ≥ полегшуЇтьс€ ковтанн€. —лина в≥д≥граЇ важливу роль при розмов≥: њњ на€вн≥сть забезпечуЇ в≥льний рух в ротов≥й порожнин≥ €зика ≥ губ. ” слин≥ розчин€ютьс€ харчов≥ речовини, тому процес перетравлюванн€ њж≥ починаЇтьс€ вже в рот≥ завд€ки вм≥сту в н≥й фермент≥в. “акож ≥ смакове сприйн€тт€ њж≥ можливо завд€ки на€вност≥ слини.

¬ажливим моментом Ї й те, що слина м≥стить м≥неральн≥ компоненти, а це спри€Ї процесу рем≥нерал≥зац≥њ твердих тканин зуба. Ќа поверхн≥ зуба слина утворюЇ захисну орган≥чну пл≥вку, пелликулу, €ка перешкоджаЇ д≥њ кислот на емаль зуба. ўе одна функц≥€ слини Ч очищаюча функц≥€ в порожнин≥ рота.

ѕо в≥дношенню до слизовоњ оболонки порожнини рота слина виконуЇ так≥ функц≥њ:

  • антисептична за рахунок вм≥сту л≥зоциму, бета-л≥зину, секреторного ≥муноглобул≥ну ј, лейкоцит≥в
  • зволоженн€ слизовоњ,
  • троф≥чна Ч зд≥йсненн€ харчуванн€ еп≥тел≥ю слизовоњ оболонки, €кий не м≥стить кровоносних судин.

ўо в≥дбуваЇтьс€ при зменшенн≥ секрец≥њ слини?

¬ першу чергу, це може призвести до розвитку ксеростом≥њ та њњ ускладнень в порожнин≥ рота Ч швидко прогресуючий кар≥Їс, марг≥нальний пародонтит, мукозити з бол≥сним печ≥нн€м ≥ болем, кандидоз, порушенн€ ковтанн€ (дисфаг≥€), проблеми з мовою, поганий запах з рота, запори ≥ нав≥ть психолог≥чн≥ проблеми.

 серостом≥€ про€вл€Їтьс€ численними симптомами. ѕерш за все, це скарги на сух≥сть губ ≥ порожнини рота. ѕри ускладнених станах хвор≥ в≥дзначають утруднен≥сть мови ≥ трудн≥сть прийому сухоњ њж≥. —уху њжу хвор≥ змушен≥ запивати водою. ј недостатн€ очищаюча функц≥€ слини в порожнин≥ рота затримуЇ залишки њж≥ на зубах, що призводить до неприЇмного запаху з ротовоњ порожнини. ¬с≥ ц≥ неприЇмност≥ поступово привод€ть хворого до хрон≥чного подразненн€, зм≥ни псих≥ки ≥ соц≥альноњ дезадаптац≥њ.

Ќедол≥к секрец≥њ слини Ч це прив≥д звернутис€ до л≥кар€, ≥ не т≥льки до стоматолога, але ≥ до терапевта, ендокринолога, ревматолога, гастроентеролога та ≥н.